Anna Janina Dąbrowska, urodzona 2 kwietnia 1953 roku w Łodzi, jest wybitną polską uczoną oraz filologiem, która specjalizuje się w glottodydaktyce oraz nauce o współczesnym języku polskim. Jej dorobek naukowy oraz dydaktyczny czyni ją jednym z wiodących ekspertów w swoim field.
Obecnie Dąbrowska pełni rolę profesora oraz nauczyciela akademickiego, związanego z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie prowadzi badania oraz wykłada na kierunkach związanych z językiem polskim.
Życiorys
Anna Janina Dąbrowska przyszła na świat w 1953 roku w Łodzi. Jest absolwentką XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, które ukończyła w 1972 roku, zdobijając świadectwo maturalne. Następnie rozpoczęła studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1977 roku uzyskała dyplom magistra pod kierunkiem profesora Antoniego Furdala, na podstawie pracy zatytułowanej „Wartość informacyjna konstytucji dialogu filmowego na podstawie filmu Andrzeja Wajdy „Polowanie na muchy”.
Tuż po otrzymaniu absolutorium, podjęła pracę w Instytucie Filologii Polskiej UWr. W 1984 roku obroniła doktorat, który był owocem współpracy z tym samym promotorem. Jej dysertacja nosiła tytuł „Występowanie i funkcje wołacza w języku polskim”. Od 1987 do 1990 roku korzystała z możliwości naukowych na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie przebywała jako stypendystka fundacji „Pax Christi”.
W kolejnych latach, w latach 1992–1995, pełniła instruktaż jako lektor języka polskiego na Ruhr-Universität Bochum w Niemczech, co przyczyniło się do jej dalszego rozwoju zawodowego i naukowego. Tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polskiego uzyskała w 1994 roku po obronie monografii pt. „Eufemizmy współczesnego języka polskiego”. W 1997 roku została nominowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Wrocławskiego, a cztery lata później, w 2001 roku, otrzymała tytuł profesora.
W trakcie swojej kariery, Dąbrowska zaangażowała się w liczne funkcje organizacyjne na uczelni. W latach 1996–1999 była członkiem Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przewodniczącą Komisji Nauki i Współpracy z Zagranicą. Od 1996 roku pełni obowiązki kierownika Zakładu Językoznawstwa Stosowanego oraz dyrektora Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, które funkcjonują przy Instytucie Filologii Polskiej UWr. Dodatkowo, od 1999 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Filologii Polskiej do Spraw Ogólnych i Finansowych.
Poza działalnością na uczelni, Dąbrowska zasiadała w dwóch komisjach Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zajmoą się certyfikacją języka polskiego jako obcego oraz kształceniem i kwalifikacjami lektorów języka polskiego w zagranicznych ośrodkach akademickich. Od września 2000 roku jest prezesem Stowarzyszenia Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Języka Polskiego i Kultury Polskiej „Bristol”. Co więcej, Anna Janina Dąbrowska jest członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Warto dodać, że sprawuje również funkcję redaktora serii wydawniczej „Język a kultura”.
Na życie prywatne Dąbrowskiej składa się małżeństwo oraz dwoje dzieci: córka Joanna i syn Piotr.
Nagrody i odznaczenia
Anna Janina Dąbrowska, w uznaniu za swoje osiągnięcia zarówno w sferze naukowej, jak i dydaktycznej, została wyróżniona licznymi nagrodami. W 1981 roku odebrała nagrodę przyznaną przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, co stanowiło istotny krok w jej karierze. Ponadto, w trakcie swojej pracy na Uniwersytecie Wrocławskim, czterokrotnie zdobyła nagrody rektora, co świadczy o jej zaangażowaniu i wysokiej jakości pracy dydaktycznej oraz badawczej.
Dorobek naukowy
Interesujące badania Anna Janiny Dąbrowskiej koncentrują się na zagadnieniach dotyczących pragmatyki językowej oraz socjolingwistyki, a także na relacji między językiem a kulturą. W jej pracy badawczej można zauważyć szereg tematów, które odzwierciedlają szeroki zakres jej zainteresowań, obejmujących także słownictwo współczesnego języka polskiego, leksykologię i leksykografię. Istotnym obszarem działalności Dąbrowskiej jest również nauczanie języka polskiego jako obcego.
Wyniki tych badań zaowocowały licznymi publikacjami w czasopismach oraz pracach zbiorowych. Jej dorobek naukowy obejmuje około 60 prac, w tym pięć książek. Warto wyróżnić niektóre z jej istotnych osiągnięć:
- Występowanie i funkcje wołacza w języku polskim. Na materiale od połowy XIX wieku, Wrocław 1988,
- Intensywny kurs języka polskiego dla cudzoziemców, Wrocław 1989,
- Eufemizmy współczesnego języka polskiego, Wrocław 1993,
- Język polski, Wrocław 1998,
- Świat roślin w języku i kulturze, Wrocław 2001,
- Życzliwość i agresja w języku i kulturze, Wrocław 2005,
- Czas, język, kultura, Wrocław 2006,
- Tabu w języku i kulturze, Wrocław 2009,
- Co warto wiedzieć. Poradnik metodyczny dla nauczycieli języka polskiego jako obcego na Wschodzie, Warszawa 2010.
Przypisy
- Snježana Kordić. Recenzja książki Anna Dąbrowska, Eufemizmy współczesnego języka polskiego. „Suvremena lingvistika”. 20 (37), s. 103–106, 1994. Zagrzeb. [dostęp 03.05.2022 r.]
- Prof. dr hab. Anna Janina Dąbrowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.03.2012 r.]
- Dane za katalogiem BN w Warszawie [on-line] [dostęp 30.03.2012 r.]
- Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 7, Nr 3 (60), marzec 2001, s. 24.
- Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 7, Nr 3 (60), marzec 2001, s. 23.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Piotr Paneth | Aleksander Welfe | Janusz Odziemkowski | Paweł Maślanka | Aleksandra Majewska | Marek Górski | Waldemar Ceran | Józef Mayer | Łukasz Bogucki | Herman Müntz | Wielisława Warzywoda-Kruszyńska | Bożena Nerlo-Pomorska | Mieczysław Bogucki | Aniela Kowalska | Jan Karski | Jan Kubarski | Hanna Segal | Marek Trombski | Tadeusz Andrzejewski | Daniel GrinbergOceń: Anna Janina Dąbrowska