Centrum Papiernictwa i Poligrafii jest kluczową instytucją edukacyjną, która funkcjonuje na Politechnice Łódzkiej. Przez długi czas, aż do 2019 roku, nosiło nazwę Instytutu. Centrum to pełni rolę samodzielnej jednostki akademickiej, specjalizując się w kształceniu specjalistów w dziedzinie papiernictwa oraz poligrafii.
W ramach swojej działalności, jednostka ta nie tylko prowadzi nauczanie, ale także zajmuje się prowadzeniem badań naukowych. Te badania koncentrują się na różnych aspektach technologii oraz eksploatacji maszyn papierniczych, przetwórczych i poligraficznych, co czyni ją ważnym ośrodkiem innowacyjnym w tym sektorze.
Historia
Historie instytucji zazwyczaj mają swoje początki w przełomowych momentach. W przypadku naszego Centrum, punktem wyjścia była 1970 roku, kiedy to powstał Instytut Papiernictwa i Maszyn Papierniczych Politechniki Łódzkiej. Utworzono go w wyniku połączenia Katedry Papiernictwa i Maszyn Papierniczych z Wydziału Mechanicznego oraz Katedry Technologii Celulozy i Papieru z Wydziału Chemicznego.
Rok 1979 przyniósł znaczącą zmianę w postaci budowy Pawilonu Papiernictwa. Obiekt ten zawierał 8-piętrowy wieżowiec biurowo-dydaktyczny oraz halę technologiczną, w której znalazły się praktycznie wszystkie laboratoria Instytutu.
W 1998 roku, w kontekście wprowadzenia nowego kierunku studiów, instytucja zmieniła swoją nazwę na Instytut Papiernictwa i Poligrafii, co miało na celu lepsze odzwierciedlenie zakresu oferowanej edukacji i działalności badawczej.
W 2017 roku Instytut został zintegrowany z Wydziałem Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej. Z kolei w 2020 roku, w ramach ogólnej reformy strukturalnej Politechniki, instytucja zyskała na nowo niezależność i przyjęła nową nazwę, aby stać się Centrum Papiernictwa i Poligrafii.
Zespoły dydaktyczno-naukowe Centrum
W ramach działalności Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej funkcjonują różnorodne zespoły, które są kluczowe dla edukacji oraz badań w tej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis zespołów dydaktyczno-naukowych:
- zespół dydaktyczno-naukowy technologii włóknistych mas papierniczych,
- zespół dydaktyczno-naukowy technologii papieru i przetwórstwa papierniczego,
- zespół dydaktyczno-naukowy maszyn papierniczych i przetwórczych,
- zespół dydaktyczno-naukowy procesów i maszyn poligraficznych.
Dydaktyka
Centrum Papiernictwa i Poligrafii wyróżnia się swoim interdyscyplinarnym podejściem do kształcenia. Oferuje studentom możliwość wyboru spośród różnorodnych specjalności, które obejmują:
- technologia celulozy,
- technologia papieru, poligrafii i opakowań papierowych,
- inżynieria papiernicza,
- maszyny papiernicze, przetwórcze i poligraficzne.
Działalność naukowa
W instytucie prowadzone są krajowe oraz międzynarodowe projekty badawcze, które mają na celu zgłębianie wielu zagadnień związanych z papiernictwem i poligrafią. Projekty te są rezultat współpracy z różnorodnymi partnerami z przemysłu, co wzmacnia ich praktyczny wymiar i efektywność.
Obszary badawcze obejmują między innymi:
- przekształcanie surowców roślinnych do postaci mas włóknistych (celulozy) oraz ich dalsze uszlachetnianie,
- opracowywanie i modyfikowanie nowoczesnych farb, lakierów i tonerów wykorzystywanych w drukowaniu,
- upewnianie się o efektywności procesów jednostkowych związanych z wytwarzaniem papieru oraz kompozytów na bazie włókien roślinnych,
- technologie poprawiające jakość powierzchni papieru.
Dzięki posiadaniu nowoczesnej aparatury specjalistycznej, Centrum jest w stanie prowadzić badania na wysokim poziomie. Oto niektóre z laboratoriów, którymi dysponuje instytut:
- Laboratorium metrologii papieru, w którym prowadzone są precyzyjne pomiary,
- Laboratorium sprawdzające procesy jednostkowe związane z produkcją papieru,
- Laboratorium odpowiadające za nanoszenie powłok i uszlachetnianie powierzchni papieru,
- Laboratorium metrologii materiałów tekturowych, zapewniające dokładne analizy,
- Laboratorium oceniające jakość nadruku, które wpływa na finalną jakość produktów,
- Laboratorium analizujące skład oraz jakość mas włóknistych, pozwalające na lepsze zrozumienie procesów ich wytwarzania.
Przypisy
- GrzegorzG. Szymański, Połączenie Wydziału Organizacji i Zarządzania z Instytutem Papiernictwa i Poligrafii, „Biuletyn W9”, 8 (4), 10.2017 r.
- Centrum Papiernictwa i Poligrafii, Politechnika Łódzka - Historia [online], inpap.p.lodz.pl [dostęp 05.01.2020 r.]
- Struktura uczelni - Politechnika Łódzka [online], www.p.lodz.pl [dostęp 05.01.2020 r.]
- Centrum Papiernictwa i Poligrafii, Politechnika Łódzka - Jednostki organizacyjne Centrum [online], inpap.p.lodz.pl [dostęp 05.01.2020 r.]
- Centrum Papiernictwa i Poligrafii, Politechnika Łódzka - Programy studiów [online], inpap.p.lodz.pl [dostęp 05.01.2020 r.]
- Centrum Papiernictwa i Poligrafii, Politechnika Łódzka - Nauka i badania [online], inpap.p.lodz.pl [dostęp 05.01.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej | Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi | Społeczna Akademia Nauk w Łodzi | Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej | Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej | UKS SMS Łódź (piłka nożna) | Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej | Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej | Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi | Centrum Kształcenia Międzynarodowego | Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi | Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Łodzi | Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi | Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi | Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w ŁodziOceń: Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej