Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej


Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej to istotna jednostka edukacyjna w strukturze Politechniki Łódzkiej, która działa na rzecz wsparcia kształcenia językowego studentów oraz pracowników uczelni.

Jako jednostka pozawydziałowa, CJ PŁ jest odpowiedzialne za organizację kursów językowych, które są niezbędne w kontekście globalizacji i współczesnych wymogów rynku pracy.

Historia Centrum

Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej powstało w 1951 roku, pierwsza jego nazwa brzmiała Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych PŁ. Z biegiem lat inne zmiany przyniosły nową nazwę – Studium Języków Obcych PŁ. Kolejna renowacja nastąpiła 1 stycznia 2013 roku, kiedy to jednostka została przekształcona w Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej na podstawie zarządzenia Rektora PŁ.

Od roku 2005 Centrum Językowe znajduje się w budynku byłej fabryki, mieszczącej się przy alei Politechniki 12 w Łodzi. Został on kompleksowo zmodernizowany i wzbogacony o różnorodne udogodnienia poprzez projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowany w latach 2004-2006. Do dyspozycji w Centrum znajduje się 28 sal dydaktycznych oraz sala konferencyjna, co daje szerokie możliwości organizacji zajęć i spotkań. W budynku znajduje się również biblioteka, z której mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i studenci.

W Centrum ma swoje miejsce także Uniwersytet Trzeciego Wieku PŁ, co podkreśla jego wkład w kształcenie osób w różnym wieku. Aktualne dane, z 2013 roku, wskazują na zatrudnienie 72 nauczycieli akademickich, w tym lektorów i wykładowców, a także 15 pracowników administracyjno-technicznych oraz gospodarczych.

Oferta edukacyjna Centrum obejmuje sześć języków obcych: angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, francuski i hiszpański. Prowadzone są również kursy języka polskiego dla obcokrajowców. W 2013 roku zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając łącznie 6273 studentów, w tym 5658 na studiach stacjonarnych oraz 1189 na niestacjonarnych, z czego 68 uczęszczało na studia wieczorowe. Język angielski dominował, stanowiąc 89% wszystkich lektoratów.

Centrum Językowe angażuje się w różne programy edukacyjne, oferując zajęcia dla studentów wszystkich poziomów studiów, uczestników programów wymiany międzynarodowej, uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz obcokrajowców, którzy są zainteresowani podjęciem studiów w polskim języku. Prowadzone są również letnie kursy języka polskiego.

Warto zaznaczyć, że CJ PŁ jest zaangażowane w projekt „Młodzi w Łodzi – Językowzięci”, który ruszył 24 września 2012 roku, oferując kursy językowe w językach skandynawskich. Ponadto, nauczyciele akademiccy mają możliwość prowadzenia zajęć w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ. Centrum sprawuje też rolę ośrodka egzaminacyjnego dla międzynarodowych egzaminów TELC, LCCI i BULATS. Dodatkowo, współpracuje z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych oraz organizacją studencką BEST Łódź i wydawnictwem The Teacher.

Wydarzenia

  • Organizacja 22 Międzynarodowej Konferencji Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL Polska, która miała miejsce w dniach 27-29 września 2013 roku i zgromadziła 780 uczestników,
  • Koordynacja pierwszej „Wizyty Studyjnej” na Politechnice Łódzkiej, odbywającej się od 5 do 9 czerwca 2013 roku, w której udział wzięło 13 przedstawicieli kadry zarządzającej uczelni partnerskich.

Celem wizyty było promowanie internacjonalizacji uczelni.

Władze (kadencja 2015–2019)

W skład kierownictwa Centrum Językowego Politechniki Łódzkiej w okresie kadencji od 2015 do 2019 roku wchodzili:

  • dyrektor – dr Magdalena Nowacka,
  • zastępca dyrektora do spraw dydaktycznych – mgr Adrianna Kozłowska,
  • zastępca dyrektora do spraw administracyjnych – mgr Anna Badura.

Członkostwo

Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej aktywnie uczestniczy w różnych stowarzyszeniach, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój edukacji językowej. Jednym z kluczowych członkostw jest przynależność do SERMO, które jest stowarzyszeniem skupiającym akademickie ośrodki nauczania języków obcych.

Przypisy

  1. Konkurs: Młodzi w Łodzi – JĘZYKOWZIĘCI. [dostęp 01.05.2015 r.]
  2. Anna Rogalewicz-Gałucka: 22nd International IATEFL Poland Conference. [w:] IATEFL Poland [on-line]. 10.01.2013 r. [dostęp 19.09.2014 r.]
  3. Sprawozdanie wewnętrzne Centrum Językowego Politechniki Łódzkiej 2013.

Oceń: Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:11