Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej


Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej to jedna z kluczowych jednostek edukacyjnych w tej instytucji, Politechniki Łódzkiej, który oferuje szeroki zakres kształcenia w dziedzinie nauk oraz technologii chemicznych.

Wydział ten ma długą historię, ponieważ powstał równocześnie z samą Politechniką, co miało miejsce w czerwcu 1945 roku. To dobra okazja, aby przyjrzeć się bliżej oferowanym programom oraz osiągnięciom, które czynią ten wydział wyjątkowym miejscem dla studentów pragnących rozwijać swoje umiejętności chemiczne.

Historia Wydziału

Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej ma bogatą historię, która zaczyna się od osób, które odegrały kluczową rolę w jego fundamentach. Założycielami byli trzej profesorowie chemii: Osman Achmatowicz, Alicja Dorabialska oraz Tadeusz Wojno. Szczególnie ważnym momentem było zorganizowane 26 czerwca 1945 roku posiedzenie, podczas którego prof. Wojno objął stanowisko dziekana, a prof. Achmatowicz pełnił funkcję prodziekana.

W pierwszym roku akademickim 1945/46 zainaugurowano działalność dziewięciu katedr. Oto lista tych katedr oraz ich kierowników:

  • Katedra Matematyki i Zakład Matematyki Ogólnej – kierownik Edward Otto,
  • Katedra i Zakład Fizyki – kierownik Władysław Kapuściński,
  • Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej – kierownik Edward Józefowicz,
  • Katedra i Zakład Chemii Fizycznej – kierownik Alicja Dorabialska,
  • Katedra Maszynoznawstwa Chemicznego – kierownik Czesław Mikulski,
  • Katedra i Zakład Chemii Ogólnej – kierownik Bogumił Wilkoszewski,
  • Katedra i Zakład Chemii Organicznej – kierownik Osman Achmatowicz,
  • Katedra Technologii Włókna i Farbiarstwa – kierownik Edmund Trepka,
  • Katedra Technologii Kauczuku i Mas Plastycznych – kierownik Stanisław Kiełbasiński.

W miarę upływu lat, rozwijając się, wydział zyskał jeszcze siedem kolejnych katedr oraz jeden instytut. Oto ich lista:

  • Katedra Technologii Nieorganicznej (1946), która w 1970 roku weszła w skład nowego Instytutu Chemii Ogólnej,
  • Katedra Technologii Organicznej (1948),
  • Katedra i Zakład Technologii Chemicznej Barwników Organicznych (1949),
  • Katedra Technologii Celulozy i Papieru (1952),
  • Katedra Technologii Garbarstwa (1958),
  • Katedra i Zakład Chemii Radiacyjnej (1962), przekształcona w Instytut Techniki Radiacyjnej w 1966 roku,
  • Katedra Syntezy Organicznej (1965).

Dziekani Wydziału

Struktura Wydziału

W chwili obecnej, Wydział Chemiczny składa się z sześciu podstawowych jednostek organizacyjnych, które mają na celu kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych. W jego ramach funkcjonują:

A także kadrę naukowo-dydaktyczną, w skład której wchodzi około 130 nauczycieli akademickich, w tym 44 profesorów (zarówno tytularnych, jak i habilitowanych). W okresie do 2013 roku, Wydział ukończyło blisko 6000 studentów, którzy zdobyli tytuł inżyniera lub magistra inżyniera.

W chwili obecnej, na Wydziale studiuje średnio około 1200 osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu oferowanymi kierunkami. Należy również zaznaczyć, że Wydział Chemiczny posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w polskiej nauce.

Władze

W skład władz Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej wchodzą wybitni specjaliści, którzy zarządzają różnymi aspektami działalności wydziału.

  • Dziekan – prof. dr hab. inż. Małgorzata I. Szynkowska-Jóźwik,
  • Prodziekan ds. nauki i innowacji – prof. dr hab. inż. Dariusz Bieliński,
  • Prodziekan ds. kształcenia – dr hab. inż. Beata Brożek-Płuska, prof. uczelni,
  • Prodziekan ds. studenckich – dr hab. inż. Izabela Witońska, prof. uczelni.

Kierunki kształcenia

Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej oferuje bogaty program edukacyjny, obejmujący aż sześć kierunków studiów, które są realizowane w trybie stacjonarnym. Każdy kierunek jest dostosowany do różnorodnych zainteresowań i potrzeb studentów, a także wymogów współczesnego rynku pracy.

W zakresie pierwszego stopnia nauczania oferowane są studia licencjackie oraz magisterskie, a ich szczegółowy opis przedstawia się następująco:

  • Chemia – program studiów trwa 3,5 roku w przypadku studiów I stopnia, a następnie 1,5 roku w ramach studiów II stopnia, z możliwością kontynuacji kształcenia na 4-letnich studiach III stopnia,
  • Technologia chemiczna – nauka w ramach studiów I, II oraz III stopnia, co umożliwia uzyskanie wszechstronnej wiedzy,
  • Nanotechnologia – powstała w 2008 roku, oferuje studia I oraz II stopnia, obejmujące nowoczesne techniki i materiały,
  • Chemia budowlana – od 2011 roku, to kierunek międzyuczelniany łączący wyspecjalizowaną wiedzę w tej dziedzinie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Gdańską, co demonstruje współpracę na poziomie międzyuczelnianym,
  • Advanced Biobased and Bioinspired Materials (ABIOM) – studia I stopnia prowadzone w języku angielskim od roku 2017, co otwiera drzwi do międzynarodowej kariery,
  • Analityka chemiczna – studia I stopnia, rozpoczęte w 2018 roku, koncentrujące się na nowoczesnych metodach analizy chemicznej,
  • Chemia w kryminalistyce – studia II stopnia, które przyciągają wielu studentów interesujących się analizą dowodów w sprawach kryminalnych.

Podsumowując, Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej zapewnia różnorodne kierunki prowadzące do uzyskania wszechstronnej wiedzy w dziedzinie chemii, co stanowi fundament dla przyszłych specjalistów w branży chemicznej i pokrewnych dziedzinach.

Czasopismo Eliksir

Od 2015 roku, Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej prowadzi wydawanie czasopisma naukowo-dydaktycznego o nazwie „Eliksir”. Czasopismo to służy jako platforma do prezentacji artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, które są ściśle związane z tematyką prac badawczych realizowanych na wydziale.

Koła naukowe

Na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej aktywnie funkcjonują trzy studenckie koła naukowe, które mają na celu wspieranie pasji badawczych oraz rozwijanie wiedzy w dziedzinie chemii. Pierwszym z nich jest Koło Chemików „Trotyl”, które angażuje studentów w różnorodne projekty badawcze i działania popularyzujące chemię.

Drugim kołem jest Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe „NANO”, gdzie uczestnicy zgłębiają tematy związane z nanotechnologią i jej zastosowaniami w różnych dziedzinach. Ostatnim z wymienionych kół jest Koło Naukowe „Polimer”, koncentrujące się na badaniach dotyczących polimerów i ich właściwości.

Warto również wspomnieć, że wydział organizuje zajęcia laboratoryjne z chemii dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Inicjatywa ta, realizowana w ramach Międzyszkolnego Koła Młodych Chemików, ma na celu rozwijanie zainteresowań młodych ludzi oraz umożliwienie im praktycznego doświadczania chemii na poziomie akademickim.


Oceń: Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:25