Maria Wieruszewska


Maria Wieruszewska, znana jako Maria Jolanta Wieruszewska-Adamczyk, to wybitna postać polskiej nauki, urodzona 15 lutego 1943 roku w Łodzi. Jest ona uznawana za etnografkę oraz socjolożkę, a także profesora nauk humanistycznych. W latach 1991-1997 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, co dowodzi jej znaczącego wkładu w badania nad tematyką wiejską.

Jako badaczka, Maria Wieruszewska przyjęła interdyscyplinarne podejście do wyzwań dotyczących wsi, łącząc różnorodne dziedziny, takie jak ekonomika rolna, etnografia, demografia, geografia oraz socjologia. Jej prace fundują zespół badań terenowych, co daje jej dogłębną wiedzę o rzeczywistości wsi.

Wieruszewska jest także aktywną uczestniczką dyskusji na temat roli wsi i rolnictwa w kontekście integracji Polski z Unią Europejską. Nieustannie podkreśla, iż to nie miejskość, a wiejskość będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłego kształtu Europy. Jej zaangażowanie w te kwestie czyni ją ważną postacią w polskiej nauce społecznej.

Życiorys i kariera zawodowa

Maria Wieruszewska przyszła na świat w Łodzi, jako córka bankowca Wacława Wieruszewskiego, który ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim, oraz Bronisławy z domu Kondrackiej. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Łodzi w 1960 roku. Wieruszewska, która od najmłodszych lat przejawiała zainteresowania humanistyczne, podjęła studia w Katedrze Etnografii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, kierowanej przez prof. Kazimierę Zawistowicz-Adamską. W trakcie swoich studiów w latach 1964-1965 przewodniczyła Studenckiemu Kołu Etnografów i miała okazję uczestniczyć w wykładach wielu czołowych polskich humanistów, w tym prof. Antoniny Kłoskowskiej, Jana Lutyńskiego, Wacława Piotrowskiego oraz Jana Szczepańskiego.

W 1965 roku obroniła pracę magisterską, której temat brzmiał: „Obrzędy recepcyjne wieku dojrzałego w Bełchatowskiem”. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie od października 1965 do grudnia 1971 roku piastowała różne stanowiska w Katedrze Etnografii, zaczynając jako asystent stażysta, a kończąc na adiunkcie. W tym czasie odbyła 9-miesięczny staż w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, pod opieką dr. Franciszka Jakubczaka, gdzie badała aspekty dotyczące socjologii wsi, a także współpracowała z Zakładem Badań Rejonów Uprzemysłowionych PAN (ZBRU).

Na podstawie prowadzonej samodzielnie badań finansowanych przez ZBRU w powiecie Bełchatowskim, zmieniającym się z rolniczego na przemysłowo-rolniczy, przygotowała swoją rozprawę doktorską pt. „Sankcje systemu kontroli społecznej wobec życia rodziny wiejskiej na przykładzie badań dwóch wsi powiatu bełchatowskiego”, którą obroniła w 1970 roku. W 1979 roku uzyskała stopień dra habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie etnografii na podstawie dorobku oraz rozprawy zatytułowanej „Przemiany społeczności wiejskiej Zaborów po 35 latach”.

W latach 1998-2013 związała się ponownie z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie pełniła funkcję profesora w Katedrze Etnologii, która w 2005 roku przekształciła się w Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej. W tym okresie była aktywna w Interdyscyplinarnym Zespole Badania Wsi, gdzie m.in. recenzowała niektóre tomy wydawanego przez Zespół czasopisma „Zeszyty Wiejskie”. Po reorganizacji ZBRU oraz jego przekształceniu w Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Wieruszewska podjęła w nim pracę od grudnia 1971 roku.

W ciągu swojej kariery otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie Chicagowskim oraz pełniła różne kierownicze funkcje, w tym kierownika Zakładu Socjologii Wsi oraz zastępcy dyrektora ds. naukowych IRWiR PAN. Pełniła również rolę dyrektora Instytutu w latach 1991-1997, będąc pierwszym dyrektorem wybranym w demokratycznych wyborach.

Otrzymała także nominację na profesora nauk humanistycznych z rąk prezydenta RP w 1992 roku, a stopień naukowy profesora zwyczajnego uzyskała aktem mianowania w Polskiej Akademii Nauk w 2010 roku. Jej dorobek naukowy był również wykorzystywany przez Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne w Łodzi, gdzie w 1998 roku opracowała merytorycznie katalog wystawy „Szare jak ziemia barwne jak pamięć”. W 2015 roku została członkiem Rady Naukowej Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN na kadencję 2015-2018.

Zainteresowania badawcze

Obszary naukowe, którymi się interesowała, obejmowały antropologię kultury, etnologię oraz socjologię wsi.

W swoich badaniach zwracała szczególną uwagę na zmiany w więziach społecznych zachodzące w środowiskach wiejskich. Analizowała problematykę norm współżycia w społeczności wiejskiej, która podlegała uwalnianiu od tradycyjnych wartości wskutek wpływów uprzemysłowienia.

Dodatkowo, podejmowała się tematyki społeczno-kulturowych uwarunkowań modernizacji zarówno w obszarze wsi, jak i rolnictwa. Zajmowała się także wpływem migracji międzynarodowych na zasoby i dynamikę społeczności wiejskich.

Członkostwo w organizacjach naukowych

Maria Wieruszewska aktywnie uczestniczy w życiu naukowym, będąc członkiem licznych organizacji, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój dyscyplin społecznych oraz etnologii.

  • należy do Polskiego Towarzystwa Socjologicznego,
  • była członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk w latach 1996-1998, 1999-2002 oraz 2003-2006,
  • pełniła funkcję zastępcy sekretarza w Sekcji Etnografii Komitetu Nauk Socjologicznych PAN w okresie 1972-1974,
  • jest członkiem Rady Prezydenckiej do Spraw Wsi i Rolnictwa,
  • zajmuje stanowisko przewodniczącej Rady Muzealnej Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Dzięki swojemu doświadczeniu, Maria Wieruszewska przyczynia się do rozwoju nauk społecznych i etnologicznych w Polsce, co ma istotne znaczenie dla badania kultury oraz społeczeństwa.

Nagrody i wyróżnienia

Maria Wieruszewska otrzymała szereg wyróżnień oraz nagród za swoje osiągnięcia naukowe i wkład w rozwój badań nad społecznościami wiejskimi. Wśród najważniejszych nagród znajdują się:

  • Nagroda Sekretarza Naukowego PAN przyznana za publikację Przemiany społeczności wiejskiej. Zaborów po 35 latach, Warszawa 1978,
  • Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 29 listopada 1995 roku,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 29 września 2011 roku,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, uhonorowany 15 lipca 2009 roku,
  • Nagroda Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, zespołowa III stopnia, za dzieło Wokół „Społeczności wiejskiej”. Etnografia Kazimiery Zawistowicz-Adamskiej – kontynuacje i inspiracje, red. G.E. Karpińska, A. Nadolska-Styczyńska, Wrocław – Łódź 2011 (Łódzkie Studia Etnograficzne; t. 50).

Działalność redakcyjna

Maria Wieruszewska przez długi czas pełniła funkcję redaktora naczelnego kwartalnika naukowego „Wieś i Rolnictwo”. Jej wkład w rozwój tego czasopisma był niezwykle istotny.

Oprócz tego, była również członkiem Rady Naukowej „Zeszytów Wiejskich”, co świadczy o jej zaangażowaniu w promowanie wiedzy na temat obszarów wiejskich.

Dorobek naukowy i wybrane publikacje

Maria Wieruszewska, znana postać w dziedzinie nauk społecznych, może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym, który obejmuje ponad 120 publikacji. Jej badania koncentrują się głównie na tematyce związanej z rozwojem wsi, rolnictwem, polityką regionalną oraz przedsiębiorczością. W 1998 roku miała na swoim koncie ważne osiągnięcie, jakim było opracowanie katalogu do wystawy pt. „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”, która dotyczyła kultury ludowej regionu łódzkiego i była organizowana przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.

Monografie

  • 1997 Wieś polska. Konteksty – kontrasty – strategie. Warszawa: PAN IRWiR,
  • 1991 Wieś. W poszukiwaniu całości społeczno-kulturowej. Warszawa: PWN, PAN IRWiR,
  • 1978 Przemiany społeczności wiejskiej. Zaborów po 35 latach. Warszawa: PAN IRWiR,
  • Lokalne dziedzictwo kulturowe w doświadczeniu mieszkańców wsi.

Redakcje monografii

  • 2007 Tu i tam. Migracje z polskich wsi za granicę. Red. M. Wieruszewska. Warszawa: IRWiR PAN,
  • 2002 Samoorganizacja w społecznościach wiejskich. Przejawy – struktury – zróżnicowania. Red. M. Wieruszewska. Warszawa: IRWiR PAN,
  • 1992 Odnowa wsi. Między mitem a nadzieją. Red. M. Wieruszewska. Warszawa: PAN IRWiR.

Artykuły naukowe

  • Wieruszewska-Adamczyk, M. (2018). Wieś polska w perspektywie stulecia. Refleksje rocznicowe 1918-2018. Zeszyty Wiejskie, 24, 9–20. doi: 10.18778/1506-6541.24.01,
  • Wieruszewska, M. (2017). Economy and culture. The framework of reflection in the debate on the countryside. Przegląd Socjologiczny, 66(4), 105-124. doi: 10.26485/PS/2017/66.4/6,
  • Wieruszewska, M. (2016). Rural Landscape as a Value of Cultural Heritage [Krajobraz wiejski jako wartość dziedzictwa kulturowego], Wieś i Rolnictwo, 4 (173), 179–194. doi: 10.53098/wir042016/10,
  • Wieruszewska, M. (2015). Przestrzeń wsi od strony wiedzy i doświadczenia. Wieś i Rolnictwo, 2 (167), 105–123,
  • Wieruszewska, M. (2014). Myślenie o wsi i regionie w kategorii wspólnoty: anachronizm czy aktualna perspektywa?. Wieś i Rolnictwo, 1(162), 139–153,
  • Wieruszewska, M. (2013). Wybrane koncepcje rozwoju w ujęciu antropologa kultury. Wieś I Rolnictwo, 4(161), 9–27,
  • Wieruszewska, M. (2011). Antropologia wsi-niedoszłe inspiracje Kazimiery Zawistowicz-Adamskiej. [W:] Wokół „Społeczności wiejskiej”. Etnografia Kazimiery Zawistowicz-Adamskiej – kontynuacje i inspiracje. Red. G.E. Karpińska, A. Nadolska-Styczyńska. Łódzkie Studia Etnograficzne, 50, 155-166,
  • Wieruszewska M. (2005). Mentalność jako kategoria opisu rzeczywistości wiejskiej. Zeszyty Wiejskie, 10, 9-19,
  • Wieruszewska, M. (2003). Dlaczego samoorganizacja? Powody zainteresowań badawczych. Wieś i Rolnictwo, Supl. do 3(120), 19-24,
  • Wieruszewska, M. (2002). Wieś jako kontekst badania. Perspektywa anachroniczna czy aktualna? Wieś i Rolnictwo, 3(116), 61-73,
  • Wieruszewska, M. (2001). Problem barier świadomościowych na wsi wobec integracji Polski z Unią Europejska. Zagadnienia Doradztwa Rolniczego, 1(28), 46-53.

Rozdziały

  • Wieruszewska, M. (2011). Zarządzanie programem Leader z perspektywy kapitału społecznego. Założenia, działania, efekty – próba ewaluacji jakościowej. [W:] Między interwencją a interakcją. Red. I. Bukraba-Rylska. Warszawa,
  • Wieruszewska, M. (2010). Rural Studies in the Twenty-First Century. [In:] Ethnology in the 21st Century. Transnational Reflections of Past, Present and Future European Ethnology. Eds J. Lehtonen, S. Tenkanen. Turku,
  • Wieruszewska, M. (2009). Odruchy serca w myśleniu o krajobrazie wsi. [W:] Co kochamy. Polacy w poszukiwaniu wartości. Red. P. Kowalski, S. Zagórski. Łomża,
  • Wieruszewska, M. (2008). Eine neue Landsoziologie ist vonnöten: Voraussetzungen ihrer Entstehung und ihre Erfolgsaussichten. [In:] Neue Landsoziologie in Polen und Deutschland. Eine Bestandsaufnahme. Eds L. Laschewski, A. Kaleta, K. Gorlach. Aachen, pp. 71-86,
  • Wieruszewska, M. (2005). Wieś – miejsce czy obszar. [W:] W obliczu zmiany: wybrane strategie działania mieszkańców polskiej wsi. Red. K. Gorlach, G. Foryś. Kraków,
  • Wieruszewska, M. (2005). Współczesne dyskursy na temat wsi i rolnictwa – główne osie sporu. [W:] Polacy o sobie. Współczesna autorefleksja: jednostka, społeczeństwo, historia. Red. P. Kowalski. Łomża,
  • Wieruszewska, M. (2004). Środowisko kulturowe mieszkańców wsi. [W:] Polska wieś w społecznej świadomości. Red. I. Bukraba-Rylska. Warszawa,
  • Wieruszewska, M. (2003). Wieś jako kontekst badania. Perspektywa anachroniczna czy aktualna. [W:] Czas zmiany, czas trwania. Studia etnologiczne. Red. J. Kowalska, S. Szynkiewicz, R. Tomicki. Warszawa,
  • Wieruszewska, M. (2002). Autorytet niedoceniony, czyli puste miejsce w polu działania liderów wiejskich. [W:] Autorytety polskie. Red. B. Gołębiowski. Łomża,
  • Wieruszewska, M. (2001). Tendencje cywilizacyjno-kulturowe a zrównoważony rozwój wsi. [W:] Wieś i rolnictwo na przełomie wieków. Red. I. Bukraba-Rylska, A. Rosner. Warszawa: Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, s. 294–314,
  • Wieruszewska, M. (2001). Wieś i rolnictwo w pułapce sprzecznych poglądów i interesów. [W:] Moralność Polaków. Etos i etnos. Dylematy współczesne. Red. B. Gołębiowski. Łomża,
  • Wieruszewska, M. (2000). Bariery świadomościowe jako problem przekładalności perspektyw w postrzeganiu integracji polskiej wsi i rolnictwa z Unią Europejską. [W:] Problem barier świadomościowych na wsi wobec integracji Polski z Unią Europejską. Red. E. Kośmicki, Z. Czaja, W.L. Janik. Poznań,
  • Wieruszewska, M. (2000). Democracy – Participation – Elites. Dilemmas of Rural Society. [W:] Rural Societies under Communism and Beyond. Hungarian and Polish Perspectives. Red. P. Starosta, I. Kovách, K. Gorlach. Łódź,
  • Wieruszewska, M. (2000). Wiejskość a rolniczość – realny czy pozorny konflikt wartości, [W:] Konflikty społeczne w Polsce w okresie zmian systemowych. Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, s. 25–32,
  • Wieruszewska, M. (1999). Paradygmat społeczno-ekologiczny. Implikacje dla wsi i rolnictwa. [W:] Socjologia i ekonomika ochrony środowiska na wsi i w rolnictwie. Red. Z. Czaja, E. Kośmicki. Poznań, s. 21–27.

Prywatnie

W 1967 roku Maria Wieruszewska wstąpiła w związek małżeński ze Stanisławem Adamczykiem, który był redaktorem naczelnym „Tygodnika Kulturalnego”. Po ślubie osiedliła się w Warszawie, gdzie rozpoczęła nowe życie.

Oprócz kariery zawodowej, Maria jest również matką Rafała Adamczyka, co dodaje jej życia rodzinnego dodatkowego sensu.

Przypisy

  1. Zespół redakcyjny | Zeszyty Wiejskie [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 12.11.2022 r.]
  2. Prof. dr hab. Maria Wieruszewska-Adamczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.08.2022 r.]
  3. a b c prof. dr hab. Maria Wieruszewska-Adamczyk [online], Instytut Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego [dostęp 07.06.2022 r.]
  4. Skład Rady Naukowej IRWiR PAN 2015-2018 [online], www.irwirpan.waw.pl [dostęp 07.06.2022 r.]
  5. Maria M. Wieruszewska (wystąpienie na otwarcie), „Wieś i Rolnictwo” (1 (154)), 20.03.2012 r., s. 25–27, ISSN 2657-5213 [dostęp 07.06.2022 r.]
  6. Odznaczenia państwowe dla pracowników Instytutu Wsi i Rolnictwa PAN [online], Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 15.11.2011 r. [dostęp 07.06.2022 r.]
  7. Bukraba-Rylska, I. (2013). Profesor Maria Wieruszewska w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. In Kasprzyk D. (red.), Nie tylko o wsi... Szkice humanistyczne dedykowane Profesor Marii Wieruszewskiej-Adamczyk. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, s. 27–41.
  8. a b c d e f g h i Lech A. (2013). Profesor Maria Wieruszewska-Adamczyk w Uniwersytecie Łódzkim, [w:] Nie tylko o wsi... Szkice humanistyczne dedykowane Profesor Marii Wieruszewskiej-Adamczyk, Kasprzyk D. (red.). Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, s. 13–26.
  9. Wieruszewska, M. (1998). Wieś jako wyzwanie dla procesu integracji Europejskiej – mit czy nadzieja?, [w:] Wieś i rolnictwo w procesie integracji Polski z Unią Europejską, red. E. Kośmicki, H. Januszek, W. L. Janik. Poznań, s. 21.
  10. a b Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk | Konferencja: Jubileusz 40-lecia Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk [online], www.irwirpan.waw.pl [dostęp 07.06.2022 r.]
  11. APMW, Pismo Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Zakrzewskiego do Prof. dr hab. Marii Wieruszewskiej-Adamczyk.
  12. Lista członków Komitet Nauk Etnologicznych PAN.

Oceń: Maria Wieruszewska

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:17