Adam Pelikant


Adam Pelikant, urodzony w 1960 roku w Łodzi, to uznawany naukowiec, który koncentruje swoje badania na inżynierskich aspektach informatyki oraz przetwarzaniu danych w kontekście transakcyjnym i analitycznym. Dodatkowo zajmuje się również elektrodynamiką techniczną, co czyni go ekspertem w szerokim zakresie dziedzin technicznych.

W 1984 roku zakończył studia z zakresu elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Następnie, w 1991 roku, obronił rozprawę doktorską, a w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego doktorat został wyróżniony I nagrodą Konferencji Rektorów Łódzkich Szkół Wyższych, co potwierdza jego duże osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych.

Od 1983 roku Adam Pelikant związany jest z Instytutem Maszyn Elektrycznych i Transformatorów, który obecnie funkcjonuje jako Instytut Mechatroniki i Systemów Informatycznych. Od 2012 roku zajmuje stanowisko prodziekana ds. studiów doktoranckich i promocji na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

Pelikant jest autorem ponad 100 prac naukowych, które głównie dotyczą elektrodynamiki technicznej i zastosowań informatyki w inżynierii. Publikował w prestiżowych międzynarodowych czasopismach, takich jak IEEE Transaction on Magnetics oraz International Journal of Electronics and Telecommunications, co świadczy o jego międzynarodowej renomie w środowisku naukowym.

Jako promotor trzech doktorów nauk technicznych w dziedzinie informatyki, oraz recenzent w pięciu przewodach doktorskich, Pelikant aktywnie wspiera nową generację naukowców. Jest także członkiem komitetu naukowego międzynarodowej konferencji IEEE International Conference Beyond Databases, Architectures and Structures BDAS, a ponadto pełni rolę recenzenta w ośrodku przetwarzania informacji OPI, jak i w czasopismach naukowych COMPEL oraz IEEE Transactions on Fuzzy Systems.

W dorobku Adam Pelikanta znajdują się również cztery książki, które stanowią istotny wkład w tematykę baz danych, w tym:

  • MS SQL Server. Zaawansowane metody programowania, Helion 2014,
  • Hurtownie danych. Od przetwarzania analitycznego do raportowania, Helion 2011,
  • Programowanie serwera Oracle 11g SQL PL/SQL, Helion 2010,
  • Bazy danych. Pierwsze starcie, Helion 2009.

Przypisy

  1. Członkowie Komitetu Programowego konferencji BDAS. Strona WWW IEEE International Conference Beyond Databases, Architectures and Structures BDAS. [dostęp 25.11.2014 r.]
  2. Pracownicy Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. Strona WWW Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. [dostęp 30.11.2014 r.]

Oceń: Adam Pelikant

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:8