Instytut Architektury i Urbanistyki jest istotną i samodzielną jednostką organizacyjną działającą w strukturze Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Ta uczelnia, znana jako Politechnika Łódzka, posiada bogate tradycje w kształceniu przyszłych architektów i urbanistów.
Instytut ten oferuje różnorodne programy badawcze oraz edukacyjne, które są dostosowane do potrzeb współczesnego rynku budownictwa i architektury. Nasi studenci mają możliwość nauki pod okiem doświadczonych wykładowców oraz udziału w projektach, które łączą teorię z praktyką.
Historia Instytutu
Początki instytutu sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to na Wydziale Budownictwa Politechniki Łódzkiej zachodzą istotne zmiany. Architekt Jerzy Samujłło, pracujący w Katedrze Budownictwa Ogólnego, wdraża program nauczania dla studentów budownictwa, wprowadzając podstawy rysunku odręcznego oraz projektowania w obszarze architektury i urbanistyki.
W miarę postępu kariery, po uzyskaniu tytułu doktora, Samujłło zaprasza do Łodzi absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy dołączają do zespołu w Pracowni Urbanistyki i Architektury Zakładów Doświadczalnych PŁ. W tym okresie specjaliści ci opracowują dokumenty studialne, biorą udział w konkurach oraz prowadzą zajęcia z studentami.
W 1970 roku w wyniku reorganizacji na Wydziale Budownictwa Lądowego zostaje powołany Instytut Inżynierii Komunalnej, z którego struktury wydziela się Zespół Architektury i Urbanistyki. Dwa lata później, dzięki wysiłkom doc. Jerzego Samujłły, uruchomiono dwuletni kierunek architektury, który umożliwia studentom kontynuację nauki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Rok później, zobowiązania te zostały poszerzone o pełen cykl kształcenia. W 1976 roku Instytut Architektury i Urbanistyki zostaje formalnie wydzielony z Wydziału Budownictwa Lądowego, oferując kierunek architektura i urbanistyka. W 1981 roku instytut przenosi się do nowo wybudowanego gmachu, co w znaczący sposób poprawia warunki nauczania.
Pod koniec lat 80. zorganizowano pierwsze seminaria doktoranckie, co stanowiło kolejny krok w rozwoju edukacji instytucji. W 2008 roku zainicjowano nowy kierunek – architektura wnętrz, a dwa lata później wprowadzono program gospodarki przestrzennej, realizowany przez międzywydziałowe Kolegium Gospodarki Przestrzennej.
W ciągu swojej historii, Instytut miał kilku dyrektorów, którzy przyczynili się do jego rozwoju:
- doc. dr inż. arch. Jerzy Samujłłó (1976–1981) – twórca kierunku architektury i Instytutu AiU PŁ,
- dr inż. arch. Krzysztof Muszyński (1981-1985),
- prof. dr hab. n.t. Zygmunt Świechowski (1985-1989),
- dr inż. arch. Henryk Jaworowski prof. PŁ (1989-2001),
- prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Pawłowski (2001-2009),
- prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich (2009-dziś).
Działalność naukowa i dydaktyczna Instytutu
Główne kierunki badań
W Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej prowadzone są zróżnicowane badania, które koncentrują się na modernizacji i rehabilitacji struktury urbanistycznej. Szczególna uwaga skierowana jest na dziedzictwo XIX-wiecznych miast przemysłowych, które wymagają odpowiedniego podejścia do ich odnowy.
Dodatkowo istotnym obszarem działań jest kształtowanie i ochrona środowiska kulturowego, co pomaga w zachowaniu wartości historycznych oraz estetycznych miejskich przestrzeni.
Kształcenie – kierunki
Instytut oferuje różnorodne kierunki studiów. Na poziomie studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) można wybierać spośród:
- architektura,
- architektura wnętrz,
- architecture engineering (realizowane w ramach IFE),
- gospodarka przestrzenna (realizowane przez KGP).
W zakresie studiów drugiego stopnia (magisterskich) dostępne są:architektura oraz gospodarka przestrzenna. Z kolei studia trzeciego stopnia (doktoranckie) oferują program architektura i urbanistyka.
Studenckie Koła Naukowe
W instytucie funkcjonują różne studenckie koła naukowe, które integrują młodych architektów i urbanistów. Do ich największych inicjatyw należy:
- Koło Naukowe Studentów Architektury PŁ „IX Piętro” – założone w 1995 roku, pod opieką dr inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego, organizujące wyprawy naukowe do Karpat Wschodnich na Ukrainie. Celem tych wypraw jest inwentaryzacja zabytkowych, drewnianych cerkwi. Koło zostało uhonorowane w 2007 roku nagrodą im. Profesora Jana Zachwatowicza, nadawanej przez Polski Komitet ICOMOS,
- Koło Naukowe Studentów Architektury PŁ „KĄT”.
Władze
W skład władz Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej wchodzą wybitni specjaliści, którzy pełnią kluczowe funkcje w zarządzaniu instytutem.
- dyrektor – prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich,
- zastępca dyrektora do spraw nauki – dr hab. nt. Artur Zaguła,
- zastępca dyrektora do spraw dydaktyki – dr inż. arch. Marek Grymin,
- zastępca dyrektora do spraw studenckich i współpracy z zagranicą – dr inż. arch. Tomasz Grzelakowski.
Przypisy
- a b c Wspomnienie. architektura.p.lodz.pl. [dostęp 06.02.2017 r.]
- Rys historyczny. Oficjalna strona Katedry Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych. [dostęp 06.02.2017 r.]
- Elżbieta Muszyńska, Adriana Cieślak, Iwona Bartczak. Instytut Architektury i Urbanistyki − historia i współczesność. „Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej”. 2011 r. Czasopismo Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej. [dostęp 06.02.2017 r.]
- a b Instytut Architektury i Urbanistyki w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 06.02.2017 r.]
- Instytut Architektury i Urbanistyki - Koła Naukowe. Oficjalna strona IAiU PŁ. [dostęp 06.02.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej | Centrum Technologii Informatycznych | Instytut Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej | Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi | Instytut Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej | Katedra Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Elektroniki Politechniki Łódzkiej | Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej | Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej | Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” | Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej | Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego | Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej | Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej | Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk | Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej | Instytut Europejski w ŁodziOceń: Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej