Politechnika Łódzka


Politechnika Łódzka, znana w skrócie jako , to renomowana uczelnia techniczna, która rozpoczęła swoją działalność 24 maja 1945 roku w Łodzi.

W roku 2023 uczelnia ta przyciągnęła 10 227 studentów, oferując kształcenie w ramach 65 różnorodnych kierunków rozłożonych na 9 wydziałach.

Wysoką jakość nauczania zapewnia kadra pedagogiczna, w skład której wchodzi ponad 1201 nauczycieli akademickich, w tym 326 profesorów posiadających bogate doświadczenie oraz wiedzę w swoich dziedzinach.

Historia

Politechnika Łódzka powstała 24 maja 1945 roku, czyli wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, w mieście Łódź. Na początku działalności uczelni ustanowiono trzy wydziały: Mechaniczny, Elektryczny, Chemiczny oraz Oddział Włókienniczy. W pierwszym roku akademickim jako studenci rozpoczęli naukę 525 młodych ludzi, a w późniejszych latach kontynuowało swoje studia 458. W obrębie uczelni funkcjonowały 33 katedry, w których pracowało 33 profesorów, 15 adiunktów i 53 asystentów.

W 1976 roku Politechnika Łódzka otrzymała Order Sztandaru Pracy I klasy, co było znaczącym wyróżnieniem w jej historii. W rankingu uczelni wyższych 2020 roku stworzonym przez magazyn edukacyjny „Perspektywy”, uczelnia zajęła wysokie, czwarte miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce. Dodatkowo, w 2014 roku została laureatem konkursu na „najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych”.

Władze uczelni

Władze rektorskie

W obecnej kadencji 2020–2024 w Politechnice Łódzkiej pełnią się następujące funkcje:

StanowiskoImię i nazwisko
Rektorprof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik
Prorektor ds. rozwojuprof. dr hab. inż. Paweł Strumiłło (inne języki)
Prorektor ds. naukiprof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht
Prorektor ds. kształceniadr hab. inż. Andrzej Romanowski (inne języki)
Prorektor ds. studenckichdr hab. inż. Witold Pawłowski

Władze administracyjne

W kadencji 2020–2024 w obszarze administracji uczelni zajmują się następujące osoby:

StanowiskoImię oraz nazwisko
Kanclerzmgr inż. Włodzimierz Fisiak
Kwestormgr Agnieszka Kobalczyk

Wydziały

Politechnika Łódzka została stworzona z myślą o rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach nauki i techniki. Każdy z jej wydziałów odgrywa kluczową rolę w kształceniu wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz naukowców.

Wśród wydziałów, które powstały na uczelni, można wymienić:

Każdy z tych wydziałów przyczynia się do rozwijania innowacji oraz badań, które mają na celu wniesienie znaczącego wkładu w szeroko pojęty rozwój społeczeństwa i technologii.

Jednostki międzywydziałowe

W ramach Politechniki Łódzkiej istnieje szereg jednostek międzywydziałowych, które odgrywają istotną rolę w kształceniu studentów oraz prowadzeniu badań naukowych.

  • Kolegium Gospodarki Przestrzennej,
  • Kolegium Logistyki,
  • Kolegium Towaroznawstwa.

Jednostki pozawydziałowe

Politechnika Łódzka to instytucja, która posiada wiele jednostek pozawydziałowych, oferujących różnorodne usługi i wsparcie dla studentów oraz pracowników. Oto niektóre z nich:

Każda z wymienionych jednostek pełni ważną rolę w edukacji oraz rozwoju osobistym studentów, oferując dostęp do różnorodnych zasobów i szkoleń, które wzbogacają doświadczenia akademickie.

Zamiejscowe ośrodki dydaktyczne

W 1998 roku Senat Politechniki Łódzkiej podjął decyzję o założeniu Wydziału Zamiejscowego w Sieradzu, co zainicjowało przygotowania do oferowania kierunków studiów takich jak Ochrona Środowiska oraz Zarządzanie i Marketing. W okresie od 2002 do 2013 roku Ośrodek był znany jako Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny PŁ w Sieradzu. Na mocy postanowienia Rektora PŁ z dnia 31 stycznia 2013 roku utworzono Centrum Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej w Sieradzu, którego siedziba mieści się w budynku przy placu Wojewódzkim 3.

W 2002 roku powstał także Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny PŁ w Bełchatowie, gdzie oferowane są zajęcia w zakresie Budownictwa, Elektrotechniki, Inżynierii Środowiska oraz Zarządzania i Marketingu.

W Ostrowie Wielkopolskim, w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej, prowadzone są wykłady w Zespole Szkół Technicznych. Oferta edukacyjna tego ośrodka obejmuje trzy specjalności w ramach kierunku Informatyka, w tym: Systemy informatyczne, Teleinformatyka oraz Mechatronika.

Inna działalność dydaktyczna

W 2008 roku z inicjatywy Politechniki Łódzkiej został założony Łódzki Uniwersytet Dziecięcy, który jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce, skierowanym do młodszych uczestników w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat.

W 2007 roku z kolei uruchomiono Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, a w 2013 roku do oferty edukacyjnej dołączyło Gimnazjum Politechniki Łódzkiej.

Dodatkowo, od 2006 roku na terenie uczelni funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej, oferujący szereg programów dla osób starszych.

Natomiast w 2022 roku powstało Niepubliczne Przedszkole Politechniki Łódzkiej, które poszerza ofertę edukacyjną uczelni, dostosowując ją do najmłodszych dzieci.

Rektorzy

Rektorzy Politechniki Łódzkiej, którzy pełnili funkcje kierownicze w różnych latach, przyczyniali się do rozwoju uczelni, a ich nazwiska są cenione w historii instytucji. Oto lista osób, które piastowały to zaszczytne stanowisko:

Wszystkie te osoby miały znaczący wpływ na rozwój i kierunek, w jakim zmierzała Politechnika Łódzka, a ich osiągnięcia są doceniane do dziś.

Repozytorium instytucjonalne

Na Politechnice Łódzkiej znajduje się repozytorium instytucjonalne CYRENA, które pełni rolę istotnego narzędzia w dziedzinie nauki. CYRENA, będąca rozwinięciem skrótu oznaczającego Cyfrowe Repozytorium Nauki, zostało uruchomione w sieci na końcu lutego 2010 roku. Repozytorium to korzysta z oprogramowania DSpace, które umożliwia zarządzanie dokumentami w różnych formatach.

Celem tego innowacyjnego projektu jest udostępnianie wyników badań w różnorodnych formach oraz archiwizacja dorobku naukowego Politechniki Łódzkiej. Repozytorium ma charakter półotwarty, co oznacza, że materiały w nim zgromadzone są dostępne zarówno dla wszystkich internautów, jak i wiążą się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi dostępu, przeglądania i pobierania.

Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":

Katedra Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi | Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej | Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej | Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej | Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego | Polski Uniwersytet Wirtualny | Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego | Uniwersytet Medyczny w Łodzi | Wydział Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej | Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi | Wydział Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi

Oceń: Politechnika Łódzka

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:10