Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego (w skrócie IR UŁ) to kluczowa jednostka naukowo-dydaktyczna, której działalność koncentruje się na kształceniu adeptów filologii. Funkcjonując na Wydziale Filologicznym, instytut szczególnie dba o wysoką jakość edukacji i rozwój indywidualnych talentów swoich studentów.
Na czele instytutu stoi dr hab. Agnieszka Woch, która kieruje procesem dydaktycznym oraz podejmuje fachowe decyzje związane z rozwojem jednostki.
Instytut Romanistyki jest miejscem, gdzie studenci mają możliwość zgłębiania różnych aspektów kultury i języka romańskiego, zyskując nieocenioną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne na współczesnym rynku pracy.
Historia
Historia Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego (IR UŁ) sięga 1 października 1945 roku. Wówczas, na bazie Studium Języka i Literatury Francuskiej, utworzono zakład, którym kierował Bolesław Kielski. Początki były skromne, ponieważ w 1945/1946 roku rozpoczęto studia z udziałem zaledwie 14 studentów.
W 1950 roku 12 osób ukończyło kurs, otrzymując tytuł magistra filologii romańskiej. Niemniej jednak, w 1951 roku, z powodu zmieniającej się sytuacji politycznej, zawieszono działalność kierunków neofilologicznych na uniwersytecie. Profesor Kielski pełnił funkcję kierownika Zakładu aż do przejścia na emeryturę w 1960 roku.
Po dłuższej przerwie, w latach 1971/1972, rekrutacja na filologię romańską została wznowiona, co przyczyniło się do ożywienia kierunku. Już w 1973 roku Zakład uzyskał status samodzielnej jednostki administracyjnej.
W 1991 roku nastąpiła zmiana lokalizacji Katedry, która do października 2014 roku mieszkała przy ul. Sienkiewicza 21 w Łodzi. To był istotny krok w rozwoju instytucji.
Rok 2011 przyniósł nowe inicjatywy, ponieważ uruchomione zostały italianistyczne studia licencjackie w Katedrze Filologii Romańskiej. Od 2014 roku, program magisterski również zyskał na popularności.
1 października 2016 roku Katedra Filologii Romańskiej została przekształcona w Instytut Romanistyki (IR UŁ), który dziś obejmuje pięć zakładów, skupiając się na rozwijaniu wiedzy o językach i literaturze romańskiej.
Struktura
Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego posiada bogatą strukturę, która składa się z kilku wyspecjalizowanych zakładów, z każdym z nich kierowanym przez wyjątkowych ekspertów w swoich dziedzinach.
- Zakład Italianistyki, który ma na czele dr hab. Artura Gałkowskiego,
- Zakład Językoznawstwa Romańskiego, kierowany przez dr hab. Agnieszkę Woch,
- Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Dydaktyki Języków Romańskich, którym zarządza prof. dr hab. Mieczysław Gajos,
- Zakład Literaturoznawstwa Romańskiego, pod kierownictwem dr hab. Anity Staroń,
- Zakład Traduktologii Języków Romańskich, na czele z dr hab. Magdaleną Szeflińską-Baran.
Kierunki studiów
W Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z kluczowych wydziałów naukowych, oferowane są różnorodne kierunki studiów, które umożliwiają studentom pogłębienie wiedzy oraz umiejętności językowych i kulturowych związanych z językami romańskimi. Główne kierunki studiów to:
- filologia romańska, studia stacjonarne I stopnia,
- filologia romańska, studia stacjonarne II stopnia,
- filologia włoska, studia stacjonarne I stopnia,
- filologia włoska, studia stacjonarne II stopnia.
Osoby, które zdecydują się na studia II stopnia, będą miały możliwość uzyskania uprawnień do nauczania w szkołach, co jest możliwe po ukończeniu odpowiedniej specjalności nauczycielskiej. Dodatkowe informacje na temat tych kierunków można znaleźć na stronie UŁ.
Czasopisma naukowe
Instytut Romanistyki na Uniwersytecie Łódzkim wydaje szereg cennych publikacji naukowych, które wpływają na rozwój badań w obszarze literatury i filologii romańskiej. Wśród nich wyróżniają się dwa kluczowe tytuły:
- Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Romanica,
- e-Scripta Romanica.
Przypisy
- WŁADZE [online], www.romanistyka.uni.lodz.pl [dostęp 23.10.2024 r.]
- Romanistyka coraz bardziej popularna [online], Life in Łódzkie, 13.12.2022 r. [dostęp 12.02.2024 r.]
- Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Romanica [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
- e-Scripta Romanica [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
- Władze [online], romanistyka.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
- O NAS [online], romanistyka.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
- K.K. Kupisz, Z kroniki katedry, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego” (64), Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1979 r.
- B.B. Kielski, J.J. Kowalska, Z dziejów Katedry Filologii Romańskiej UŁ., „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego” (98), 1973 r.
- 50 Lat Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (1952–2002), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2002 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk | Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej | Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej | Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego | Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej | Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej | Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej | Centrum Technologii Informatycznych | Instytut Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej | Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego | Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej | Instytut Europejski w Łodzi | Instytut Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk | Instytut Automatyki Politechniki Łódzkiej | Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej Politechniki Łódzkiej | Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki Łódzkiej | Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” | Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej | Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej Politechniki ŁódzkiejOceń: Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego