Zdzisław Pomykalski, urodzony 17 marca 1917 roku w Łodzi, a zmarły 24 listopada 2000 roku w tym samym mieście, był osobą o wyjątkowych osiągnięciach w dziedzinie elektrotechniki. Jako polski elektryk oraz inżynier, zdobył uznanie jako naukowiec i profesor nauk technicznych.
Był także aktywnym członkiem kilku znaczących organizacji, w tym Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS). Jego kariera akademicka obejmowała funkcję wykładowcy, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z pokoleniami studentów.
Ponadto, Zdzisław Pomykalski był autorem wielu podręczników związanych z elektrotechniką samochodową, co świadczy o jego wkładzie w rozwój tej dziedziny. Na stanowisku Prorektora Wydziału Elektrycznego Wydziału ElektrycznegoPolitechniki Łódzkiej przyczynił się do podniesienia standardów kształcenia w obszarze elektrotechniki w Polsce.
Życiorys
Zdzisław Pomykalski przyszedł na świat 17 marca 1917 roku w Łodzi. W 1936 roku zdobył świadectwo dojrzałości w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi. W tym samym roku zainaugurował swoje studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, jednak jego edukacja została przerwana przez wybuch II wojny światowej. W okresie okupacji przebywał w Pęczniewie, gdzie pracował w Urzędzie Gminnym jako sekretarz.
Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, powrócił do Łodzi, by kontynuować naukę na Politechnice Łódzkiej, na Wydziale Elektrycznym. Z dniem 1 września 1947 roku przyjął obowiązki na tymże wydziale, pracując w Katedrze Miernictwa Elektrycznego pod kierownictwem profesora Witolda Iwaszkiewicza. W 1948 roku ukończył studia, uzyskując dyplom magistra inżyniera elektryka.
Od 1949 roku prowadził wykłady z Elektrotechniki Samochodowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Opracował oraz wprowadził w życie laboratorium dotyczące tego tematu. W 1954 roku przygotował wykład dotyczący pomiarów wielkości nieelektrycznych metodami elektrycznymi. W 1963 roku zdobył tytuł doktora nauk technicznych. Jego kariera naukowa w Katedrze Miernictwa Elektrycznego Politechniki Łódzkiej zaznaczała się awansami, począwszy od młodszego asystenta, przez adiunkta i docenta, aż do uzyskania tytułu profesora nadzwyczajnego w 1977 roku.
Wielokrotnie brał udział w zagranicznych stażach, w tym na Politechnikach w Karl-Marksstadt, Pradze, Bratysławie oraz Uniwersytetach w Dreźnie i Budapeszcie. W latach 1969-1973 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Elektrycznego. W okresie 1970-1976 był zastępcą dyrektora Instytutu Podstaw Elektrotechniki do spraw kształcenia i wychowania, a w latach 1976-1987 sprawował obowiązki zastępcy dyrektora ds. nauki.
W latach 1957–1960 doradzał naukowo w zakresie Elektrotechniki Samochodowej dla FSC w Starachowicach. Od 1960 do 1971 aktywnie uczestniczył w pracach Rady Naukowej ds. Komunikacji przy Prezydium Rady Narodowej miasta Łodzi. Następnie, w latach 1970-1972, pełnił funkcję doradcy naukowego Zakładów Elektrotechnicznych „Warel” w Warszawie. Od 1978 był członkiem Rady Naukowej przy Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej im. gen. W. Waszkiewicza w Pile, a od 1980 roku członkiem Rady Naukowej Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Częstochowskiej. W latach 1975-1980 członkował w Sekcji Problemów Elektrotechniki i Elektroniki Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie. 1 października 1987 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Pomykalski dedykował swoją działalność naukową elektrotechnice samochodowej oraz pomiarom wielkości nieelektrycznych przy użyciu metod elektrycznych. Był promotorem 15 prac doktorskich oraz recenzował 6 prac habilitacyjnych i 16 prac doktorskich. Uczestniczył jako członek w różnych instytucjach naukowych i radach naukowych. W ramach swoich obowiązków kierował kilkunastoma pracami badawczo-naukowymi zlecanymi przez przemysł, takimi jak opracowywanie urządzeń pomiarowo-kontrolnych do testowania kierunkowskazów czy badanie prądnic i rozruszników samochodowych. Jest autorem oraz współautorem 32 artykułów oraz referatów, które były publikowane i przedstawiane na licznych konferencjach naukowych. Pełnił również rolę organizatora trzech konferencji naukowych, w tym Międzyuczelnianej Konferencji Metrologów w Grotnikach w 1973 roku.
Pomykalski jest autorem podręcznika akademickiego „Elektrotechnika samochodów” z 1977 roku, jak również skryptów „Elektrotechnika samochodowa” z 1979 roku oraz „Laboratorium elektrotechniki samochodowej” z 1977 roku. Za swoje wybitne osiągnięcia otrzymał pięć indywidualnych nagród oraz jedną zespołową nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego, a także 35 nagród Rektora za działalność naukową, dydaktyczno-wychowawczą i organizacyjną. Był odznaczany m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i tytułem Honorowego Zasłużonego Nauczyciela RP.
Przypisy
- Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia., 01.01.2006 r.
- Zdzisław Pomykalski: Elektrotechnika samochodowa. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 01.01.1979 r. [dostęp 08.07.2015 r.]
- Zdzisław Pomykalski: Elektrotechnika samochodów: podręcznik akademicki. Wydaw-a Komunikacji Łączności, 01.01.1978 r. [dostęp 08.07.2015 r.]
- Zdzisław Pomykalski: Laboratorium elektrotechniki samochodowej: praca zbiorowa. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 01.01.1977 r. [dostęp 08.07.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zofia Sykulska | Tadeusz Penczak | Sławomir Bralewski | Julian Ławrynowicz | Adam Pelikant | Michał Grabowski (zoolog) | Grażyna Bąkiewicz | Przemysław Waingertner | Maria Ludwika Bernhard | Władysław Wilczyński (matematyk) | Stefan Jackowski | Robert Zajonc | Henryk Paszkiewicz | Stanisław Feliksiak | Antoni Pański | Maciej Kokoszko | Robert Zakrzewski (chemik) | Jacek Bartyzel | Herman Müntz | Łukasz BoguckiOceń: Zdzisław Pomykalski