Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki”


Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki”, znany również jako ICZMP, CZMP czy Instytut CZMP, to instytucja znajdująca się w Łodzi, która stanowi jedną z czołowych placówek medycznych w Polsce. Jest to zaawansowany technicznie ośrodek specjalistyczny, który pełni ważną rolę jako referencyjny ośrodek trzeciego stopnia w takich dziedzinach jak położnictwo, neonatologia, ginekologia oraz pediatria.

Placówka ta składa się z dwóch szpitali: ginekologiczno-położniczego oraz pediatrycznego, co umożliwia zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej zarówno w obszarze lokalnym, jak i w całym kraju. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki to jedyny ośrodek w Polsce, który prowadzi diagnostykę i leczenie płodu, noworodka oraz dziecka. Ze względu na swój charakter wielodyscyplinarny, Instytut oferuje wszechstronną pomoc kobietom z ciężkimi schorzeniami położniczymi, obejmującymi m.in.: ciążę powikłaną cukrzycą, chorobami nowotworowymi, nadciśnieniem tętniczym, padaczką, chorobami serca, infekcjami oraz wadami wrodzonymi płodu.

W Instytucie tym diagnozowane i leczone są najtrudniejsze przypadki patologii ginekologicznej oraz problemy związane z niepłodnością kobiet. Dzięki swojej wysokiej specjalizacji, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki odgrywa kluczową rolę w polskim systemie ochrony zdrowia, zapewniając wysokiej jakości usługi medyczne dla pacjentów w trudnych i często skomplikowanych sytuacjach medycznych.

Kalendarium

Kalendarium instytutu jest bardzo ważnym elementem, który ukazuje historię i rozwój „Macierzyństwa” oraz Centrum Zdrowia Matki Polki. Pomnik przy szpitalu został uroczyście otwarty 26 maja 1988 roku, a tego samego dnia odsłonięto statuetkę „Macierzyństwo” przed wejściem do instytutu.

W 1991 roku miłośnicy lotnictwa i medycyny mogli zauważyć kolejny ważny krok, jakim było oddanie do użytku sanitarnego lądowiska. To lądowisko zostało zarejestrowane pod numerem 16 w ewidencji lądowisk prowadzonej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Więcej informacji można znaleźć w artykule pod tym linkiem.

Natomiast 16 września 1997 roku instytut zyskał nowy status, stając się placówką bezpośrednio podlegającą Ministerstwu Zdrowia, co wpłynęło na polepszenie jakości oferowanych usług medycznych.

Ostatnie lata przyniosły wiele ważnych zmian, a w 2020 roku zakończono budowę nowoczesnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który jest również połączony z Centrum Urazowym. Ta innowacyjna infrastruktura jest zintegrowana z nowym, całodobowym lądowiskiem dedykowanym dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowisko to zostało zarejestrowane w ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod numerem 492 i nazwane „ICZMP Łódź – Szpital”. Warto podkreślić, że te inwestycje przyczyniają się do bezpieczeństwa pacjentów oraz poprawy ich leczenia.

Struktura instytutu

Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” charakteryzuje się rozbudowaną strukturą, która jest niezbędna do efektywnego świadczenia usług medycznych.

  • W obrębie instytutu znajduje się 22 klinik, które oferują 912 łóżek, w tym 110 przeznaczonych dla noworodków, oraz 73 miejsca do intensywnej terapii noworodkowej,
  • w Klinice Neonatologii dostępnych jest 51 łóżek na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka, a Klinika Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt dysponuje 22 łóżkami.
  • Do dyspozycji pacjentów jest również 7 zakładów diagnostycznych,
  • jak również część ambulatoryjna, gdzie prowadzone są konsultacje w 15 poradniach specjalistycznych.

Szpital Ginekologiczno-Położniczy składa się z 11 klinik, które promują podejście rodzinne do porodu oraz system rooming-in. Bloki porodowe są przystosowane do odbioru specjalnych przypadków, w tym porodów wcześniaków oraz noworodków z problemami zdrowotnymi i innymi złożonymi patologiami położniczymi.

W Szpitalu Pediatrycznym Instytutu CZMP znajduje się tak samo 11 klinik, które obejmują różne dziedziny pediatrii, takie jak:

  • pediatria ogólna,
  • alergologia,
  • gastroenterologia,
  • kardiologia,
  • kardiochirurgia,
  • chirurgia dziecięca,
  • neurologia,
  • neurochirurgia dziecięca,
  • ortopedia,
  • rehabilitacja,
  • endokrynologia,
  • okulistyka,
  • otolaryngologia,
  • a także anestezjologia i intensywna terapia.

W roku 2013 Kliniki Instytutu CZMP przyjęły łącznie 43 873 pacjentów, w tym 20 635 w Szpitalu Pediatrycznym oraz 23 238 w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym. Istotnym elementem działalności instytutu była również liczba porad lekarskich udzielanych w poradniach specjalistycznych, która wyniosła 43 993, a w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) – 23 049.

Przypisy

  1. a b Wykaz lądowisk wpisanych do ewidencji lądowisk na dzień 14.07.2021 r.. Urząd Lotnictwa Cywilnego (ulc.gov.pl). [dostęp 25.11.2021 r.]
  2. SB: W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki otwarto nowy SOR z lądowiskiem dla helikopterów. lodz.tvp.pl, 30.09.2020 r. [dostęp 09.11.2021 r.]
  3. ICZMP w Łodzi ma najnowocześniejszy SOR i lądowisko LPR. fakt.pl, 30.09.2020 r. [dostęp 08.11.2021 r.]
  4. Agnieszka Urazińska: Matka Polka rozbudowuje się i buduje nowoczesne lądowisko. Koszt: 30 mln zł. lodz.wyborcza.pl, 11.03.2019 r. [dostęp 08.11.2021 r.]
  5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 02.09.1997 r. w sprawie utworzenia Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi (Dz.U. z 1997 r. nr 107, poz. 694).

Oceń: Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki”

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:13