Centrum Kształcenia Międzynarodowego, znane również jako CKM, to istotny element struktury Politechniki Łódzkiej, który ma na celu organizację studiów w językach obcych. Instytucja ta, formalnie nazywana International Faculty of Engineering (IFE), działa jako jednostka międzywydziałowa
W ramach swoich działań, Centrum zapewnia kształcenie głównie w języku angielskim i francuskim, co umożliwia studentom zdobycie międzynarodowego doświadczenia i umiejętności. Odkąd w 2017 roku CKM stało się częścią Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej, zyskało nowe możliwości współpracy z uczelniami zagranicznymi oraz instytucjami edukacyjnymi.
Warto zaznaczyć, że Politechnika Łódzka stawia na jakość edukacji oraz otwartość na innowacyjne metody nauczania, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla studentów z całego świata.
Kierunki i tryb kształcenia
IFE oferuje kompleksowy program studiów, który obejmuje zarówno kształcenie na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. System oceny postępów edukacyjnych oparty jest na punktacji ECTS, co zapewnia międzynarodową zgodność i uznawalność uzyskanych kwalifikacji.
Studia licencjackie, które trwają od 3,5 do 4 lat, kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera. Natomiast studia magisterskie są krótsze, zwykle trwają od 1,5 do 2 lat, a ich ukończenie prowadzi do uzyskania tytułu magistra. W trakcie obu programów student może wybierać między językiem angielskim a francuskim jako językiem wykładowym, co jest uzależnione od wybranego kierunku.
W ramach studiów licencjackich w IFE każdy student ma obowiązek spędzenia jednego semestru na uczelni zagranicznej, co jest świetną okazją do zdobywania doświadczeń międzynarodowych. Wymagane jest, aby w tym czasie student zdobył minimum 30 punktów ECTS. Wyjazdy te są zazwyczaj organizowane w ramach europejskiego programu Erasmus, umożliwiającego wymianę studentów.
Na poziomie I stopnia studenci mają możliwość podejmowania studiów w takich dziedzinach jak:
- materiały biobased i bioinspirujące,
- inżynieria biomedyczna i technologie,
- biznes i technologia,
- informatyka,
- zarządzanie i technologia,
- inżynieria elektroniczna i telekomunikacyjna,
- biotechnologia przemysłowa,
- technologie informacyjne,
- inżynieria mechaniczna,
- nauka i technologia.
Natomiast na poziomie II stopnia, studenci mogą zdobywać tytuł magistra inżyniera w takich kierunkach jak:
- zaawansowana inżynieria mechaniczna,
- informatyka i technologie informacyjne,
- inżynieria elektroniczna i telekomunikacyjna,
- biotechnologia przemysłowa,
- zarządzanie,
- inżynieria zarządzania i produkcji.
Historia
W historii Centrum Kształcenia Międzynarodowego istotne wydarzenia przyczyniły się do jego obecnej formy oraz misji edukacyjnej. Oto chronologia kluczowych momentów:
- 1992 – powstanie Międzynarodowego Wydziału Inżynierii,
- 1993 – uruchomienie specjalności Electromechanics (aktualnie znane jako Mechanical Engineering & Applied Computer Science),
- 1994 – wprowadzenie kierunku Business and Technology,
- 1995 – wprowadzenie specjalności Telecommunications and Computer Science,
- 1996 – przekształcenie w Centrum Kształcenia Międzynarodowego,
- 1997 – uruchomienie pierwszego francuskojęzycznego kierunku – Gestion et Technologie,
- 1998 – wprowadzenie tzw. mobility semester,
- 2017 – utworzenie Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, które stało się nadrzędną jednostką, w skład której weszło IFE.
Każda z tych dat ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju Centrum i jego oferty edukacyjnej, umożliwiając studentom zdobywanie wiedzy na międzynarodowym poziomie.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej | Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej | Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej | Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi | Społeczna Akademia Nauk w Łodzi | Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej | Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej | Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi | Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Łodzi | Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi | Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi | Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej | Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w ŁodziOceń: Centrum Kształcenia Międzynarodowego