Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej to kluczowa instytucja w ramach Politechniki Łódzkiej, która znajduje się na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Wydział ten pełni istotną rolę w kształceniu i badaniach w dziedzinie elektrotechniki oraz pokrewnych obszarów naukowych.
Instytut został utworzony w wyniku reorganizacji przeprowadzonej w 2012 roku, kiedy to przekształcono go z Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej, Metrologii i Materiałoznawstwa. Od tego czasu, instytut aktywnie prowadzi działalność naukowo-badawczą w kilku kluczowych dziedzinach, takich jak:
- symulacja i modelowanie obwodów nieliniowych,
- diagnostyka układów analogowych,
- materiałoznawstwo elektrotechniczne,
- elektrotechnologia i systemy pomiarowe.
Dodatkowo, Instytut angażuje się w działalność dydaktyczną na poziomie akademickim, oferując wykłady i praktyki w obszarach:
- teorii obwodów i sygnałów,
- komputerowej analizy układów analogowych,
- teorii pola elektromagnetycznego,
- metrologii,
- fizyki oraz inżynierii materiałów.
Poprzez swoją działalność, Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej kontribuuje do rozwoju inżynierii elektrycznej w Polsce oraz w szerszym kontekście międzynarodowym, kształcąc przyszłe pokolenia specjalistów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.
Historia Instytutu
Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej powstał w wyniku połączenia kilku kluczowych katedr, które funkcjonowały od momentu utworzenia Wydziału Elektrycznego w 1945 roku. W skład tej struktury weszły między innymi Katedry Podstaw Elektrotechniki, Miernictwa Elektrycznego oraz Elektrotechniki Ogólnej. W 1970 roku, po przekształceniu ich w zakłady, utworzono nową jednostkę – Instytut Podstaw Elektrotechniki.
Na czołowej pozycji w tej instytucji znalazł się prof. dr inż. Bolesław Konorski, który był nie tylko twórcą, ale i pierwszym kierownikiem Katedry Podstaw Elektrotechniki, przekształconej później w Zakład Elektrotechniki Teoretycznej. Jego dorobek naukowy, w tym czterotomowa monografia na temat podstaw elektrotechniki, odegrał istotną rolę jako podręcznik akademicki w Polsce, dostarczając niezbędnej wiedzy wielu pokoleniom studentów.
W kolejnych latach, zakład był prowadzony przez wybitnych naukowców, takich jak prof. dr inż. Maciej Krakowski, doc. dr inż. Stefan Wojciechowski, oraz prof. dr hab. inż. Michał Tadeusiewicz. W tym samym okresie powstała również Katedra Miernictwa Elektrycznego, której kierownikiem był prof. mgr inż. Witold Iwaszkiewicz. Prof. dr hab. inż. Zygmunt Kuśmierek przodował w Zakładzie przez wiele lat, a po nim zarządzał nim dr hab. inż. Krzysztof Pacholski, prof. PŁ, aż do 2012 roku.
Katedra Elektrotechniki Ogólnej, w późniejszych latach przekształcona w Zespół Naukowo-Dydaktyczny Materiałoznawstwa, a następnie w Zakład Materiałoznawstwa i Elektrotechnologii, przechodziła liczne zmiany kadrowe. Od 1970 roku zakładem tym kierował prof. dr inż. Jan Leszczyński, a w latach 2003-2012 prof. dr hab. inż. Ryszard Pawlak.
W gronie dyrektorów Instytutu znajdowali się również znane osobistości jak prof. dr inż. Walenty Starczakow, doc. dr inż. Franciszek Lachowicz, doc. dr inż. Stefan Wojciechowski, prof. dr hab. inż. Franciszek Kostrubiec oraz prof. dr hab. inż. Zygmunt Kuśmierek.
W 2012 roku zainicjowano reorganizację struktury, w wyniku której powstał Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej. W jego ramach utworzono dwa nowe zakłady: Zakład Układów i Systemów Nieliniowych, który bazował na Zakładzie Elektrotechniki Teoretycznej, oraz Zakład Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych, wychodzący z połączenia pozostałych jednostek.
Struktura Instytutu
Instytut zajmuje się szerokim zakresem działań dydaktycznych oraz badawczych, strukturę jego stanowią dwa główne zakłady:
- Zakład Układów i Systemów Nieliniowych, który prowadzi kierownik dr hab. inż. Stanisław Hałgas, prof. uczelni,
- Zakład Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych, zarządzany przez prof. dr hab. inż. Ryszarda Pawlaka.
Obszar działalności naukowo-badawcza i dydaktycznej
Zakład Układów i Systemów Nieliniowych w ramach Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej Politechniki Łódzkiej prowadzi zaawansowane badania naukowe. Jego tematyka koncentruje się na szeregu kluczowych zagadnień, jak na przykład:
- analiza obwodów nieliniowych o wielu punktach równowagi,
- metody komputerowej analizy i symulacji obwodów nieliniowych,
- analiza stabilnościowa układów elektronicznych,
- numeryczna analiza obwodów dynamicznych,
- diagnostyka oraz testowanie układów analogowych,
- zastosowanie technik ewolucyjnych w analizie i diagnostyce układów elektronicznych,
- metody drążenia danych,
- metody korekcji wstępnej i końcowej dla systemów nieliniowych.
Drugim obszarem jest Zakład Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych, który także realizuje tematy badawcze o dużym znaczeniu. W tej dziedzinie prowadzone są następujące prace:
- pomiar mocy i energii elektrycznej, oraz wartości skutecznej i średniej napięcia i prądu z wyższymi harmonicznymi,
- opracowanie technologii laserowych, w tym ablacyjnych i łączeniowych,
- zastosowanie technologii laserowych w obszarze elektroniki elastycznej oraz przewodzących materiałów przezroczystych,
- metody charakteryzujące oraz pomiar współczynników interharmonicznych i subharmonicznych w prądach i napięciach,
- cyfrowe przetwarzanie sygnałów,
- czujniki krzemowe do pomiaru różnych wielkości fizycznych,
- modelowanie materiałów ferromagnetycznych oraz metody określania quasistatycznych pętli histerezy magnetycznej,
- badania wysokotemperaturowych materiałów nadprzewodzących opartych na MgB2,
- modyfikacje laserowe materiałów nadprzewodzących i magnetokalorycznych,
- badania materiałów magnetycznych przy bardzo niskich częstotliwościach,
- prace interdyscyplinarne ze Wydziałem Technologii i Marketingu Tekstyliów, związane z modyfikacjami warstw cienkowarstwy.
W ramach swej działalności, pracownicy instytutu angażują się w dydaktykę obejmującą szeroki zakres przedmiotów takich jak: teoria obwodów i sygnałów, analiza komputerowa układów analogowych, teoria pola elektromagnetycznego, metrologia oraz inżynieria materiałowa. Zajęcia prowadzone są na Wydziałach Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE).
Dydaktyka Zakładu Układów i Systemów Nieliniowych dotyczy zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych aspektów elektrotechniki i elektroniki. Kładzie się tu nacisk na nowoczesne metody analiz komputerowych układów, które stanowią bazę do projektowania układów elektronicznych. Tematyka nauczania obejmuje również podstawowe oraz złożone koncepty sygnałów ciągłych i dyskretnych, jak również systemów liniowych.
Zespół Zakładu Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych prowadzi również wykłady z metrologii, fizyki ciała stałego oraz zaawansowanych systemów kontrolno-pomiarowych, technologii laserowych i nadprzewodnictwa, przyczyniając się tym samym do wysokiego poziomu edukacji i badań w tej dziedzinie.
W ostatnich latach pracownicy Instytutu współrealizowali wiele publikacji naukowych, w tym kilkanaście akademickich podręczników oraz setki skryptów dydaktycznych oraz materiałów elektronicznych, co znacznie wzbogaca bazę edukacyjną dla studentów.
Współpraca z uczelniami i otoczeniem biznesowym
Instytut wykonuje działalność naukowo-badawczą w różnych obszarach, w tym w symulacji i modelowaniu obwodów nieliniowych, diagnostyce układów analogowych, oraz materiałoznawstwie elektrotechnicznym.
Dodatkowo, w zakresie elektrotechnologii oraz systemów pomiarowych, instytut ma na swoim koncie 38 doktoratów oraz 7 habilitacji. W centralnych wydawnictwach opublikowano 19 monografii naukowych oraz podręczników akademickich. Wyniki badań znalazły swoje miejsce w kilkuset artykułach oraz referatach konferencyjnych.
Instytut zrealizował także liczne granty z KBN, MNiSW, NCBiR, a także NCN, jak również prace dla przemysłu. W ramach swojej działalności pracownicy zgłosili wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych w obszarze łączenia laserowego, a także innych technologii związanych z laserami i nadprzewodnictwem.
Do tej pory w instytucie powstało ponad 30 patentów, a także zrealizowano ponad 30 prac zamawianych. Instytut utrzymuje współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, między innymi w Szkocji, Szwecji oraz Ukrainie, a także z placówkami akademickimi w Polsce.
Naukowcy związani z Instytutem
Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej na Politechnice Łódzkiej gromadzi w swoich szeregach wybitnych naukowców, którzy przyczyniają się do rozwoju technologii oraz badań w dziedzinie inżynierii elektrycznej. Oto niektórzy z nich:
- Prof. mgr inż. Witold Iwaszkiewicz,
- Prof. dr inż. Bolesław Konorski,
- Prof. dr hab. inż. Franciszek Kostrubiec,
- Prof. dr inż. Maciej Krakowski,
- Prof. dr hab. inż. Zygmunt Kuśmierek,
- Prof. dr inż. Jan Leszczyński,
- Prof. dr hab. inż. Ryszard Pawlak,
- Prof. dr hab. inż. Zbigniew Piotrowski,
- Prof. dr inż. Zdzisław Pomykalski,
- Prof. dr hab. inż. Michał Tadeusiewicz,
- Prof. dr inż. Walenty Starczakow,
- Dr hab. inż. Grzegorz Ciesielski, prof. PŁ,
- Dr hab. inż. Stanisław Hałgas, prof. PŁ,
- Dr hab. inż. Ewa Korzeniewska, prof. PŁ,
- Dr hab. inż. Krzysztof Pacholski, prof. PŁ,
- Doc. dr inż. Franciszek Lachowicz,
- Doc. dr inż. Stefan Wojciechowski.
Wszyscy ci naukowcy wnoszą swoje unikalne doświadczenie i wiedzę, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości inżynierii elektrycznej.
Przypisy
- Kierownictwo Zakładu UiSN. Strona WWW Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej. [dostęp 05.04.2023 r.]
- Kierownictwo Zakładu IMiSP. Strona WWW Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej. [dostęp 04.11.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Instytut Automatyki Politechniki Łódzkiej | Instytut Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk | Instytut Europejski w Łodzi | Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej | Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego | Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk | Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej | Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej | Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki Łódzkiej | Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” | Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej | Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej | Instytut Elektroniki Politechniki Łódzkiej | Katedra Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej | Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi | Instytut Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej | Centrum Technologii InformatycznychOceń: Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej Politechniki Łódzkiej