Irena Augustyniak


Irena Karolina Augustyniak, urodzona 18 października 1895 roku w Łodzi, była wybitną polską bibliotekarką, która przez wiele lat miała znaczący wpływ na działalność bibliotek w tym mieście. Zmarła 12 grudnia 1978 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie ważne dziedzictwo.

W latach 1958–1963 pełniła funkcję kierowniczki Biblioteki Głównej Politechniki Łódzkiej, gdzie zarządzała zasobami oraz rozwijała ofertę biblioteczną, co przyczyniło się do podnoszenia standardów edukacyjnych w kraju. Jej praca była nie tylko działalnością zawodową, ale także pasją, którą dzieliła się z innymi, inspirując pokolenia bibliotekarzy.

Życiorys

Irena Augustyniak przyszła na świat w 1895 roku w Łodzi. Już od 1909 roku, aż do wybuchu I wojny światowej, pełniła obowiązki laborantki w Widzewskiej Fabryce Nici. W tym czasie zaangażowała się w działalność tajnego harcerstwa, a także prowadziła naukę czytania oraz historii Polski dla kobiet pracujących w fabryce. Po zakończeniu działań wojennych, podjęła pracę jako kierownik Oddziału Oświaty Pozaszkolnej w Wydziale Kultury i Oświaty łódzkiego magistratu.

W latach 1921–1922 uczestniczyła w kursach bibliotekarskich organizowanych przez Związek Zawodowy Bibliotekarzy Polskich w Łodzi. W 1927 roku zdała egzamin dojrzałości i rozpoczęła studia na wydziale pedagogicznym Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Ukończenie studiów stanowiło dla niej duż osiągnięcie, co miało miejsce w 1934 roku, kiedy to zdała egzamin końcowy z zakresu bibliotekarstwa oraz czytelnictwa.

Od 1929 do 1933 roku zaangażowała się w tworzenie katalogu działowego Biblioteki Pedagogicznej Kuratorium Szkolnego w Łodzi. Ponadto zorganizowała biblioteki w każdej gminie powiatu łódzkiego oraz w pułkach Garnizonu Łódzkiego.

W momencie wybuchu II wojny światowej Irena znalazła się w Warszawie, gdzie aktywnie uczestniczyła w obronie stolicy jako sanitariuszka, aż do jej kapitulacji. Wkrótce potem z rodziną została osadzona w więzieniu na Radogoszczu, następnie wywieziona do obozu w Krakowie. Po zakończeniu tego trudnego okresu|, angażowała się w tajne nauczanie oraz organizowanie kolportażu prasy podziemnej. Jej działalność obejmowała również pomoc materialną dla osób dotkniętych skutkami wojny. W wyniku tragicznych wydarzeń odniosła ranę spowodowaną wybuchem bomby, jednak w czerwcu 1945 roku powróciła do Łodzi.

W latach 1945–1957 aktywnie uczestniczyła w działaniach związanych z oświatą oraz biblioteką. Organizowała kursy zawodowe dla młodzieży zatrudnionej w przemyśle odzieżowym. Od 1952 roku pracowała w Bibliotece Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, gdzie współorganizowała działalność biblioteczną, a w 1957 roku objęła funkcję kierownika.

1 listopada 1957 roku Irena Augustyniak zaczęła pracować jako kustosz w Bibliotece Głównej Politechniki Łódzkiej. Od 1 marca 1958 roku pełniła rolę „Kierującej i Zarządzającej Biblioteką”, mimo że osiągnęła już wiek emerytalny. Dalsza współpraca została umożliwiona dzięki zgodzie Ministra Szkolnictwa Wyższego, na prośbę władz uczelni. W czasach jej zarządzania biblioteką formalnie zatwierdzono strukturę Biblioteki PŁ, powstał Dział Opracowania Zbiorów, a także stworzono pierwszą „Bibliografię dorobku piśmienniczego pracowników PŁ”. Działalność zespołu w zakresie publikacji również znacznie wzrosła.

W 1959 roku Irena nadzorowała przeprowadzkę Biblioteki do nowej siedziby, znajdującej się w budynku Wydziału Włókiennictwa PŁ. Na koniec lutego 1964 roku, zakończyła swoją pracę na Politechnice Łódzkiej, a w 1978 roku zmarła. Jej miejsce spoczynku znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Mężem Ireny Augustyniak był Jan Augustyniak, wybitny bibliotekarz oraz profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Ordery i odznaczenia

Oto lista odznaczeń i wyróżnień przyznanych Irenie Augustyniak, które odzwierciedlają jej osiągnięcia i wkład w różne dziedziny życia publicznego.

  • Krzyż Walecznych (1944),
  • Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (1944),
  • Medal Niepodległości (27 czerwca 1938),
  • Srebrny Krzyż Zasługi (9 listopada 1931),
  • Odznaka Pamiątka POW,
  • Krzyż Legionowy,
  • Złota Odznaka ZNP (1964),
  • Odznaka Pamiątkowa 28 Pułku Strzelców Kaniowskich,
  • Odznaka Pamiątkowa 31 Pułku Strzelców Kaniowskich,
  • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi (1964),
  • Honorowa Odznaka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Przypisy

  1. EugeniuszE. Dębowski EugeniuszE., Jan Augustyniak (1893–1971), „Biuletyn Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych” (Numer 7(52)), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi, 04.2008 r.
  2. M.P. z 1938 r. nr 177, poz. 323 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  3. M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 347 „za zasługi na polu pracy społeczno-oświatowej”.
  4. krótka biografia i informacja o odznaczeniach.

Oceń: Irena Augustyniak

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:10