Marek Piotr Górski, urodzony w 1951 roku w Łodzi, to wybitny polski prawnik, który zdobył uznanie jako profesor nauk prawnych. Jego główne obszary specjalizacji obejmują prawo administracyjne oraz prawo ochrony środowiska.
Jako nauczyciel akademicki, Marek Górski jest związany z czołowymi uczelniami w Łodzi i Szczecinie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami prawników.
Życiorys
Marek Górski urodził się w 1951 roku w Łodzi, gdzie spędził znaczną część swojego życia. Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej oraz średniej, związał się z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie rozpoczął studia prawnicze. Ukończył je w 1973 roku, zdobywając tytuł magistra. Wkrótce po tym związał się zawodowo z macierzystą uczelnią. W 1981 roku obronił doktorat w zakresie nauk prawnych na podstawie rozprawy dotyczącej administracyjnoprawnych aspektów ochrony środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego.
W 1992 roku Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w specjalności nauka o administracji. Jego praca habilitacyjna nosiła tytuł „Ochrona środowiska jako zadanie administracji publicznej”. Rok później, w 1993, awansował na profesora nadzwyczajnego, a w 2007 roku stał się profesorem zwyczajnym w Zakładzie Prawa Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. W wcześniej, w 2006 roku, prezydent Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Górski związany był z łódzką uczelnią do 2012 roku.
W 2002 roku znalazł nowe zatrudnienie na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie w 2007 roku objął stanowisko kierownika Katedry Prawa Ochrony Środowiska na Wydziale Prawa i Administracji. Równocześnie, w 1985 roku, prowadził wykłady na Uniwersytecie w Strasburgu. W 2012 roku rozpoczął pełnienie funkcji prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Szczecińskim.
Oprócz działalności akademickiej, Marek Górski pełnił również rolę doradcy ministra środowiska w latach 2001–2004. Należy do Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Ochrony Środowiska. Jego działalność na rzecz ochrony środowiska obejmowała również członkostwo w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody (1997–2001, 2001–2004), w Okręgowej Izbie Radców Prawnych (od 1994 roku) oraz udział w różnych grupach roboczych związanych z nowelizacją prawa ochrony środowiska przy Ministrze Ochrony Środowiska (1994–1997). W 1994 roku został delegatem do Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego w Łodzi, gdzie pełnił różne funkcje, w tym przewodniczącego Komisji Legislacyjnej oraz wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.
W latach 1994–2002 był również radnym Rady Miejskiej w Łodzi, gdzie przewodniczył Komisji Ochrony Środowiska. W 2004 roku otworzył wojewódzką listę Socjaldemokracji Polskiej do Parlamentu Europejskiego, jednak ugrupowanie to nie zdobyło mandatów w tym okręgu. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dorobek naukowy i odznaczenia
Badania prowadzone przez Marka Górskiego ukierunkowane są głównie na nową dziedzinę prawa – ochronę środowiska. W szczególności interesują go aspekty regulacji prawno-administracyjnych, a także zagadnienia związane z administracyjnym prawem ustrojowym i materialnym. Jego osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie obejmują różne formy publikacji, w tym zarówno monografie książkowe, jak i komentarze do ustaw, których liczba wynosi cztery.
Jest on również redaktorem oraz współautorem obszernego podręcznika dotyczącego prawa ochrony środowiska. Jego dorobek w zakresie artykułów naukowych sięga ponad 65 publikacji, podczas gdy liczba artykułów popularnonaukowych przekracza 80. Dodatkowo, Górski wygłosił ponad 30 referatów na międzynarodowych konferencjach.
W ciągu swojej kariery, autor przygotował ponad 90 opinii prawnych dla organów władzy oraz administracji publicznej, a także opracował 15 projektów aktów prawnych na poziomie centralnym. Łączny dorobek naukowy Marka Górskiego przekracza 300 różnych pozycji, w tym publikacje mające na celu interpretację i wyjaśnienie nowych przepisów związanych z ochroną środowiska. Publikacje te są szczególnie istotne, ponieważ często stanowią pierwsze analizy nowych regulacji prawnych.
Do najważniejszych prac naukowych Marka Górskiego należą:
- Gospodarowanie odpadami w świetle wymagań prawa wspólnotowego i polskiego prawa wewnętrznego, Wydawnictwo Futura, Poznań 2005,
- Odpowiedzialność administracyjnoprawna w ochronie środowiska – zagadnienia podstawowe (ze szczególnym uwzględnieniem przepisów o odpowiedzialności z tytułu zapobiegania i naprawiania szkód w środowisku), Wydawnictwo Futura, Poznań 2007,
- Prawo ochrony środowiska, Wolters Kluwer, 2. wydanie, Warszawa 2014 (redakcja naukowa).
Dodatkowo, Marek Górski ma na swoim koncie wypromowanie 12 doktorów, recenzowanie kilkunastu rozpraw doktorskich oraz kilka przewodów habilitacyjnych.
Przypisy
- Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 7–9 2012, s. 8. przeglad.usz.edu.pl. [dostęp 16.07.2022 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2004. [dostęp 16.07.2022 r.]
- a b c d Prof. Marek Piotr Górski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.11.2015 r.]
- Ochrona środowiska jako zadanie administracji publicznej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 14.02.2016 r.]
- Wydział Prawa i Administracji w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 14.02.2016 r.]
- Dane z Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na luty 2016.
- M.P. z 1999 r. nr 10, poz. 131
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Waldemar Ceran | Józef Mayer | Łukasz Bogucki | Herman Müntz | Jacek Bartyzel | Robert Zakrzewski (chemik) | Maciej Kokoszko | Antoni Pański | Stanisław Feliksiak | Henryk Paszkiewicz | Aleksandra Majewska | Paweł Maślanka | Janusz Odziemkowski | Aleksander Welfe | Piotr Paneth | Anna Janina Dąbrowska | Wielisława Warzywoda-Kruszyńska | Bożena Nerlo-Pomorska | Mieczysław Bogucki | Aniela KowalskaOceń: Marek Górski