Wanda Drozdowska


Wanda Drozdowska, urodzona 8 grudnia 1926 roku w Łodzi, to postać o niezwykłym dorobku w dziedzinach takich jak socjologia, filozofia i etnografia. Swoje życie i działalność naukową połączyła z pasją do kultury i historii, co zaowocowało wieloma cennymi publikacjami oraz osiągnięciami. W ciągu swojej kariery, Wanda pełniła również funkcję kustosza Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie miała wpływ na rozwój tamtejszej muzeologii.

Niestety, zmarła 6 lipca 1998 roku w tym samym mieście, w którym przyszła na świat, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej nauce i kulturze.

Życiorys

Wanda Drozdowska przyszła na świat w rodzinie inteligenckiej, która była także dwuwyznaniowa. Jej matka, Łucja Ast, ewangeliczka, początkowo poświęcała się pracy w domu, ale po wojnie objęła obowiązki księgowej w zakładach przemysłowych w Łodzi. Z kolei jej ojciec, Wacław Drozdowski, był rysownikiem oraz dziennikarzem. Ważnym wydarzeniem w jej życiu były chrzciny, które odbyły się w 1928 roku w ewangelickiej parafii św. Trójcy w Łodzi.

W 1934 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej im. Emilii Plater, gdzie do momentu wybuchu II wojny światowej zdążyła ukończyć pięć klas. W 1940 roku, w wyniku wojennej zawieruchy, została wysiedlona wraz z matką i ciotką do podłódzkiej wsi. Jej ojciec został natomiast deportowany do Niemiec, do Oldenburga. W czasie okupacji była zatrudniona w szwalni, co było jedynym sposobem na przetrwanie w trudnych warunkach.

Po zakończeniu wojny, Wanda kontynuowała swoją edukację w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Z. Pętkowskiej i W. Macińskiej w Łodzi. W 1947 roku zdała maturę i podjęła studia z zakresu socjologii na Wydziale Humanistycznym. W tym okresie zainteresowała się etnografią, biorąc udział w badaniach nad pasterstwem pod kierownictwem prof. Kazimiery Zawistowicz-Adamskiej we wsi Ratułów na Podhalu. W 1952 roku uzyskała tytuł magistra filozofii w specjalności socjologii, na podstawie pracy poświęconej wyobrażeniom magicznym oraz ich związkowi z czynnościami w gospodarstwie rolnym.

Działalność naukowa i zawodowa

Po zakończeniu studiów, Wanda Drozdowska rozpoczęła swoją karierę zawodową w Muzeum Etnograficznym, które obecnie nosi nazwę Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Była tam kierownikiem jednoosobowego Działu Wierzeń i Obrzędów. W ramach swoich obowiązków zajmowała się gromadzeniem, opracowywaniem oraz przechowywaniem zabytków, a także przygotowywaniem wydawnictw muzealnych i organizowaniem wystaw.

Wanda brała udział w badaniach terenowych, które były realizowane przez zespół etnograficzny MAiE w takich miejscowościach jak Czarnocin i Jasień, a także na obszarze Puszczy Kozienickiej. Jako gorliwa propagatorka etnografii, organizowała liczne wystawy oraz konkursy sztuki ludowej, w tym znaczący Konkurs Folklorystyczny Ziemi Łódzkiej. W latach 1963–1968 pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma „Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Seria Etnograficzna”.

Od 1952 roku była członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jej zainteresowania dotyczyły m.in. wierzeń i praktyk magicznych związanych z pracą w rolnictwie i hodowli. Oprócz tego istotne dla niej były obrzędy doroczne oraz rodzinne, które wyznaczały życie społeczności wiejskiej.

Przez pewien okres Wanda pełniła rolę kierownika Cepelii. Działała również w radiu, prowadząc audycję poświęconą ludowym wierzeniom. Po roku 1968 przeszła do Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie pracowała jako starszy redaktor, a także pisała przewodniki po województwie łódzkim.

Wanda Drozdowska, która nie założyła rodziny, została pochowana na Starym Cmentarzu w Łodzi, w części ewangelickiej.

Wybrane publikacje

W dorobku Wandy Drozdowskiej znajduje się wiele interesujących publikacji, które rzucają światło na różnorodne aspekty kultury ludowej oraz etnografii. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich:

  • Magia lecznicza zwierząt w Klonowej w pow. Sieradzkim. „Łódzkie Studia Etnograficzne” 1961 nr 3, s. 95–101,
  • Istoty demoniczne w Załęczu Wielkim, pow. Wieluń. „Łódzkie Studia Etnograficzne” 1962 nr 4, s. 117–130,
  • Podania z Załęcza Wielkiego, pow. Wieluń. „Łódzkie Studia Etnograficzne” 1962, nr 4 s. 81–87,
  • Magiczne normy postępowania w życiu codziennym Załęcza Wielkiego, pow. Wieluń. „Łódzkie Studia Etnograficzne” 1963 nr 5, s. 111–130,
  • Istoty Demoniczne (wieś Łęka, pow. Łęczyca). „Łódzkie Studia Etnograficzne” 1964 nr 6, s. 177–184,
  • Niektóre judaistyczne święta doroczne w malarstwie. „Łódzkie Studia Etnograficzne” 1967 nr 9, s. 303–313,
  • Tradycyjne zwyczaje związane z gospodarką zbożową w systemie folwarcznym na terenie Kutnowskiego. „Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego. Seria Etnograficzna” 1981 nr 21, s. 6–136.

Przypisy

  1. WitoldW. Nowosz WitoldW., Wanda Drozdowska, [w:] Etnografowie i ludoznawcy polscy. Sylwetki. Szkice biograficzne, t. 2, Wrocław, 2007 r., s. 61-64.
  2. WitoldW. Nowosz WitoldW., Wanda Drozdowska, t. 2, Wrocław, 2007 r., s. 62.
  3. Jan PiotrJ.P. Dekowski Jan PiotrJ.P., Noty biograficzne pracowników łódzkiego ośrodka etnograficznego, „Łódzkie Studia Etnograficzne”, nr 17, 1975 r., s. 27.

Oceń: Wanda Drozdowska

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9