Adrian Kin


Adrian Kin był to wybitny polski paleontolog i geolog, którego wkład w rozwój nauki oraz jej popularyzację jest nieoceniony. Urodził się 12 lutego 1979 roku w Łodzi, a jego życie zakończyło się tragicznie 26 czerwca 2012 roku.

Przez całe swoje życie Kin z pasją zajmował się kolekcjonowaniem skamieniałości, co przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy o prehistorii i ewolucji organizmów. Jego osiągnięcia na polu naukowym zostały docenione zarówno w kraju, jak i za granicą, a jego prace wciąż inspirują wielu młodych naukowców.

Życiorys

Adrian Kin był wybitnym specjalistą, który swoje osiągnięcia na polu geologii zdobył w wyniku ciężkiej pracy i pasji do nauki. Tytuł magistra geologii uzyskał w 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie doktorat w 2011 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zaangażowanie w badania przyczyniło się do złożenia wielu cennych informacji na temat paleontologii.

Adrian był twórcą oraz prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi Phacops oraz autorem 12 artykułów naukowych. Jego badania obejmowały szeroką gamę zagadnień związanych z paleontologią, w tym amonity kredy, trylobity dewonu, małże kredy, a także szkarłupnie z okresu mezozoiku. W trakcie swoich badań odkrył bardzo bogate stanowisko skamieniałości z najwyższej jury (tyton), które znajduje się w gminie Sławno w województwie łódzkim. To wyjątkowe miejsce zyskało miano „polskiego Solnhofen”.

Wśród wielu osiągnięć naukowych Adrian Kin był również współkreatorem nowego gatunku kopalnej ważki, który po jego śmierci otrzymał zaszczytną nazwę Eumorbaeschna adriankini. Wspólnie z B. Błażejowskim ustanowił nowy gatunek kopalnego skrzypłocza, znanego jako Limulus darwini, z późnej jury z kamieniołomu w Owadowie-Brzezince.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Adrian Kin stworzył największą w Polsce prywatną kolekcję skamieniałości, która obejmowała około 50 tysięcy okazów. Po jego śmierci, kolekcja została zakupiona przez Państwowy Instytut Geologiczny. Na podstawie tej wyjątkowej kolekcji otwarto w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB czasową wystawę poświęconą dorobkowi Kina, która trwała od grudnia 2013 do czerwca 2014 roku.

Na zakończenie swojej niezwykłej drogi naukowej, Adrian Kin został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Anny w Łodzi, gdzie spoczywa w pokoju. Jego osiągnięcia naukowe oraz pasja do geologii pozostaną na zawsze w pamięci jego uczniów oraz miłośników nauki.


Oceń: Adrian Kin

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:15