Robert Zakrzewski (chemik)


Robert Zakrzewski, urodzony w 1970 roku w Łodzi, to znany polski chemik, który posiada tytuł doktora habilitowanego nauk chemicznych. Obecnie pełni funkcję profesora uczelni na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie jego zaangażowanie w rozwój nauki i edukację ma istotne znaczenie.

W latach 2020–2024 piastował również stanowisko prorektora, co podkreśla jego aktywną rolę w zarządzaniu uczelnią. Od 2024 roku Zakrzewski obejmie stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, co jeszcze bardziej wzmacnia jego pozycję w polskim środowisku akademickim.

Życiorys

Robert Zakrzewski to polski chemik, który w 1994 roku zakończył swoją edukację na Uniwersytecie Łódzkim. Jego kariera naukowa nabrała rozpędu w 1997 roku, kiedy to uzyskał stopień doktora na tej samej uczelni, przedstawiając rozprawę, której tytuł brzmiał: Jodometryczne oznaczanie 2-merkaptopirydyn i 2-markaptopirymidyn. Pracą promotorską zajął się dr hab. Witold Ciesielski.

W 2010 roku Robert Zakrzewski uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, bazując na pracy pod tytułem Reakcja jodo-azydkowa w chromatografii cieczowej. Po zakończeniu studiów przeszedł na stałe związki zawodowe z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie pełnił wiele ról, w tym profesora uczelni. W 2011 roku objął kierownictwo w Zakładzie Dydaktyki Chemii i Popularyzacji Nauki, który znajduje się w Katedrze Chemii Środowiska.

W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Chemii, podlegając do spraw studenckich oraz jakości kształcenia. W roku 2020 został prorektorem Uniwersytetu Łódzkiego, odpowiedzialnym za sprawy studentów oraz jakość kształcenia, obejmując kadencję na lata 2020-2024. Specjalizuje się przede wszystkim w chemii analitycznej, a od 2024 roku pełni funkcję dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pełnione funkcje

Robert Zakrzewski, jako doświadczony chemik, systematycznie obejmował różnorodne stanowiska w instytucjach edukacyjnych i naukowych. Jego wkład w rozwój dziedziny oraz systemu nauczania chemii jest niezwykle istotny.

  • Od roku 2024 pełni funkcję dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
  • w kadencji 2020–2024 był prorektorem Uniwersytetu Łódzkiego ds. studentów i jakości kształcenia,
  • w latach 2019–2022 należał do zarządu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Edukacyjnej,
  • w kadencji 2016–2020 był prodziekanem Wydziału Chemii UŁ odpowiedzialnym za sprawy studenckie oraz jakość kształcenia,
  • w latach 2015–2019 uczestniczył w pracach Rady Naukowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
  • od 1995 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a od 2015 roku sprawuje funkcję przewodniczącego Sekcji Dydaktyki Chemii tegoż towarzystwa,
  • jest również członkiem zespołów ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej zajmujących się nauczaniem chemii.

Zakrzewski swoją wieloletnią działalnością znacząco przyczynił się do podnoszenia standardów nauczania oraz wdrażania innowacji w edukacji chemicznej.

Zainteresowania naukowe

Robert Zakrzewski to chemik, którego specjalizacja obejmuje dziedzinę chemii analitycznej. Jego prace badawcze koncentrują się na rozwijaniu nowoczesnych metod analitycznych, które są kluczowe do precyzyjnego oznaczania związków biologicznie czynnych.

Zakrzewski angażuje się nie tylko w badania naukowe, ale również w ocenę umiejętności złożonych uczniów oraz studentów podczas nauczania chemii. Dzięki swojemu zaangażowaniu przyczynia się do poprawy jakości edukacji w dziedzinie chemii, co ma istotne znaczenie dla przyszłego pokolenia chemików.

Wybrane publikacje

Dydaktyka chemii

Robert Zakrzewski oraz Anna Wypych-Stasiewicz przyczynili się do podniesienia kompetencji studentów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, koncentrując się na kwestii sprawdzania arkuszy egzaminu maturalnego z chemii. Ich wystąpienie miało miejsce podczas XXII Konferencji Diagnostyki Edukacyjnej, która odbyła się w Łodzi w 2017 roku.

W tej samej konferencji zalecenia dotyczące roli egzaminatora wygłosili Beata Kupis, Robert Zakrzewski oraz Janusz Kupis. Omówili oni kluczową rolę systemu egzaminów zewnętrznych, także mając na uwadze egzamin maturalny z chemii.

Innym przykładem ich pracy jest artykuł dotyczący chiralności, który napisali Ewa Stronka-Lewkowska, Jarosław Lewkowski oraz Robert Zakrzewski, opublikowany w „Chemia w Szkole” w 2017 roku.

Współpraca Zakrzewskiego z Moniką Skowron, Witoldem Ciesielskim oraz Żanetą Rembisz zaowocowała badaniami nad oznaczaniem 6-Propylo-2-tiouracylu w preparatach farmaceutycznych. Ich praca została opublikowana w „Journal of Chemical Education” w 2016 roku.

Autorzy Marta Jaksender oraz Robert Zakrzewski razem z Anną Wypych-Stasiewicz poruszyli istotny temat dotyczący nowego sposobu oceniania prac egzaminacyjnych w 2016 roku, w publikacji „Aktualne problemy dydaktyki przedmiotów przyrodniczych” na Wydziale Chemii UJ.

W kolejnym badaniu, które zostało przeprowadzone przez Martę Jaksender, Roberta Zakrzewskiego oraz Lecha Leszczyńskiego, omówiono czynniki wpływające na wybór uniwersytetu. Wyniki tych badań ukazały się w książce „Ideał uniwersytetu a potrzeby społeczne”.

Na koniec, Robert Zakrzewski w 2013 roku przedstawił swoją koncepcję dotyczącą próbnej matury z chemii we współpracy z Operonem i Polskim Towarzystwem Chemicznym, co znalazło odbicie w publikacji „Chemia w Szkole”.

Chemia analityczna

W obszarze chemii analitycznej, Robert Zakrzewski współpracował z A. Zygmuntem, Z. Adamczewskim i innymi, opracowując badania dotyczące skuteczności profilaktyki jodowej w Polsce, które zostały publijkowane w „Arch. Med. Sci.” w 2019 roku.

Badania przeprowadzone przez Krystiana Purgata oraz Roberta Zakrzewskiego, dotyczące oznaczania niketamidu, zostały opisane w czasopiśmie „Biomed. Chromatogr.” w 2019 roku.

Wspólnie z Pawłem Urbaniakiem, Arekiem Nowickim oraz Waldemarem Tejchmanem, Zakrzewski realizował badania nad lipofilowością oraz cechami lekowymi pochodnych 2-tiookso-1,3-tiazolidyn-4-onów, co zostało opisane w „J. Chromatogr. Sci.” w 2018 roku.

W obszarze chromatografii, Robert Zakrzewski współpracował z Moniką Skowron i Witoldem Ciesielskim nad zastosowaniem techniki analizy obrazu do oznaczania tiophanate methyl za pomocą chromatografii cienkowarstwowej, czego wyniki znalazły odbicie w „Int. J. Env. Anal. Chem.” w 2018 roku.

Badania nad analizą obrazu związanych z fenylotioocyjanianem wykazały zastosowanie technik chromatograficznych w analizach żywności, a ich wyniki zostały ogłoszone w „International Journal of Environmental Analytical Chemistry” w 2016 roku.

W 2016 roku, Zakrzewski oraz jego zespół opublikowali wyniki dotyczące ilościowego oznaczania sfingomieliny i pestycydów organofosforowych przy użyciu techniki analizy obrazu w „Journal of Analytical Chemistry” oraz „Journal of Planar Chromatography”.


Oceń: Robert Zakrzewski (chemik)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:6