I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi


I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi to prawdziwa instytucja edukacyjna, która ma długą i bogatą historię sięgającą wielu lat wstecz. Wcześniej znana jako Gimnazjum Polskie w Łodzi oraz Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, szkoła ta była świadkiem wielu zmian i przekształceń w swojej formie organizacyjnej.

W przestrzeni edukacyjnej pełni ona ważną rolę jako najstarsza państwowa polska szkoła ponadpodstawowa w Łodzi, co podkreśla jej znaczenie i wieloletnią tradycję. Jej rozwój na przestrzeni lat obejmował różne etapy, w tym również istnienie I Państwowego Liceum i Gimnazjum im. M. Kopernika oraz XV Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci im. Mikołaja Kopernika.

Dzięki ciągłemu dążeniu do doskonałości i adaptacji do zmieniającego się świata, szkoła ta zyskała uznanie jako instytucja, która przygotowuje młodych ludzi do wyzwań współczesności.

Historia

Okres do końca I wojny światowej

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi sięga strajków uczniów, które miały miejsce w zaborze rosyjskim w 1905 roku. W wyniku tych wydarzeń, 14 października 1905 roku, car Mikołaj II Romanow wydał reskrypt, który otworzył drogę do zakładania średnich szkół z polskim językiem nauczania przez osoby prywatne oraz stowarzyszenia oświatowe. Łódzka inteligencja postanowiła powołać do życia polską szkołę średnią, tworząc Komitet Wspierania Utworzenia Polskiej Szkoły Średniej w Łodzi.

W 1906 roku, podczas pierwszego zebrania komitetu, 5 lipca podpisano akt założenia szkoły. Powstał wtedy także Komitet Organizacyjny Polskiej Męskiej Szkoły Średniej, który później przekształcił się w Towarzystwo „Uczelnia”, stając się właścicielem placówki. Przewodniczącym komitetu został Ludwik Fankanowski, a w jego szeregach znalazł się m.in. inż. Wiesław Gerlicz, dyrektor tramwajów podmiejskich w Łodzi oraz poseł na Sejm II RP.

Pierwszy rok szkolny w Gimnazjum Polskim rozpoczął się 17 października 1906 roku, poprzedzony mszą w kaplicy Domu Starców przy ul. Dzielnej 52 (obecnie G. Narutowicza 60). Początkowo szkoła miała siedzibę przy ul. Wólczańskiej 55, jednak w 1910 roku przeniesiono ją do nowo wybudowanego gmachu przy ul. Nowo-Cegielnianej, znanej dzisiaj jako ulica Więckowskiego 41.

W 1911 roku odbyła się pierwsza matura w Gimnazjum, którą zdało sześciu uczniów, w tym Mieczysław Eliasz oraz Bolesław Fichna, Stanisław Hiller, Roman Pawelczyk, Adolf Tenenbaum i Henryk Wysznacki.

W dniu 17 października 1913 roku odbyła się uroczystość z okazji siódmej rocznicy otwarcia szkoły, w której uczestniczył arcybiskup metropolita warszawski Aleksander Kakowski. Wspomniał on wówczas o fundamentalnej tezie przedstawionej przez Komitet Organizacyjny, iż „Naród, który ma szkoły – ma przyszłość.”

W latach 1914-1916 uczniowie Gimnazjum Polskiego brali udział jako żołnierze Legionów w walkach z Rosjanami, uczestnicząc w bitwach m.in. pod Krzywopłotami oraz Łowczówkiem.

W 1915 roku została powołana druzyna harcerska im. Romualda Traugutta. A rok później szkoła otrzymała swój pierwszy sztandar, symbol jedności i patriotyzmu, który służył jej aż do czerwca 1938 roku.

Uczniowie ósmej klasy, którzy w roku szkolnym 1918/1919 wstąpili do wojska, nie mogli przystąpić do egzaminów maturalnych. Wydarzenia, które miały miejsce w Łodzi 11 listopada 1918 roku, kiedy to śmiertelnie ranny został uczeń VIII klasy, Stefan Linke, stanowią przykład ofiary młodych ludzi na rzecz ojczyzny. Jego pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną, a trumna przeniesiona była przez kościół ewangelicki Św. Trójcy na stary cmentarz.

Mimo ogromnych trudności, związanych z I wojną światową i polityką okupantów, szkoła podjęła starania o zachowanie działalności oświatowej, a członkowie Towarzystwa „Uczelnia” wykazywali determinację w utrzymaniu placówki.

Okres międzywojenny (1918–1939)

Po odzyskaniu niepodległości, Towarzystwo „Uczelnia” wystąpiło do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z wnioskiem o upaństwowienie gimnazjum. Zostało ono zaakceptowane 16 maja 1919 roku, co zaowocowało wystawieniem przez ministra Jan Łukasiewicza Aktu Organizacyjnego Szkoły 9 września 1919 roku i ustanowieniem jej pierwszą średnią placówką oświatową w Łodzi. Dwa miesiące później, 2 listopada 1919 roku, budynek szkoły został przekazany skarbowi państwa przez Edwarda i Helenę Heimanów.

Następnie patronem szkoły został Mikołaj Kopernik, a Gimnazjum Polskie zmieniło nazwę na Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. W 1923 roku w auli szkoły zawieszono obraz upamiętniający 450. rocznicę urodzin Patrona, namalowany przez Stanisława Millera, inspirowany pracą Jana Matejki.

W 1924 roku umieszczono tablicę pamiątkową na cześć dziewięciu uczniów, którzy polegli w latach 1914-1921 w walce o niepodległość. Kolejna tablica, upamiętniająca siedemnaście nazwisk uczniów straconych podczas walk o wolność, została ufundowana dzięki ofiarności nauczycieli, rodziców i uczniów w roku szkolnym 1932/1933.

Ponadto, w grudniu 1936 roku organizowano Zjazd Koleżeński z okazji trzydziestolecia Liceum. W 1937 roku, jako skutkiem reformy oświaty, gimnazjum przekształcono w I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. M. Kopernika. Na początku czerwca 1938 roku odbyła się pierwsza matura licealna, a sztandar szkoły poświęcono w tym samym dniu. W 1939 roku, przed niemiecką inwazją, dyrektor III Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego, Jan Marczyński, podjął decyzję o ukryciu sztandarów obydwu szkół.

Lata II wojny światowej (1939–1945)

W pierwszych dniach września 1939 roku uczniowie klasy maturalnej wcieleni zostali do Batalionu Wart Przysposobienia Wojskowego. Harcerze z 3 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta brali czynny udział w organizacji wojskowego szpitala polowego przy ulicy Leczniczej, a także pełnili służbę bezpieczeństwa w parku na Zdrowiu.

W wyniku okupacji, otwarcie szkoły stało się możliwe dopiero 11 listopada, dzięki działaniom Sekcji Oświaty i Kultury. Niestety, od 16 grudnia 1939 roku szkoła została zamknięta, a budynek zajęli przedstawiciele partii narodowosocjalistycznej, co skutkowało zniszczeniem wyposażenia i dewastacją budynku. Wśród wydarzeń, które miały miejsce w tym okresie, należy wspomnieć o działalności konspiracyjnej harcerzy oraz tajnym nauczaniu pod przewodnictwem nauczycieli, takich jak Lucjan Cieślik i Wacław Siennicki.

W czasach terroru hitlerowskiego, życie stracili także księża prefekci, Romuald Brzeziński, Bronisław Butkiewicz oraz Stanisław Rybus, a także liczba uczniów oraz absolwentów szkoły. Niektórzy z nich, jak ppor. Tadeusz Kmieć, zginęli w zbrodni katyńskiej, a inni, jak Tadeusz Łabędzki, zostali zamordowani przez komunistycznych oprawców.

Okres (1945–1989)

Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie wojsk radzieckich do Łodzi, w gmachu szkoły urządzono tymczasowy szpital polowy. Dzięki temu, że wojsko szybko opuściło placówkę, działalność oświatowa mogła zostać wznowiona. Wówczas nowym dyrektorem został Lucjan Cieślik, a w 1946 roku przy szkole powstał Szczep ZHP im. Romualda Traugutta. W 1949 roku Andrzej Ehrenfeucht, uczeń Władysława Terlikowskiego, został laureatem pierwszej Olimpiady Matematycznej.

W 1954 roku, wskutek licznych szykan, zlikwidowano naukę religii w szkole. Przykład ten wymusił przejęcie placówki przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Po pewnym czasie, 10 listopada 1957 roku, uchwałą Prezydium Rady Narodowej szkoła zyskała swoją pierwotną nazwę jako I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W przywołanym już 1956 roku, na Drugi Zjazd Wychowanków podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Wychowanków, którego pierwszym prezesem został prof. Tadeusz Pawlikowski.

Z kolei w 1963 roku placówka weszła w tryb koedukacyjny. Przełomowe zmiany miały miejsce w roku szkolnym 1968/1969, kiedy to wprowadzono obowiązkowe granatowe mundurki, które zostały wybrane przez młodzież w drodze tajnego głosowania. On też na przełomie 1974 roku nadano pracowni biologicznej imię prof. Jerzego Konorskiego.

W 1978 roku, dla uhonorowania 60. rocznicy odzyskania niepodległości, umieszczono na gmachu Narodowego Banku Polskiego tablicę upamiętniającą Stefana Linkego. W 1981 roku, w 75. rocznicę powstania szkoły, ustanowiono medal „Za zasługi dla I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Łodzi”. Dwa lata później, przy wsparciu Stowarzyszenia Wychowanków oraz Komitetu Rodzicielskiego, ufundowano nowy sztandar placówki. Co więcej, w roku 1987 uczniowie szkoły przekazali list do Ojca Świętego, na który przysłano odpowiedź z Watykanu.

Po roku 1989

We wrześniu 1989 roku otworzono pierwszą autorską klasę biologiczno-chemiczną. W następnym roku wprowadzono drugą, a w 1991 roku powołano Radę Szkoły składającą się z nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Szkoła zyskała Status I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika 22 czerwca 1992 roku, natomiast w 1995 roku budynek szkoły został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. W 1999 roku pracownia chemiczna zyskała imię prof. Karola Króla.

XXI wiek

Od 2002 do 2005 roku, gmach szkoły przeszedł kapitalny remont pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. W 2004 roku umieszczono na szczycie frontowej elewacji tarczę z Orłem Białym, będącą wzorem tarczy umieszczonej przy inauguracji szkoły w 1919 roku. W 2012 roku wyremontowano boisko szkolne, które 10 czerwca 2014 roku zyskało imię profesora Zdzisława Sędzickiego, zmarłego absolwenta Liceum. Dodatkowo w 2015 roku ufundowano sztandar dla Stowarzyszenia Wychowanków, a pracowni geograficznej nadano imię prof. Janusza Boissé Bladego. W październiku 2022 roku do pracowni fizycznej zainstalowano teleskop do obserwacji nieba, z inicjatywy absolwenta Marcina Górko.

Architektura

Wiele aspektów architektonicznych tego budynku rzuca się w oczy, a jego kubatura oraz forma są podobne do typowej miejskiej kamienicy. Elewacja została pokryta cegłą, która została wzbogacona o szczegóły kamienne i tynkowane, utrzymane w uproszczonej stylistyce. Dzięki tym cechom, obiekt projektowane jest w stylu wczesnomodernistycznym, charakteryzującym się oszczędnym detalem, dużymi oknami oraz rozległymi płaszczyznami ścian.

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie projektu budynku pozostaje nieznana, co jednak nie umniejsza jego wartości architektonicznej. Należy również zwrócić uwagę, że projekt został zaopiniowany przez Adolfa Zeligsona, co mogło wpłynąć na jego ostateczny kształt. W przebiegu prac budowlanych aktywnie uczestniczyła firma „Martens i Daab”, która zajmowała się realizacją tego zajmującego the projektu.

Nazwy szkoły

Historia nazewnictwa szkoły, która obecnie funkcjonuje jako I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, jest bogata i interesująca. W czasie swojej działalności, placówka zmieniała nazwę wielokrotnie, co odzwierciedla jej rozwój oraz ewolucję w systemie edukacji w Polsce.

  • Gimnazjum Polskie w Łodzi, funkcjonujące w latach 1906–1919,
  • Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, istniejące w latach 1919–1937,
  • I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, działające w latach 1937–1939 oraz 1945–1954,
  • XV Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, które istniało w latach 1954–1957,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, któremu nadano tę nazwę w 1957 roku.

Osiągnięcia

Szkoła ma wiele zapierających dech w piersiach osiągnięć, które potwierdzają jej wysoką jakość nauczania oraz zaangażowanie w rozwój uczniów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • I miejsce w rankingu UNESCO, MEN i Komitetów Głównych olimpiad przedmiotowych – 1996 r.,
  • I miejsce w Polsce w rankingu miesięcznika „Perspektywy” – 2000 r. i 2002 r.,
  • III miejsce w Polsce w jubileuszowym rankingu wyłaniającym 15 najlepszych liceów na 15-lecie miesięcznika „Perspektywy” – 2013 r.,
  • I miejsce w województwie łódzkim w rankingu miesięcznika „Perspektywy” 2014 r., 2022 r. oraz 2024 r.

Odznaczenia

W historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, odznaczenia stanowią ważny element, świadczący o jego osiągnięciach oraz uznaniu w społeczności lokalnej. Poniżej przedstawiamy wybrane wyróżnienia i nagrody, które w ciągu lat szkoła zdobyła:

  • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi, 1972,
  • Medal 50-lecia Akademii Medycznej w Łodzi, 1999,
  • Medal 50-lecia Olimpiady Matematycznej, 2000,
  • Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”, 2002.

Założyciele szkoły

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi jest związana z wieloma wybitnymi osobistościami, które przyczyniły się do jego powstania. Wśród założycieli szkoły znajdują się:

Ich działalność i zaangażowanie w rozwój edukacji miały kluczowe znaczenie dla historii tej instytucji, a ich wkład pozostaje do dziś szanowany.

Dyrektorzy

Historia dyrektorów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi jest bogata i różnorodna, z wieloma prominentnymi postaciami na czołowej pozycji w edukacji.

  • 1906–1907, Erazm Spaczyński (vel Szpaczyński),
  • 1907–1909, Tomasz Niklewski,
  • 1909–1912, Jan Graczyk,
  • 1912–1924, Jan Czeraszkiewicz,
  • 1924, Jan Lickindorf (p.o.),
  • 1924–1929, Zdzisław Piekarski,
  • 1929, Władysław Olszewski (p.o.),
  • 1929–1930, Stanisław Seweryn,
  • 1930–1931, Bronisław Brycki (p.o.),
  • 1931–1939, Rajmund Bromirski,
  • 1945–1948, Lucjan Cieślik,
  • 1948–1949, Benedykt Halicz,
  • 1949–1950, Andrzej Palmęka (p.o.),
  • 1950, Jerzy Brodecki (p.o.),
  • 1950–1951, Antoni Kościelak (p.o.),
  • 1951–1952, Władysław Krupa,
  • 1952–1954, Zygmunt Zakrzewski,
  • 1954–1966, Kazimierz Dobrowolski,
  • 1966–1991, Marian Wolniewicz,
  • 1991–2000, Wiesława Zewald,
  • 2000–2010, Jan Kamiński,
  • 2010–2021, Ewa Wojciechowska,
  • Od 2021, Marcin Chrabelski.

Każdy z tych dyrektorów przyczynił się do rozwoju szkoły oraz do kształtowania jej tradycji i wartości, które są kontynuowane do dziś.

Nauczyciele

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi pracuje wielu znakomitych nauczycieli, których doświadczenie i wiedza przyczyniają się do kształcenia młodego pokolenia. Oto lista pedagogów związanych z naszą szkołą:

Uczniowie

W historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, kluczową rolę odegrali nasi uczniowie. Wśród nich znalazło się wiele wybitnych postaci, które zostawiły swój ślad w pamięci społeczności szkolnej. Oto niektórzy z nich:

Absolwenci

Absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi to grupa wybitnych osób, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach. Wśród nich znajdują się:

  • Osman Achmatowicz – profesor chemii organicznej,
  • Jerzy Albrecht – ekonomista, polityk,
  • Witold Andrzejewski – duchowny rzymskokatolicki, prałat, konfrater zakonu paulinów, aktor,
  • Kazimierz Bald – urbanista,
  • Romuald Bartnik – chemik organik,
  • Piotr Bąk – językoznawca,
  • Jacek Bierezin – poeta, publicysta, działacz opozycyjny w PRL, taternik,
  • Zbigniew Bielski – aktor teatralny i filmowy,
  • Andrzej Borowczyk – dziennikarz sportowy, komentator motoryzacyjny, publicysta,
  • Sławomir Bralewski – historyk, bizantynolog,
  • Edward Brisch – inżynier mechanik,
  • Stanisław Chrabelski – architekt,
  • Anna Ciarkowska – literaturoznawczyni, powieściopisarka,
  • Joanna Czajkowska-Ślasko – poetka i lekarz psychiatra,
  • Stanisław Czajkowski – filozof,
  • Hubert Czerniuk – prawnik, dyplomata i urzędnik,
  • Artemiusz Czkwianianc – specjalista w zakresie budownictwa,
  • Artur Diefenbach – inżynier budownictwa,
  • Kazimierz Dobrowolski – nauczyciel, dyrektor liceum w latach 1954–1966,
  • Jerzy Dobrzycki – historyk nauki, odkrywca planetoidy,
  • Wojciech Domżalski – geofizyk, górnik,
  • Waldemar Doniec – działacz turystyki górskiej i fotografii krajoznawczej w PTTK, Członek Honorowy PTTK,
  • Maciej Dunajski – profesor fizyki matematycznej na Uniwersytecie Cambridge i Fellow Clare College w Cambridge,
  • Janusz Dunin-Horkawicz – literaturoznawca, bibliolog, działacz społeczny,
  • Stanisław Dyzbardis – polonista, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi,
  • Wojciech Dziomdziora – prawnik i urzędnik państwowy, radca prawny, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
  • Andrzej Ehrenfeucht – matematyk,
  • Michał Fajbusiewicz – dziennikarz telewizyjny, scenarzysta i realizator filmowy,
  • Wojciech Fendler – lekarz, specjalista w dziedzinie biostatystyki i medycyny translacyjnej,
  • Bolesław Fichna – prawnik, adwokat, działacz polityczny, poseł,
  • Jacek Fisiak – filolog angielski, historyk języka angielskiego,
  • Karol Stefan Frycz – prawnik, działacz narodowy,
  • Lechosław Fularski – mechanik, krajoznawca, turysta górski, historyk turystyki górskiej, działacz turystyczny,
  • Bogdan Gajewicz – adwokat,
  • Hanna Gill-Piątek – polityk, działaczka samorządowa i aktywistka miejska, publicystka, posłanka,
  • Zdzisław Głowacki – malarz, nauczyciel akademicki,
  • Zdzisław Głuszczyk – generał Wojska Polskiego,
  • Roman Gorzelski – poeta, satyryk, dramatopisarz, tłumacz,
  • Kazimierz Groszyński – nauczyciel, działacz społeczny i polityk,
  • Franciszek Gruszka – pilot, uczestnik bitwy o Anglię,
  • Stanisław Hiller – histolog i embriolog,
  • Tadeusz Hübner – historyk mediewista,
  • Joanna Jabłkowska – literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych,
  • Tomasz Kacprzak – prawnik, samorządowiec i polityk,
  • Leon Kelcz – reżyser, aktor, wykładowca PWSFTviTa, działacz społeczny,
  • Janusz Kenic – oficer straży pożarnej, przedsiębiorca, polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL,
  • Filip Kenig – koszykarz,
  • Tomasz Konieczny – śpiewak operowy, aktor filmowy, reżyser,
  • Heliodor Konopka – piłkarz, działacz sportowy,
  • Jerzy Konorski – neurofizjolog, neuropsycholog,
  • Kazimierz Korcelli – dziennikarz, dramaturg i krytyk teatralny,
  • Andrzej Kotnowski – inżynier budownictwa, podróżnik i fotograf, samorządowiec,
  • Adam Kotula – romanista i historyk sztuki,
  • Stefan Krakowski – historyk, mediewista,
  • Stanisław Krauze – farmaceuta, twórca polskiej szkoły bromatologicznej,
  • Piotr Krukowski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny,
  • Joanna Kusiak – interdyscyplinarna badaczka na Uniwersytecie w Cambridge,
  • Ludwik Lawin – architekt krajobrazu, wykładowca akademicki,
  • Jerzy Lewandowicz – adwokat i działacz polityczny,
  • Andrzej Lipiński – reżyser dźwięku,
  • Tadeusz Łabędzki – polityk nurtu narodowego,
  • Magdalena Łuczak – narciarka alpejska,
  • Józef Macjon – filolog klasyczny, językoznawca, nauczyciel akademicki, tłumacz,
  • Andrzej Makowiecki – pisarz, reporter, podróżnik, scenarzysta,
  • Marian Małowist – historyk,
  • Józef Meissner – specjalista w dziedzinie włókiennictwa, profesor,
  • Tadeusz Mencel – historyk, archiwista,
  • Hugo Korneliusz Mijakowski – oficer Wojska Polskiego,
  • Raul Nałęcz-Małachowski – działacz polonijny i niepodległościowy, artysta, scenarzysta, kostiumograf,
  • Andrzej Nowakowski – koszykarz, trener,
  • Witold Oleszczak – działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm Ustawodawczy,
  • Andrzej Ostoja-Owsiany – polityk i pisarz, działacz opozycji demokratycznej, parlamentarzysta,
  • Jan Pakuła – dziennikarz i działacz społeczny,
  • Rafał Pawliczak – lekarz, alergolog,
  • Tadeusz Pawlikowski – lekarz, endokrynolog, histolog,
  • Roman Pawelczyk – generał Wojska Polskiego,
  • Bogdan Pawłowski – kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog,
  • Walenty Pecyna – polityk, poseł na Sejm, filantrop, działacz społeczny i sportowy,
  • Edmund Piątkowski – lekkoatleta, dyskobol, mistrz Europy i rekordzista świata,
  • Janusz Piekarski – lekarz, chirurg onkolog, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • Olga Podfilipska-Krysińska – nauczyciel akademicki,
  • Zdzisław Pomykalski – elektryk, profesor nauk technicznych,
  • Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy częstochowski,
  • Maciej Rakowski – prawnik i historyk prawa,
  • Sergiusz Ryczel – komentator sportowy, dziennikarz,
  • Anna Sarna – aktorka filmowa i teatralna,
  • Jacek Saryusz-Wolski – ekonomista, europeista, polityk i urzędnik państwowy, europoseł,
  • Piotr Sitarski – filmoznawca,
  • Józef Skwark – aktor i reżyser teatralny,
  • Dionizy Smoleński – specjalista z zakresu teorii spalania, materiałów wybuchowych oraz balistyki wewnętrznej, poseł,
  • Witold Sobociński – operator filmowy,
  • Andrzej Solarz – oficer Wojska Polskiego,
  • Wiktor Spodenkiewicz – muzykolog, pedagog, krytyk i publicysta muzyczny,
  • Olga Stanisławska – dziennikarka, reportażystka,
  • Dominika Stelmach – lekkoatletka, biegaczka długodystansowa,
  • Łukasz Sułkowski – profesor nauk ekonomicznych i humanistycznych,
  • Janusz Szosland – profesor włókiennictwa, nauczyciel akademicki,
  • Ludomir Ślusarski – inżynier chemik,
  • Barbara Śreniowska-Szafran – socjolog, pedagog, działaczka opozycyjna w PRL-u, autorka bajek, wierszy i książek dla dzieci,
  • Stanisław Trepczyński – polityk, dyplomata, działacz komunistyczny,
  • Ludwik Turko – profesor nauk fizycznych, polityk, poseł,
  • Krzysztof Turowski – dziennikarz, telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, felietonista,
  • Bartosz Walczak – konserwator zabytków, architekt,
  • Witold Warkałło – prawnik, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeniowego,
  • Stefan Wegner – malarz, rysownik, grafik, dekorator wnętrz, teoretyk sztuki, nauczyciel akademicki,
  • Anita Werner – dziennikarka telewizyjna, aktorka,
  • Anna Maria Wesołowska – prawnik, sędzia w stanie spoczynku, osobowość telewizyjna, niezawodowa aktorka filmowa i telewizyjna,
  • Władysław Wilczyński – matematyk, specjalista w dziedzinie funkcji rzeczywistych,
  • Janusz Włodarski – harcerz, artysta,
  • Mieczysław Wroński – chemik,
  • Stanisław Marian Zajączkowski – historyk, specjalizujący się w historii Polski średniowiecznej,
  • Andrzej Ziemowit Zimowski – poeta, pisarz,
  • Andrzej Zwierzak – chemik, profesor Politechniki Łódzkiej,
  • Wojciech Żakowski – matematyk, profesor Politechniki Warszawskiej,
  • Jan Żdżarski – duchowny, kanclerz Kurii Biskupiej w Łodzi.

Przypisy

  1. WEBprojekt HnT, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi - Artur Diefenbach [dostęp 16.07.2024 r.]
  2. WEBprojekt HnT, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi - Maciej Dunajski [dostęp 16.07.2024 r.]
  3. Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi - Niebanalni [dostęp 05.12.2023 r.]
  4. Łódź - Budynek dawnego Gimnazjum Polskiego obecnie I LO im. Mikołaja Kopernika. Atrakcje turystyczne Łodzi. [dostęp 01.06.2023 r.]
  5. Krzysztof Stefański, Błażej Ciarkowski, Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Łódź 2018, s. 28, ISBN 978-83-7729-440-6.
  6. Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. 2006, s. 125.
  7. Henryk Skorek: Kronika Początków. W: Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Jan Kamiński (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi, 2006, s. 50.
  8. Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. 2006, s. 11.
  9. Henryk Skorek: Gimnazjum „wszechstronnie kształcące”. W: Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Jan Kamiński (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi, 2006, s. 100.
  10. Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. 2006, s. 12.
  11. Henryk Władysław Skorek, Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Drugiej Rzeczpospolitej i podczas okupacji (1939-1945) [w:] Jan Kamiński (red.). Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. 2006, s. 112.
  12. Henryk Skorek: Gimnazjum „wszechstronnie kształcące”. W: Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Jan Kamiński (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi, 2006, s. 55.
  13. Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. 2006, s. 131, przypis 58.
  14. Henryk Skorek: Gimnazjum „wszechstronnie kształcące”. W: Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Jan Kamiński (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi, 2006, s. 79.
  15. Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia., 2006, s. 484, ISBN 83-908655-0-5.
  16. Wacław Lipiński, Walka zbrojna o niepodległość Polski w latach 1905-1918, Warszawa 1990, s. 89-92.
  17. Eugenia Podgórska (red.) Z dziejów Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-1973 (Materiały), Łódź 1973, s. 40.
  18. Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi 1906-1986. Wybór źródeł, zebrał i opracował Henryk Władysław Skorek, Łódź 1987, nr 75, s. 177.
  19. Henryk Skorek: Gimnazjum „wszechstronnie kształcące”. W: Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Jan Kamiński (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi, 2006, wklejka barwna bez numeru strony.

Oceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:16