Mieczysław Wroński to postać, która pozostawiła trwały ślad w polskiej chemii. Urodził się 21 czerwca 1926 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył 15 kwietnia 1997 roku w tym samym mieście. Był on nie tylko wyróżniającym się chemikiem, ale również szanowanym naukowcem oraz profesorem na Uniwersytecie Łódzkim (UŁ).
Przez swoją karierę Wroński przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin chemii i jego prace wciąż są źródłem inspiracji dla przyszłych pokoleń naukowców.
Nauka, studia
W latach 1933–1939 Mieczysław Wroński uczęszczał do szkoły podstawowej w Łodzi. Jednakże jego edukacja została przerwana z powodu wybuchu II wojny światowej oraz późniejszego przejęcia Łodzi przez Niemców, co miało miejsce po 12 grudnia 1939 roku, kiedy to zamknięto polskie szkoły w Łodzi.
Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, Mieczysław zdobył świadectwo dojrzałości w I Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi w trybie eksternistycznym. Następnie, w latach 1945–1949, kontynuował naukę na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej (PŁ), gdzie w 1949 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera chemika.
Praca
W trudnych czasach okupacji, Mieczysław Wroński rozpoczął swoją karierę zawodową w branży budowlanej, jednak jego zainteresowania naukowe skłoniły go wkrótce do pracy w laboratorium chemicznym. Wówczas został zatrudniony w Fabryce Włókien Chemicznych „Zellgarn”, która później zmieniła nazwę na „Anilana”.
W okresie od 1949 do 1952 roku, Wroński pracował w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi na stanowisku kierownika zespołu badawczego. Jego osiągnięcia były znaczące również w dziedzinie edukacji, gdyż równolegle był asystentem profesora Józefa Chrząszczewskiego na Uniwersytecie Łódzkim (UŁ). To właśnie tutaj pomagał w organizacji Pracowni Wody i Ścieków, która przy Katedrze Chemii Organicznej UŁ przekształciła się w 1951 roku w Zakład Technologii Chemicznej.
Mieczysław Wroński przez całą swoją karierę naukowo-dydaktyczną związany był z UŁ, gdzie awansował z pozycji starszego asystenta do adiunkta. W 1956 roku, Rada Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego nadała mu stopień naukowy kandydata nauk chemicznych, a dwa lata później otrzymał tytuł naukowy docenta.
W roku 1968 jego kariera osiągnęła szczyt, gdy został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1990 roku profesorem zwyczajnym. Posiadał również duże doświadczenie w zarządzaniu, kierując Katedrą (Zakładem) Technologii Chemicznej i Ochrony Środowiska przez 35 lat (1961–1996). Dodatkowo, Wroński aktywnie uczestniczył w pracach różnych komisji rektorskich i dziekańskich, co świadczy o jego zaangażowaniu w życie akademickie uczelni.
Dorobek naukowy
W swoim dorobku Mieczysław Wroński może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Posiada dwa patenty oraz 11 polskich norm, co świadczy o jego wkładzie w rozwój nauki i technologii. Dodatkowo, opublikował cztery artykuły przeglądowe, a także ponad 150 artykułów w zarówno krajowych, jak i międzynarodowych czasopismach naukowych.
Jego prace koncentrowały się głównie na różnych obszarach chemii, w tym:
- zagadnieniach związanych z wiązkami siarki,
- kinetyce chemicznej,
- chemii analitycznej, szczególnie dla ochrony środowiska,
- chromatografii,
- elektroforezie,
- izotachoforezie.
Wroński jest uznawany za założyciela szkoły chemii siarki oraz metod oznaczania zarówno związków nieorganicznych, jak i organicznych siarki. Jednym z jego kluczowych osiągnięć było wprowadzenie w 1958 roku nowych reagentów chemicznych w dziedzinie analizy, które określił mianem tiomerkurometrii. Do najważniejszych z nich należą: dwutiofluoresceina, rtęciowana fluoresceina oraz kwas o-hydroksyrtęciobenzoesowy.
W zakresie współpracy z przemysłem, chemik ten współdziałał z licznymi krajowymi firmami oraz instytucjami. Jego działalność obejmowała m.in.:
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Siarkowego w Machowie,
- Instytut Gazownictwa,
- Instytut Ochrony Środowiska,
- Zakłady Chemitex-Wistom,
- Instytut Włókien Chemicznych w Łodzi.
Wroński nawiązał także międzynarodowe kontakty, współpracując z zagranicznymi instytucjami badawczymi. Jako ekspert w International Organization for Standardization oceniał różne projekty nowych norm dotyczących ochrony środowiska oraz współpracował z Niemieckim Towarzystwem Chemicznym we Freiburgu. Dodatkowo, w latach 1976–1978 pełnił funkcję kierownika Katedry Inżynierii Chemicznej i Petrochemii na Uniwersytecie Port Harcourt w Nigerii.
Na zakończenie warto zaznaczyć, że Mieczysław Wroński był promotorem ponad 120 prac magisterskich oraz 10 prac doktorskich, wnosząc istotny wkład w kształcenie przyszłych pokoleń chemików.
Najważniejsze publikacje
Oto zestawienie kluczowych publikacji związanych z dorobkiem Mieczysława Wrońskiego, które stanowią ważny wkład w dziedzinie chemii. W ciągu swojej kariery autor ten zgromadził wiele istotnych prac naukowych, a oto niektóre z nich:
- zastosowanie związków rtęcioorganicznych w analizie chemicznej (1958),
- kinetyka reakcji siarczkowania jednowodorotlenowych alkoholi (1959),
- Anwendung von mercuriertem Phenolphthalein und Fluorescein in der chemischen Analyse (1960),
- Mercurimethc determination of thiocyanates and isothiocyanates (1966),
- Determination of organic sulphides by enthalpi metry using chromy l chloride (1986),
- the influence of cellulose content in cellulose gel on electrophoretic mobility (1989),
- wydawnictwo Academic Press zleciło mu opracowanie wielostronicowego hasła T/7/O/S, do Encyclopedia of Analytical Science (1995).
Działalność w towarzystwach naukowych
Mieczysław Wroński, jako aktywny członek środowiska naukowego, odgrywał istotną rolę w wielu organizacjach. Od 1954 roku zaangażował się w działalność Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTCh), co stanowiło ważny krok w jego karierze. W latach 1970–1972 miał zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącego Oddziału Łódzkiego PTCh, a po tym okresie przez cztery lata kierował Sekcją Siarki przy Zarządzie Głównym PTCh.
Oprócz swojej działalności w PTCh, od 1961 roku był również członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, co pokazuje jego zaangażowanie w rozwój nauki i współpracę z innymi badaczami związanymi z tym owocnym regionem.
Odznaczenia
Mieczysław Wroński, będący wybitnym chemikiem, został uhonorowany szeregiem prestiżowych odznaczeń za swoje znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauki. Oto lista wyróżnień, które zdobył w trakcie swojej kariery:
- złoty Krzyż Zasługi,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi,
- Medal „Uniwersytet Łódzki w służbie społeczeństwa i nauki”,
- liczne nagrody ministra nauki oraz rektora Uniwersytetu Łódzkiego.
Po jego odejściu, zmarł w Łodzi, złożono go do wiecznego spoczynku na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi.
Przypisy
- Nasz wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906–2006. Zarys historyczny. Wspomnienia, Henryk Władysław Skorek (red.), Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi i Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, 2006 r., s. 492, ISBN 83-908655-0-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Teresa Kukołowicz | Sławosz Uznański | Mirosław Cygański | Tadeusz Markowski (ekonomista) | Zdzisław Spieralski | Mariusz Zubert | Tadeusz Pakuła | Władysława Matuszewska | Jadwiga Szmidt | Marian Świderek | Franciszka Baumgarten | Idaliana Kaczor | Grażyna Pomian | Ewa Marynowicz-Hetka | Magdalena Przybysz-Stawska | Stefan Pągowski | Anna Lanota | Marek Janiak | Ewa Ziegler-Brodnicka | Aharon KacirOceń: Mieczysław Wroński (chemik)