Barbara Rakowska


Barbara Janina Rakowska, urodzona 17 marca 1941 roku w Łodzi, była wybitną postacią w polskiej biologii. To uznawana specjalistka w dziedzinie algologii i botaniki, posiadająca wiele osiągnięć naukowych, a jej wkład w rozwój biologii jest nieoceniony.

Była profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie pracowała na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, a także w Katedrze Algologii i Mykologii. Jej prace badawcze i dydaktyczne znacząco wpłynęły na rozwój młodych biologów, a sama była osobą zaangażowaną w edukację i naukę aż do swojej śmierci, która miała miejsce 13 kwietnia 2017 roku.

Życiorys

Barbara Rakowska była wyjątkową postacią w świecie biologii. Urodziła się jako córka Jerzego i Janiny Trzeszczkowskich. Już w trakcie swoich studiów podjęła pracę jako nauczycielka biologii w Szkole Podstawowej nr 22 w Łodzi. W 1969 roku, na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskała tytuł magistra z biologii, pisząc pracę pod kierunkiem Joanny Kadłubowskiej.

Po ukończeniu studiów, Barbara Rakowska rozpoczęła swoją karierę w Zakładzie Algologii w Katedrze Systematyki i Geografii Roślin na tej samej uczelni. W 1977 roku uzyskała doktorat, przedstawiając pracę pt. Glony rzeki Bzury z uwzględnieniem wpływu ścieków na ich skład jakościowy i ilościowy, również pod opieką Joanny Kadłubowskiej. Kontynuowała karierę naukową jako adiunkt w Zakładzie Algologii oraz Katedrze Algologii i Mikologii UŁ.

W 2001 roku uzyskała habilitację na podstawie monografii Studium różnorodności okrzemek ekosystemów wodnych Polski niżowej. W latach 2003–2012 pełniła funkcję kierownika Studiów Podyplomowych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, gdzie stworzyła nowy program dla nauczycieli biologii. Od 2007 roku zarządzała Zakładem Algologii. W 2010 roku otrzymała tytuł profesora, a rok później przeszła na emeryturę.

Jej zainteresowania naukowe koncentrowały się na różnorodności gatunkowej oraz biologii i ekologii okrzemek (Bacillariophyta), które występują w różnych ekosystemach wodnych, różniących się pod względem biologicznym, hydrologicznym i fizykochemicznym. Barbara Rakowska była autorką ponad 80 prac naukowych oraz wychowawczynią trojga doktorów. Okrzemkę Navicula rakowskae nazwano na jej cześć.

W latach 2002–2008 piastowała funkcję wiceprzewodniczącej Polskiego Towarzystwa Fykologicznego i była organizatorką wielu sympozjów oraz konferencji naukowych. Zmarła, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.


Oceń: Barbara Rakowska

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:9