Marek Górski


Marek Piotr Górski, urodzony w 1951 roku w Łodzi, to wybitny polski prawnik, który zdobył uznanie jako profesor nauk prawnych. Jego główne obszary specjalizacji obejmują prawo administracyjne oraz prawo ochrony środowiska.

Jako nauczyciel akademicki, Marek Górski jest związany z czołowymi uczelniami w Łodzi i Szczecinie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami prawników.

Życiorys

Marek Górski urodził się w 1951 roku w Łodzi, gdzie spędził znaczną część swojego życia. Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej oraz średniej, związał się z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie rozpoczął studia prawnicze. Ukończył je w 1973 roku, zdobywając tytuł magistra. Wkrótce po tym związał się zawodowo z macierzystą uczelnią. W 1981 roku obronił doktorat w zakresie nauk prawnych na podstawie rozprawy dotyczącej administracyjnoprawnych aspektów ochrony środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego.

W 1992 roku Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w specjalności nauka o administracji. Jego praca habilitacyjna nosiła tytuł „Ochrona środowiska jako zadanie administracji publicznej”. Rok później, w 1993, awansował na profesora nadzwyczajnego, a w 2007 roku stał się profesorem zwyczajnym w Zakładzie Prawa Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. W wcześniej, w 2006 roku, prezydent Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Górski związany był z łódzką uczelnią do 2012 roku.

W 2002 roku znalazł nowe zatrudnienie na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie w 2007 roku objął stanowisko kierownika Katedry Prawa Ochrony Środowiska na Wydziale Prawa i Administracji. Równocześnie, w 1985 roku, prowadził wykłady na Uniwersytecie w Strasburgu. W 2012 roku rozpoczął pełnienie funkcji prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Szczecińskim.

Oprócz działalności akademickiej, Marek Górski pełnił również rolę doradcy ministra środowiska w latach 2001–2004. Należy do Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Ochrony Środowiska. Jego działalność na rzecz ochrony środowiska obejmowała również członkostwo w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody (1997–2001, 2001–2004), w Okręgowej Izbie Radców Prawnych (od 1994 roku) oraz udział w różnych grupach roboczych związanych z nowelizacją prawa ochrony środowiska przy Ministrze Ochrony Środowiska (1994–1997). W 1994 roku został delegatem do Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego w Łodzi, gdzie pełnił różne funkcje, w tym przewodniczącego Komisji Legislacyjnej oraz wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

W latach 1994–2002 był również radnym Rady Miejskiej w Łodzi, gdzie przewodniczył Komisji Ochrony Środowiska. W 2004 roku otworzył wojewódzką listę Socjaldemokracji Polskiej do Parlamentu Europejskiego, jednak ugrupowanie to nie zdobyło mandatów w tym okręgu. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek naukowy i odznaczenia

Badania prowadzone przez Marka Górskiego ukierunkowane są głównie na nową dziedzinę prawa – ochronę środowiska. W szczególności interesują go aspekty regulacji prawno-administracyjnych, a także zagadnienia związane z administracyjnym prawem ustrojowym i materialnym. Jego osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie obejmują różne formy publikacji, w tym zarówno monografie książkowe, jak i komentarze do ustaw, których liczba wynosi cztery.

Jest on również redaktorem oraz współautorem obszernego podręcznika dotyczącego prawa ochrony środowiska. Jego dorobek w zakresie artykułów naukowych sięga ponad 65 publikacji, podczas gdy liczba artykułów popularnonaukowych przekracza 80. Dodatkowo, Górski wygłosił ponad 30 referatów na międzynarodowych konferencjach.

W ciągu swojej kariery, autor przygotował ponad 90 opinii prawnych dla organów władzy oraz administracji publicznej, a także opracował 15 projektów aktów prawnych na poziomie centralnym. Łączny dorobek naukowy Marka Górskiego przekracza 300 różnych pozycji, w tym publikacje mające na celu interpretację i wyjaśnienie nowych przepisów związanych z ochroną środowiska. Publikacje te są szczególnie istotne, ponieważ często stanowią pierwsze analizy nowych regulacji prawnych.

Do najważniejszych prac naukowych Marka Górskiego należą:

  • Gospodarowanie odpadami w świetle wymagań prawa wspólnotowego i polskiego prawa wewnętrznego, Wydawnictwo Futura, Poznań 2005,
  • Odpowiedzialność administracyjnoprawna w ochronie środowiska – zagadnienia podstawowe (ze szczególnym uwzględnieniem przepisów o odpowiedzialności z tytułu zapobiegania i naprawiania szkód w środowisku), Wydawnictwo Futura, Poznań 2007,
  • Prawo ochrony środowiska, Wolters Kluwer, 2. wydanie, Warszawa 2014 (redakcja naukowa).

Dodatkowo, Marek Górski ma na swoim koncie wypromowanie 12 doktorów, recenzowanie kilkunastu rozpraw doktorskich oraz kilka przewodów habilitacyjnych.

Przypisy

  1. Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 7–9 2012, s. 8. przeglad.usz.edu.pl. [dostęp 16.07.2022 r.]
  2. Serwis PKW – Wybory 2004. [dostęp 16.07.2022 r.]
  3. a b c d Prof. Marek Piotr Górski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.11.2015 r.]
  4. Ochrona środowiska jako zadanie administracji publicznej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 14.02.2016 r.]
  5. Wydział Prawa i Administracji w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 14.02.2016 r.]
  6. Dane z Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na luty 2016.
  7. M.P. z 1999 r. nr 10, poz. 131

Oceń: Marek Górski

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:6