Janusz Szosland


Janusz Szosland to postać znacząca w historii polskiego włókiennictwa. Urodził się 16 stycznia 1925 roku w Łodzi, a zmarł 1 stycznia 2015 roku w tym samym mieście. Jego dorobek naukowy oraz wpływ na przyszłe pokolenia zostały docenione w środowisku akademickim.

Był nie tylko włókiennikiem, ale także nauczycielem akademickim, związanym z Politechniką Łódzką, gdzie jego wkład w edukację sowiećnych studentów miał istotne znaczenie dla rozwoju technik włókienniczych w Polsce.

Życiorys

Janusz Szosland dorastał w otoczeniu, które istotnie wpłynęło na jego przyszłość. Jego ojciec, Wacław, był współorganizatorem lokalnego ruchu filatelistycznego w Łodzi, co z pewnością zaszczepiło w nim pasję do nauki. Swoją edukację rozpoczął w Gimnazjum Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego, jednak nauka została brutalnie przerwana na skutek wybuchu II wojny światowej. W wieku zaledwie piętnastu lat został zmuszony do pracy przymusowej, przepracowując w trudnych warunkach aż do końca konfliktu, co trwało 12 godzin dziennie.

Pomimo przeciwności losu, jego chęć nauki nie zniknęła. Mimo że podręczniki były dostępne jedynie w języku niemieckim, Janusz potrafił nadrobić zaległości. Po iście traumatycznych doświadczeniach wojennych, w kwietniu 1945 roku złożył egzaminy maturalne, zdobywając tym samym świadectwo dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Łodzi, co otworzyło mu drzwi do dalszej edukacji.

W roku 1945 Janusz podjął studia na Wydziale Mechanicznym, a następnie przeszedł na Wydział Włókienniczy Politechniki Łódzkiej, które ukończył w 1951 roku. Już w 1950 roku rozpoczął karierę zawodową na Wydziale Włókienniczym Politechniki Łódzkiej, gdzie w 1962 uzyskał stopień naukowy doktora. Jego praca i determinacja przyniosły mu w 1966 stopień doktora habilitowanego, a w 1973 tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1986 roku, w uznaniu osiągnięć, został mianowany profesorem zwyczajnym.

W okresie od 1967 do 1970 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Tkactwa, a w latach 1970-1995 był dyrektorem Instytutu Mechanicznej Technologii Włókna. W latach 1969–1975 był również dziekanem Wydziału Włókienniczego. Po przejściu na emeryturę w 1995 roku, kontynuował swoją działalność naukową jako wykładowca Politechniki Łódzkiej aż do 2000 roku. W swojej karierze był promotorem 21 prac doktorskich, co sprawiło, że jego wpływ na rozwój młodych naukowców był znaczący.

W 1979 roku otrzymał tytuł „Doctor honoris causa” Moskiewskiej Akademii Tekstylnej, a w 1996 roku Politechniki Łódzkiej. Jako wizjoner, był również założycielem Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz honorowym prezesem Stowarzyszenia Włókienników Polskich. Dodatkowo, był honorowym członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz aktywnie uczestniczył w pracach Polskiej Akademii Nauk w Łodzi.

Janusz Szosland to autor 17 monografii, 165 rozpraw naukowych oraz ponad 120 referatów. Opracował również dwa podręczniki akademickie, zyskując szacunek w środowisku akademickim. Jego osiągnięcia zostały docenione różnorodnymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim oraz Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą OOP. Otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złote Odznaki Stowarzyszenia Włókienników Polskich i NOT. Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Łodzi oraz Nagrody Naukowej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, a także został uhonorowany tytułem Zasłużonego Nauczyciela PRL.

W 1980 roku Janusz był inicjatorem ciekawej imprezy sportowej pod nazwą „Textilcross”, która od tego czasu cieszy się ogromną popularnością i gromadzi biegaczy z całego kraju. Sam przebiegł imponującą liczbę ponad 21 tysięcy kilometrów, co również stanowi dowód jego pasji do sportu.

Janusz był w małżeństwie z Wandą Marią z d. Roszkowską, absolwentką medycyny, która z pełnym zaangażowaniem pracowała w Akademii Medycznej jako okulistka. Mieli dwóch synów: profesora nadzwyczajnego PŁ dr. hab. inż. Andrzeja Szoslanda oraz dr. hab. n. med. Konrada Szoslanda, który pracował w Klinice Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Po tragicznym zmarciu żony w 1972 roku, Janusz ożenił się ponownie z Lidią Szosland.

Janusz Szosland został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej, pozostawiając trwały ślad w historii szkolnictwa wyższego oraz na polskiej scenie akademickiej.

Przypisy

  1. Nie żyje prof. Janusz Szosland. Włókiennik z PŁ. lodz.gazeta.pl. [dostęp 06.01.2015 r.]
  2. Janusz Szosland : Kondolencje. nekrologi.net. [dostęp 06.01.2015 r.]
  3. Prof. dr hab. inż. Janusz Szosland. swpl.p.lodz.pl. [dostęp 06.01.2015 r.]
  4. Wykaz publikacji w katalogu Biblioteki Narodowej
  5. Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989.

Oceń: Janusz Szosland

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:23