Aleksander Welfe, urodzony 5 sierpnia 1960 roku w Łodzi, jest uznawanym polskim specjalistą w dziedzinie ekonomii, posiadającym tytuł profesora nauk ekonomicznych. Jego wkład w dziedzinę ekonometrii oraz makroekonomii jest nieoceniony. Od niedawna pełni funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk w kadencji na lata 2023–2026, co dowodzi jego znaczenia w środowisku akademickim.
Aktualnie jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Wcześniej miał zaszczyt pełnić rolę doradcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego, gdzie wniósł istotny wkład w politykę monetarną kraju. Jego główne zainteresowania koncentrują się na metodach analizy szeregów czasowych oraz makromodelowaniu, które stanowią podstawę jego badań oraz pracy dydaktycznej.
Edukacja
W roku 1979 Aleksander Welfe zakończył swoją edukację w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi, gdzie uczęszczał do klasy matematycznej. Jego osiągnięcia akademickie były na tyle wysokie, że umożliwiły mu podjęcie studiów na Uniwersytecie Łódzkim bez potrzeby zdawania egzaminów wstępnych. W 1982 roku ukończył kierunek Cybernetyka Ekonomiczna i Informatyka, a za swoje wyniki otrzymał „Medal za Chlubne Studia”.
Promotorem jego pracy magisterskiej był znany profesor Cezary Józefiak. Z kolei pracę doktorską, pod tytułem „Analiza rynku dóbr konsumpcyjnych w warunkach nierównowagi”, przygotował pod kierunkiem profesora Leszka Zienkowskiego, broniąc ją w 1985 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1990 roku Rada Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, w ramach specjalizacji w dziedzinie ekonomii. Następnie, w 1996 roku, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył go tytułem profesora nauk ekonomicznych.
Działalność zawodowa
Od 1982 roku Aleksander Welfe jest związany z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne. Dodatkowo, od 1999 roku wykłada w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jego doświadczenie edukacyjne obejmuje również wykłady na prestiżowych uczelniach takich jak University of Pennsylvania, Stanford University oraz Uniwersytet Warszawski.
Wykłady gościnne prowadził na licznych zagranicznych instytucjach akademickich, w tym na Princeton University, University of California Berkeley, Tulane University w Nowym Orleanie, London Business School, Rotterdam University, European University Institute, a także na Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, Universität Konstanz oraz Justus-Liebig-Universität Gießen. W kraju prowadził zajęcia na wielu renomowanych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz Uniwersytecie Gdańskim.
Jako ekspert, od 1991 roku kieruje Katedrą Modeli i Prognoz Ekonometrycznych Uniwersytetu Łódzkiego, która została utworzona w 1997 roku z Zakładu Prognoz i Analiz Symulacyjnych. Sprawuje również funkcję prezesa Oddziału PAN w Łodzi od 2014 roku, a wcześniej, w latach 2010–2013, pełnił rolę wiceprezesa. Jego działalność w Polskiej Akademii Nauk obejmuje wiele lat, od 2008 roku zasiada w Komitecie Nauk Ekonomicznych PAN, a od 1996 roku w Komitecie Statystyki i Ekonometrii PAN, gdzie w latach 2003–2007 był wiceprzewodniczącym.
W minionych latach, w okresie od 2005 do 2019 roku, Welfe przewodniczył Naukowej Radzie Statystycznej przy Prezesie Głównego Urzędu Statystycznego. W latach 2012–2018 z kolei był członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako osoba aktywna w nauce, od 2019 roku zasiada w Komisji Ewaluacji Nauki.
W latach 2007–2017 pełnił funkcję doradcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego i był członkiem Komitetu Badań Ekonomicznych NBP. Dodatkowo, kierował wieloma projektami badawczymi współfinansowanymi przez Unię Europejską, KBN i NCN, w tym grantem MAESTRO. Od połowy lat 80. jest członkiem Project LINK, międzynarodowego konsorcjum badawczego, które zostało założone przez Lawrence’a R. Kleina, laureata Nagrody Nobla, a które jest koordynowane przez ONZ.
Welfe uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach, w tym przewodniczył komitetowi organizacyjnemu cyklicznych konferencji takich jak Macromodels oraz Warsztaty Doktorskie z zakresu Ekonometrii i Statystyki. Obok tego, jest członkiem komitetów naukowych wielu innych konferencji. W czasie swojej kariery akademickiej wypromował 19 doktorów.
22 listopada 2022 roku, na wniosek Marka Konarzewskiego, został ogłoszony kandydatem na Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. W dniu 8 grudnia, podczas 148. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN, uzyskał wybór na to stanowisko, obejmując kadencję 2023–2026 razem z prof. Dariuszem Jemielniakiem, dr hab. Mirosławą Ostrowską oraz prof. Natalią Sobczak.
Działalność publikacyjna i edytorska
Osoba ta ma znaczący dorobek naukowy, obejmujący ponad 150 opublikowanych artykułów. Oprócz tego jest zarówno autorem, jak i współautorem wielu książek.
Wśród jego kluczowych publikacji książkowych należy wymienić:
- Ekonometria, PWE, Warszawa 2018,
- Ekonometria. Metody i ich zastosowanie, PWE, Warszawa 1995, 1998, 2003, 2009,
- Principles of Macroeconometric Modeling (współautorzy: L.R.Klein, W. Welfe), North Holland, Amsterdam 1999,
- Makroekonometryczny, kwartalny model gospodarki polskiej (współautorzy: P. Karp, R. Kelm), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2002,
- New Directions in Macromodelling (red.), Elsevier, Amsterdam 2004,
- Mechanizmy makroekonomiczne w gospodarce polskiej. Analiza ekonometryczna (współautorzy: P. Karp, P. Kębłowski), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2006,
- Analiza kointegracyjna w makromodelowaniu (współautorzy: P.Karp, P.Kębłowski, M.Majsterek), PWE, Warszawa 2013.
Pełnił także rolę associate editor w dwóch czasopismach: Economics of Planning w latach 2002-2006 oraz Economic Change and Restructuring w latach 2006-2008. Od 2002 roku pełni funkcję associate editor w Economic Modelling.
W latach 2009-2017 był redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Bank i Kredyt. Ponadto jest współzałożycielem oraz od 2009 roku pełni funkcję redaktora naczelnego w Central European Journal of Economic Modelling and Econometrics.
Honory akademickie
Wieloletnia działalność naukowa Aleksandra Welfe’a została doceniona przez szereg organizacji akademickich, co potwierdzają następujące osiągnięcia:
- Od 1991 roku jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego,
- W latach 2007–2019 miał zaszczyt być członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk,
- Od 2020 roku jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk,
- Od 2010 roku należy do Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.
Nagrody i wyróżnienia
Lista osiągnięć Aleksandra Welfe, przekładająca się na jego znaczącą pozycję w świecie nauki oraz publicznej administracji, obejmuje szereg wyróżnień i nagród, które świadczą o jego wyjątkowych zasługach.
- nagroda Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przyznana w 1986 roku,
- nagrody Ministra, otrzymywane przez niego aż siedmiokrotnie,
- nagroda Łódzkiego Oddziału PAN oraz Konferencji Rektorów, przyznana w roku 1993,
- nagroda Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w obszarze ekonomii, zdobyta w 2001 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2009 roku,
- nagroda Miasta Łodzi, która została mu przyznana w 2024 roku.
Przypisy
- Rada Miejska w Łodzi, Uchwała w sprawie przyznania Nagrody Miasta Łodzi (Druk BRM Nr 44/2024) [online], 02.04.2024 r.
- Wiceprezesi @PAN_akademia wybrani [online], Twitter, 09.12.2022 r. [dostęp 09.12.2022 r.]
- Marta, Kandydaci na Wiceprezesów PAN w nowej kadencji [online], Polska Akademia Nauk, 23.11.2022 r. [dostęp 09.12.2022 r.]
- Wybory Prezesa i wiceprezesów Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2023-2026 – Komunikat Komisji Wyborczej [online], wyboryprezesa.pan.pl, 22.11.2022 r. [dostęp 08.12.2022 r.]
- WELFE, Aleksander [online], Polska Akademia Nauk – Członkowie PAN, 01.05.2020 r. [dostęp 01.02.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Janusz Odziemkowski | Paweł Maślanka | Aleksandra Majewska | Marek Górski | Waldemar Ceran | Józef Mayer | Łukasz Bogucki | Herman Müntz | Jacek Bartyzel | Robert Zakrzewski (chemik) | Piotr Paneth | Anna Janina Dąbrowska | Wielisława Warzywoda-Kruszyńska | Bożena Nerlo-Pomorska | Mieczysław Bogucki | Aniela Kowalska | Jan Karski | Jan Kubarski | Hanna Segal | Marek TrombskiOceń: Aleksander Welfe