Jan Kubarski


Jan Antoni Kubarski, urodzony 26 grudnia 1950 roku w Łodzi, to postać, która pozostawiła niezatarte ślady w dziedzinie nauk matematycznych. Był polskim matematykiem z tytułem profesora dr hab., osiągając szczyty kariery akademickiej jako specjalista w obszarze geometrii, geometrii różniczkowej oraz topologii różniczkowej.

W trakcie swojej kariery, Kubarski pełnił ważne funkcje na Politechnice Łódzkiej, gdzie zasłużył się jako profesor nadzwyczajny oraz prodziekan ds. nauki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Pomimo swojego odejścia 8 czerwca 2013 roku w Łodzi, jego wkład w rozwój matematyki i edukacji w Polsce pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń studentów i naukowców.

Życiorys

Jan Kubarski, urodzony w XX wieku, był wybitnym matematykiem i profesorem, który swoją karierę rozpoczął w 1974 roku, kiedy to ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Jego pasja do matematyki doprowadziła go do trzech lat pracy jako doktorant w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. W 1977 roku obronił swoją pracę doktorską pod kierunkiem znanego matematyka Włodzimierza Waliszewskiego.

W 1993 roku, po wielu latach ciężkiej pracy naukowej, uzyskał habilitację, a jego rozprawa, zatytułowana „The Chern-Weil homomorfizm of regular Lie algebroids”, została obroniona na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Sukces ten w końcu doprowadził go do otrzymania tytułu profesora nauk w dniu 21 grudnia 2007 roku.

Przez większość swojej kariery związany był z Politechniką Łódzką, gdzie od 1977 roku pełnił różne funkcje. W latach 1999-2002 był prodziekanem ds. nauki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Od samego początku aktywnie uczestniczył w życiu matematycznym kraju, należąc do Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jego doświadczenie obejmowało również pracę w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk oraz w Politechnice Częstochowskiej i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku.

Jan Kubarski był autorem około 40 prac naukowych i miał zaszczyt wypromować trzech doktorów. Zainicjował oraz brał udział w organizacji niemal 10 międzynarodowych konferencji naukowych, co jest dowodem na jego zaangażowanie w rozwój nauki. W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, co stanowiło ukoronowanie jego działań w dziedzinie nauk matematycznych.

Osobiście związany był z Elizą Kubarską, artystką, alpinistką oraz reżyserką filmów dokumentalnych, takich jak „Badjao. Duchy z Morza”, „K2. Dotknąć Nieba” oraz „Ściana Cieni”, które zdobywały uznanie na festiwalach na całym świecie.

Jan Kubarski zakończył swoją ziemską podróż 8 czerwca 2013 roku, a jego pogrzeb odbył się 14 czerwca na cmentarzu Zarzew w Łodzi.

Wybrana bibliografia autorska

W tym kontekście niemal niezwykle istotne jest zrozumienie zasług Jana Kubarskiego, który jest współautorem znaczącej publikacji.

Dokument ten zatytułowany „Wprowadzenie do analizy matematycznej. Wybrane i rozszerzone działy matematyki szkolnej” został wydany przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej w Łodzi w 1995 roku.

Współautorem tej pracy jest Jacek Rogowski, a książka liczy 151 stron.

Przypisy

  1. Eliza Kubarska [online], Filmweb [dostęp 01.11.2021 r.]
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 09.09.2010 r. o nadaniu odznaczeń [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 18.11.2017 r.]

Oceń: Jan Kubarski

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:9