Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego


Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego (w skrócie IR UŁ) to kluczowa jednostka naukowo-dydaktyczna, której działalność koncentruje się na kształceniu adeptów filologii. Funkcjonując na Wydziale Filologicznym, instytut szczególnie dba o wysoką jakość edukacji i rozwój indywidualnych talentów swoich studentów.

Na czele instytutu stoi dr hab. Agnieszka Woch, która kieruje procesem dydaktycznym oraz podejmuje fachowe decyzje związane z rozwojem jednostki.

Instytut Romanistyki jest miejscem, gdzie studenci mają możliwość zgłębiania różnych aspektów kultury i języka romańskiego, zyskując nieocenioną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne na współczesnym rynku pracy.

Historia

Historia Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego (IR UŁ) sięga 1 października 1945 roku. Wówczas, na bazie Studium Języka i Literatury Francuskiej, utworzono zakład, którym kierował Bolesław Kielski. Początki były skromne, ponieważ w 1945/1946 roku rozpoczęto studia z udziałem zaledwie 14 studentów.

W 1950 roku 12 osób ukończyło kurs, otrzymując tytuł magistra filologii romańskiej. Niemniej jednak, w 1951 roku, z powodu zmieniającej się sytuacji politycznej, zawieszono działalność kierunków neofilologicznych na uniwersytecie. Profesor Kielski pełnił funkcję kierownika Zakładu aż do przejścia na emeryturę w 1960 roku.

Po dłuższej przerwie, w latach 1971/1972, rekrutacja na filologię romańską została wznowiona, co przyczyniło się do ożywienia kierunku. Już w 1973 roku Zakład uzyskał status samodzielnej jednostki administracyjnej.

W 1991 roku nastąpiła zmiana lokalizacji Katedry, która do października 2014 roku mieszkała przy ul. Sienkiewicza 21 w Łodzi. To był istotny krok w rozwoju instytucji.

Rok 2011 przyniósł nowe inicjatywy, ponieważ uruchomione zostały italianistyczne studia licencjackie w Katedrze Filologii Romańskiej. Od 2014 roku, program magisterski również zyskał na popularności.

1 października 2016 roku Katedra Filologii Romańskiej została przekształcona w Instytut Romanistyki (IR UŁ), który dziś obejmuje pięć zakładów, skupiając się na rozwijaniu wiedzy o językach i literaturze romańskiej.

Struktura

Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego posiada bogatą strukturę, która składa się z kilku wyspecjalizowanych zakładów, z każdym z nich kierowanym przez wyjątkowych ekspertów w swoich dziedzinach.

  • Zakład Italianistyki, który ma na czele dr hab. Artura Gałkowskiego,
  • Zakład Językoznawstwa Romańskiego, kierowany przez dr hab. Agnieszkę Woch,
  • Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Dydaktyki Języków Romańskich, którym zarządza prof. dr hab. Mieczysław Gajos,
  • Zakład Literaturoznawstwa Romańskiego, pod kierownictwem dr hab. Anity Staroń,
  • Zakład Traduktologii Języków Romańskich, na czele z dr hab. Magdaleną Szeflińską-Baran.

Kierunki studiów

W Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z kluczowych wydziałów naukowych, oferowane są różnorodne kierunki studiów, które umożliwiają studentom pogłębienie wiedzy oraz umiejętności językowych i kulturowych związanych z językami romańskimi. Główne kierunki studiów to:

  • filologia romańska, studia stacjonarne I stopnia,
  • filologia romańska, studia stacjonarne II stopnia,
  • filologia włoska, studia stacjonarne I stopnia,
  • filologia włoska, studia stacjonarne II stopnia.

Osoby, które zdecydują się na studia II stopnia, będą miały możliwość uzyskania uprawnień do nauczania w szkołach, co jest możliwe po ukończeniu odpowiedniej specjalności nauczycielskiej. Dodatkowe informacje na temat tych kierunków można znaleźć na stronie .

Czasopisma naukowe

Instytut Romanistyki na Uniwersytecie Łódzkim wydaje szereg cennych publikacji naukowych, które wpływają na rozwój badań w obszarze literatury i filologii romańskiej. Wśród nich wyróżniają się dwa kluczowe tytuły:

  • Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Romanica,
  • e-Scripta Romanica.

Przypisy

  1. WŁADZE [online], www.romanistyka.uni.lodz.pl [dostęp 23.10.2024 r.]
  2. Romanistyka coraz bardziej popularna [online], Life in Łódzkie, 13.12.2022 r. [dostęp 12.02.2024 r.]
  3. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Romanica [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
  4. e-Scripta Romanica [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
  5. Władze [online], romanistyka.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
  6. O NAS [online], romanistyka.uni.lodz.pl [dostęp 12.02.2024 r.]
  7. K.K. Kupisz, Z kroniki katedry, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego” (64), Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1979 r.
  8. B.B. Kielski, J.J. Kowalska, Z dziejów Katedry Filologii Romańskiej UŁ., „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego” (98), 1973 r.
  9. 50 Lat Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (1952–2002), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2002 r.

Oceń: Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:14