Józef Litwin był wybitną postacią w świecie nauki i prawa. Urodził się 16 listopada 1904 roku w Łodzi, gdzie również zakończył swoje życie 11 października 1966. Był profesjonalnym prawnikiem i adwokatem, który zdobył uznanie jako profesor nauk prawnych oraz nauczyciel akademicki.
W swojej karierze akademickiej Józef Litwin pełnił ważne funkcje na Wydziale PrawaUniwersytetu Łódzkiego. W latach 1949–1950 był dziekanem tego wydziału, a w kolejnych latach, aż do 1955, piastował stanowisko prorektora uczelni. Jego obszarem specjalizacji było prawo administracyjne, w szczególności prawo dotyczące aktów stanu cywilnego.
Oprócz działalności akademickiej, Litwin był również numizmatykiem, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach i pasji do historii oraz prawdzielnych zjawisk społecznych.
Życiorys
Józef Litwin był obdarzony niezwykłym dziedzictwem, będąc synem łódzkich lekarzy stomatologów, Rafała Litwina i Justyny Zonenberg, którzy mieli korzenie żydowskie. W 1923 roku ukończył Wyższą Szkołę Realną Zgromadzenia Kupców m. Łodzi, po czym rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, które trwały od 1923 do 1927 roku. Następnie, w latach 1928-1934, Litwin odbył aplikację sądową oraz adwokacką w Łodzi, co doprowadziło go do założenia własnej kancelarii adwokackiej.
Współpraca z Wolną Wszechnicą Polską rozpoczęła się w 1932 roku, gdzie pełnił rolę starszego asystenta w Katedrze Prawa Administracyjnego. W tym okresie aktywnie publikował prace naukowe, wzbogacając wiedzę prawną w Polsce. Litwin uzyskał stopień podporucznika w 1932 roku, zajmując 2633 miejsce w korpusie oficerów rezerwy piechoty, a w 1934 roku był przydzielony do 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.
W 1939 roku, podczas wrześniowej kampanii, brał udział jako podporucznik rezerwy w obronie Warszawy. Po kapitulacji znalazł się w niewoli niemieckiej, gdzie przez długi czas przebywał w obozie, w tym najdłużej w Oflagu II C Woldenberg. Tam aktywnie uczestniczył w samokształceniu, prowadząc wykłady dla polskich oficerów.
Po wojnie, Józef Litwin wznowił swoją praktykę adwokacką w kancelarii prowadzonej z żoną, co trwało do 1965 roku. W tym okresie zasłynął jako obrońca ppłk. Stanisława Kasznicy, jednego z najwyższych dowódców Narodowych Sił Zbrojnych. Oprócz praktyki adwokackiej, pełnił także funkcję radcy prawnego w różnych urzędach publicznych, w tym w Zarządzie Miejskim w Łodzi oraz w Departamencie Ustawodawczym Ministerstwa Sprawiedliwości.
W 1947 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na podstawie pracy prowadzonej pod okiem prof. Mariana Zimmermanna. W roku 1948 objął stanowisko zastępcy profesora oraz kierownika Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Łódzkiego. W kolejnych latach, dostępując wszelkich zaszczytów akademickich, w tym profesury nadzwyczajnej oraz zwyczajnej, Litwin odgrywał kluczową rolę w rozwoju nauki prawa w Polsce.
Jako jeden z pionierów w dziedzinie prawa cywilnego, Litwin jest uważany za twórcę polskiego prawa o aktach stanu cywilnego po II wojnie światowej. Był również współautorem projektów wielu kluczowych ustaw, w tym kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o sądownictwie administracyjnym. Jego zainteresowania sięgały również numizmatyki, gdzie został uznanym kolekcjonerem. W 1983 roku Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne uhonorowało go medalem, który na awersie przedstawiał jego podobiznę.
Litwin aktywnie działał również w instytucjach publicznych, będąc radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, przewodniczącym Komisji Porządku Publicznego oraz członkiem wielu innych istotnych organów. Jego archiwa naukowe zostały zachowane w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, co stanowi trwałe ślady jego wkładu w polską naukę i administrację.
Członkostwo w korporacjach zawodowych i naukowych
Józef Litwin był aktywny w wielu gabinetach i instytucjach zawodowych, przyczyniając się tym samym do rozwoju środowiska prawniczego i naukowego w Polsce. Jego najważniejsze działania obejmowały:
- członkostwo w Naczelnej Radzie Adwokackiej w latach 1947–1950,
- udział w Zarządzie Głównym Zrzeszenia Prawników Polskich,
- aktywność w Łódzkim Towarzystwie Naukowym,
- przynależność do Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Ordery i odznaczenia
Józef Litwin zdobył liczne wybitne odznaczenia i wyróżnienia, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w życie społeczne i zawodowe. Poniżej przedstawiono listę jego odznaczeń:
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- medal 10-lecia Polski Ludowej,
- honorowa odznaka Miasta Łodzi,
- złota odznaka Zrzeszenia Prawników Polskich.
Życie prywatne
W 1935 roku Józef Litwin poślubił Marię Stefanię Litwin, która z zawodu była prawniczką oraz adwokatką. To małżeństwo nie doczekało się potomstwa. W trakcie tragicznych wydarzeń Holokaustu, cała rodzina Józefa tragicznie zginęła. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz komunalny Doły w Łodzi.
Publikacje
Józef Litwin, wybitny autor, zaprezentował wiele znaczących publikacji w zakresie prawa i administracji. Oto niektóre z jego najbardziej istotnych dzieł:
- Prawo o aktach stanu cywilnego: komentarz (1965),
- La lutte contre la pollution des eaux par l’industrie / rapport général de M. Joseph Litwin, accompagné des rapports nationaux émanant d’Allemagne fédérale, des Etats-Unis, de France, des Pays-Bas, de Pologne, du Royaume-Uni, de Suede et de Yougoslavie (1965),
- Bibliografia polskiego pieniądza papierowego (1963),
- Les conflits d’attributions entre les organes administratifs et les tribunaux de droit commun d’après un projet de loi polonais de 1962 (1962),
- Prawo o aktach stanu cywilnego: komentarz (1961),
- Uchwały rad narodowych: wzory i przykłady (1955),
- Likwidacja analfabetyzmu – likwidacją ograniczenia prawnego (1950),
- Zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego (1950),
- Prawo o aktach stanu cywilnego: z komentarzem: ustawodawstwo, komentarz, przepisy związkowe, wzory aktów i wpisów (1949),
- Postępowanie administracyjne, postępowanie karno-administracyjne, postępowanie przymusowe w administracji: objaśnione orzecznictwem sądów najwyższych i okólnikami ministerialnymi (1948),
- Najnowsze polskie ustawy z zakresu prawa cywilnego a potrzeby wojska (1947),
- Prawo o aktach stanu cywilnego, jego geneza i zasady przewodnie (1946),
- Prawo o zmianie imion i nazwisk (1946),
- Pseudonim wojskowy (1945),
- Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika (1945),
- O potrzebie republikacji obowiązujących przepisów prawnych zaborczych w polskich tekstach autentycznych (1937),
- Postępowanie administracyjne, postępowanie karno-administracyjne, postępowanie przymusowe w administracji: objaśnione orzecznictwem (1937),
- Wstęp do ustawy i jego renesans (1934),
- Stosunek okólnika do prawa przedmiotowego w świetle orzecznictwa sądów (1934),
- Municypalne fabryki włókiennicze dawnej Łodzi: oprac. na podstawie materiałów Archiwum Akt dawnych m. Łodzi (1932),
- Zbiór przepisów prawnych w sprawach rejestracji stanu cywilnego wydanych po odzyskaniu niepodległości państwowej: ustawodawstwo, rozporządzenia wewnętrzne władz administracyjnych, orzecznictwo sądów (1931),
- Civitas Tusinensis: karty z przeszłości miasta Tuszyna: na podstawie materjałów w archiwum miejskiem (1930),
- Łódzkie surogaty monety zdawkowej z okresu powstania styczniowego (1928),
- Rosyjsko-polski słownik prawniczy (wspólnie m.in. z Józefem Nawrockim, 1960),
- Psie historie: [opowiadania] (autor wyboru, 1959),
- Prawo szkół wyższych: teksty i komentarze (współautorzy: Maurycy Jaroszyński, Walery Taborski, 1955),
- Radzieckie prawo karne wojskowe: część ogólna (autor: W. M. Czchikwadze; autorzy przekładu polskiego: Józef Litwin i Maria S. Litwin, 1952),
- Radzieckie prawo karne wojskowe: część szczegółowa (autor: W. M. Czchikwadze; autorzy przekładu polskiego: Józef Litwin i Maria S. Litwin, 1952),
- Teoria dowodów sądowych w prawie radzieckim (autor: Andrzej J. Wyszyński; autorzy przekładu polskiego: Józef Litwin, Leon Schaff; przedmowa: Stanisław Ehrlich, 1949),
- Odtwarzanie i umarzanie dokumentów utraconych, zniszczonych lub zagubionych: przepisy obowiązujące (1947),
- Prawo o aktach stanu cywilnego, 1945 r. wraz z przepisami wprowadzającymi (1945),
- Imię i nazwisko: zbiór przepisów polskiego prawa cywilnego i administracyjnego: zmiana i nadanie imienia i nazwiska przez władzę administracyjną: nazwisko rozwódki, dziecka rytualnego, uznanego nieślubnego: pseudonim: sprostowanie imienia i nazwiska: teksty ustawodawstwa, rozporządzeń wewnętrzno-administracyjnych oraz orzecznictwa sądowego i administracyjnego (1931).
Publikacje Józefa Litwina obejmują szeroki zakres tematów, od prawa cywilnego po kwestie administracyjne i dziedzictwo kulturowe, co czyni go niezwykle wpływowym autorem w polskiej literaturze prawniczej.
Przypisy
- Wyszukaj grób. Cmentarze Komunalne w Łodzi. [dostęp 13.08.2018 r.]
- a b c d e f g Sylwetka prof. Józefa Litwina. metryka.info. [dostęp 13.07.2017 r.]
- JÓZEF LITWIN BADACZ PIĘNIĄDZA - PTAIN ŁÓDŹ 1983. allegro.pl. [dostęp 13.07.2017 r.]
- Aneta Papis, Twórca nowoczesnej rejestracji stanu cywilnego: Józef Litwin (1904-1966), [w:] Kronika Miasta Łodzi [z.] 2, s. 156-162.
- Jerzy Tynecki, Teki Litwina. O spuściźnie naukowej prof. Józefa Litwina w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, "Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum" 1991, Tom 2, s. 199-220.
- Zygmunt Albrecht, Profesor dr Józef Litwin, „Palestra” 1966 nr 11 (107), s. 69-70.
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 430.
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 85.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Kazimierz Lipiński (prawnik) | Stanisław Maurer | Krzysztof Skotnicki | Andrzej Wosiński | Maciej Mitera | Alicja Bień | Aleksander Pik | Piotr Pszczółkowski | Leon Radzinowicz | Maciej Rakowski | Stanisław Mikke | Józef Lipowski | Stefan Lelental | Michał Kulesza (prawnik) | Igor Tuleya | Teresa Wyka | Władysław Osuchowski | Monika Zbrojewska | Maciej Taborowski | Witold KotowskiOceń: Józef Litwin