Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów to kluczowa jednostka naukowo-dydaktyczna, która stanowi część Politechniki Łódzkiej. Jego historia sięga roku 1947, kiedy to został założony jako Wydział Włókienniczy.
W ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania, Wydział przeszedł znaczące zmiany, w tym w roku 2001, kiedy to nastąpiła zmiana jego nazwy na Wydział Inżynierii i Marketingu Tekstyliów, co odzwierciedliło rozwój jego programu i badania w nowoczesnych obszarach związanych z technologią materiałów.
Historia Wydziału
Historia Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej ma swoje korzenie w 1945 roku, kiedy to na podstawie uchwały Rady Wydziału Mechanicznego PŁ powstał Oddział Włókienniczy. Jego istnienie opierało się na Katedrze Włókiennictwa, którą kierował prof. Władysław Bratkowski. Rekomendacje przemysłu do powstania wydziału zyskały wsparcie od rektora Politechniki Łódzkiej prof. Bohdana Stefanowskiego. W rezultacie, 14 stycznia 1947 roku Rada Wydziału Mechanicznego podjęła decyzję o stworzeniu osobnego wydziału dla dotychczasowego oddziału włókienniczego.
Nowo powstały wydział w pierwszej połowie 1947 roku utworzył kilka katedr, które odegrały kluczową rolę w rozwoju edukacji technicznej w dziedzinie włókiennictwa. Wśród nich znalazły się:
- Katedra Włókiennictwa I pod przewodnictwem prof. Władysława Bratkowskiego,
- Katedra Włókiennictwa II, na czele której stanął inż. Paweł Prindisz,
- Katedra Urządzeń Przemysłowych Zakładów Włókienniczych z kierownictwem inż. Mieczysława Klimka,
- Katedra Surowców Włókienniczych Naturalnych, której kierownikiem był inż. Tadeusz Żyliński.
W 1950 roku do kadry dołączyła Katedra Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, zarządzana przez dr Jerzego Leyko. Pierwszy rok działalności Wydziału Włókienniczego rozpoczął się wraz z rokiem akademickim 1947/48, kiedy to był jeszcze pod opieką Wydziału Mechanicznego. Obowiązki prodziekana powierzono inż. Tadeuszowi Żylińskiemu, który szybko zdobył stanowisko pierwszego dziekana.
7 września 1948 roku odbyło się pierwsze spotkanie Rady Wydziału Włókienniczego, na którym zapadła decyzja o wystąpieniu do Ministerstwa Oświaty o nadanie praw habilitacyjnych w kilku kluczowych dziedzinach, takich jak surowce włókiennicze oraz technologia mechaniczna włókna. W roku akademickim 1949/50 powołano kolejne katedry:
- Katedra Technologii Włókien Sztucznych i Syntetycznych pod kierownictwem dra Atanazego Boryńca,
- Katedra Wykończalnictwa Przędzy i Tkanin, której przewodził inż. Józef Meissner,
- Katedra Części Maszyn Włókienniczych prowadząca inż. Julian Hunka,
- Katedra Tkactwa kierowana przez inż. Józefa Grosmana,
- Zakład Dziewiarstwa, którym zarządzał inż. Leon Pfeifer.
Struktura organizacyjna wydziału w tej formie została utrzymana do roku akademickiego 1956/57. W kolejnym roku katedry zmieniły swoje nazwy, a niektóre z nich zyskały nową autonomię. Katedra Części Maszyn i Konstrukcji Maszyn Włókienniczych została podzielona na dwie samodzielne jednostki, a Zakład Dziewiarstwa przekształcono w Katedrę Dziewiarstwa. Powstała również Katedra Chemii Fizycznej Polimerów, którą objęła doc. dr Eligia Turska.
Na początku lat 70. XX wieku, w 1970 roku, w wyniku reformy strukturalnej Politechniki Łódzkiej, katedry zostały przekształcone w sześć instytutów, a ich działalność ukierunkowana na bardziej złożone aspekty technologii i nauki:
- Instytut Metrologii, Włóknin i Odzieżownictwa,
- Instytut Mechanicznej Technologii Włókna,
- Instytut Włókien Sztucznych (w 1994 roku podzielony na Katedrę Chemii Fizycznej i Polimerów oraz Katedrę Technologii Włókien Sztucznych),
- Instytut Fizyki Włókna i Chemicznej Obróbki Włókna,
- Instytut Maszyn i Urządzeń Włókienniczych,
- Instytut Organizacji i Zarządzania, który przekształcił się w Wydział Organizacji i Zarządzania w 1991 roku.
Dziekani Wydziału
- prof. Tadeusz Żyliński (1948–1952),
- prof. Józef Meissner (1952–1953),
- prof. dr inż. Jan Szmelter (1953–1954 i 1962–1964),
- prof. dr hab. Atanazy Boryniec (1954–1962),
- doc. dr hab. Marian Malinowski (1964–1966),
- doc. dr hab. Juliusz Zakrzewski (1966–1969),
- prof. dr hab. Janusz Szosland (1969–1975),
- prof. dr hab. Grzegorz Urbańczyk (1975–1979),
- prof. dr Włodzimierz Więźlak (1979–1981),
- doc. dr hab. Tadeusz Kołaciński (1981–1983),
- doc. dr Janusz Lipiński (1983–1990),
- prof. dr hab. Kazimierz Kopias (1990–1996),
- prof. dr hab. Waldemar Kobza (1996–2001),
- prof. dr hab. Izabella Krucińska (2001–2008),
- prof. dr hab. Ryszard Korycki (2008-2012),
- prof. dr hab. Józef Masajtis (2012-2016),
- prof. dr hab. Katarzyna Grabowska (od 2016).
Struktura Wydziału
W skład Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów wchodzą różne jednostki, które odgrywają kluczową rolę w jego funkcjonowaniu oraz rozwoju. Poniżej przedstawiamy szczegółowy spis tych jednostek:
- Instytut Architektury Tekstyliów,
- Instytut Włókiennictwa,
- Katedra Inżynierii Mechanicznej, Informatyki Technicznej i Chemii Materiałów Polimerowych.
Władze Wydziału
Na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej pełniącymi kluczowe funkcje są:
- Dziekan: prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska,
- Prodziekan ds. rozwoju: dr hab. inż. Zbigniew Mikołajczyk, prof. uczelni,
- Prodziekan ds. kształcenia: dr Monika Malinowska-Olszowy, prof. uczelni,
- Prodziekan ds. studenckich: dr inż. Barbara Niekraszewicz.
Kierunki kształcenia
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oferuje bogaty program kształcenia, który obejmuje cztery podstawowe kierunki studiów w trybie stacjonarnym. Wśród nich znajdziemy:
- Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego – studia I stopnia,
- Włókiennictwo – studia II stopnia,
- Włókiennictwo i Przemysł Mody – studia I stopnia,
- Wzornictwo – studia I i II stopnia.
Oprócz wymienionych kierunków, Wydział dodatkowo oferuje studia podyplomowe, które wzbogacają ofertę edukacyjną. W szczególności są to:
- 2 – semestralne Studia Podyplomowe „Konstrukcja Ubioru”,
- 2 – semestralne Studia Podyplomowe „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”,
- 4 – semestralne Studia Podyplomowe z Zakresu Odzieżownictwa dla Nauczycieli.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi | Społeczna Akademia Nauk w Łodzi | Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej | Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej | UKS SMS Łódź (piłka nożna) | Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej | Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi | Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej | Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej | Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Centrum Kształcenia Międzynarodowego | Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi | Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Łodzi | Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi | Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w ŁodziOceń: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej