Wydział Filozoficzno-Historyczny zajmuje ważne miejsce w strukturze Uniwersytetu Łódzkiego, który składa się z dwunastu wydziałów. Działa on w otoczeniu bogatej tradycji akademickiej, a jego siedziba centralna usytuowana jest przy ul. Kamińskiego 27a w Łodzi.
Ten wydział, poświęcony naukom humanistycznym, oferuje szeroki wachlarz kierunków oraz programów studiów, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla studentów z różnych dziedzin.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie dostępne są szczegóły dotyczące zarówno oferty edukacyjnej, jak i działalności naukowej tego wydziału.
Władze Wydziału
W kadencji 2024–2028 na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego nastąpiły istotne zmiany w składzie władz wydziału. Poniżej przedstawiamy aktualny skład kierownictwa, które odpowiada za zarządzanie i rozwój wydziału.
Stanowisko | Imię oraz nazwisko |
---|---|
Dziekan | dr hab. Marek Gensler |
Prodziekan odpowiedzialny za Nauki i Finanse | dr hab. Paweł Filipczak |
Prodziekan do spraw Międzynarodowej Współpracy | dr hab. Adrianna Szczerba |
Prodziekan ds. Studiów: stacjonarnych, niestacjonarnych oraz podyplomowych | dr hab. Agnieszka Gralińska-Toborek |
Prodziekan ds. Jakości Kształcenia | dr Sebastian Latocha |
Struktura
Instytut Archeologii
Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule: Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Marciniak-Kajzer znajdują się następujące jednostki:
- Katedra Archeologii Historycznej i Bronioznactwa,
- Katedra Prahistorii,
- Pracownia Datowania Luminescencyjnego i Konserwacji Zabytków,
- Stacja Archeologiczna w Białych Błotach.
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Osobny artykuł na temat tego instytutu można znaleźć tutaj: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Na czele instytutu stoi dr hab. Inga Kuźma, który prowadzi:
- Zakład Antropologii Kulturowej,
- Zakład Teorii i Badania Kultury Współczesnej,
- Pracownia Antropologii Praktycznej,
- Etnograficzne Archiwum im. Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej.
Instytut Filozofii
Dyrektor instytutu, dr hab. Janusz Maciaszek, kieruje zespołem, który obejmuje:
- Katedra Etyki,
- Katedra Filozofii Współczesnej,
- Katedra Historii Filozofii,
- Katedra Logiki i Metodologii Nauk.
Instytut Historii
Pod przewodnictwem dr hab. Dariusza Jeziornego, instytut skupia się na badaniach dotyczących historii z następującymi jednostkami:
- Archiwum Sybiraków,
- Centrum Badań Żydowskich,
- Katedra Historii Bizancjum,
- Katedra Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii,
- Katedra Historii Nowożytnej,
- Katedra Historii Polski Najnowszej,
- Katedra Historii Polski XIX w.,
- Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r.,
- Katedra Historii Powszechnej Najnowszej,
- Katedra Historii Średniowiecznej,
- Pracownia Dydaktyki i Technologii Informacyjnej.
Instytut Historii Sztuki
Więcej szczegółów dotyczących instytutu można znaleźć w osobnym artykule: Katedra Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Na czoło instytutu stoi dr hab. Piotr Gryglewski, kierujący:
- Katedra Historii Architektury,
- Katedra Historii Malarstwa i Rzeźby.
Kierunki studiów
W obrębie Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, studenci mają możliwość wyboru spośród wielu fascynujących kierunków akademickich, które poszerzają ich wiedzę oraz umiejętności.
- historia,
- historia sztuki,
- filozofia,
- etnologia,
- archeologia,
- regionalistyka kulturowa,
- okcydentalistyka,
- religioznawstwo,
- wojskoznawstwo.
Dziekani Wydziału Filozoficzno-Historycznego
W historii Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, wśród wielu zasłużonych osób, długą listę dziekanów można spisać od momentu jego powstania. Poniżej prezentujemy chronologicznie uporządkowanych dziekanów, którzy kierowali tym wydziałem na przestrzeni lat:
- 1951–1954 – prof. dr hab. Bohdan Baranowski,
- 1954–1955 – prof. dr hab. Gryzelda Missalowa,
- 1955–1956 – prof. dr Mieczysław Wallis,
- 1956–1960 – prof. dr hab. Stanisław Zajączkowski,
- 1960–1964 – prof. dr hab. Bohdan Baranowski,
- 1964–1966 – prof. dr Leon T. Błaszczyk,
- 1966–1968 – prof. dr hab. Stefan Amsterdamski,
- 1968–1970 – dr Bogumił Zwolski,
- 1970–1972 – prof. dr Karol Kotłowski,
- 1972–1975 – prof. dr hab. Bohdan Baranowski,
- 1975–1981 – prof. dr hab. Waldemar Michowicz,
- 1981–1984 – dr hab. Jan Gregorowicz,
- 1984–1987 – prof. dr hab. Zofia Libiszowska,
- 1987–1990 – prof. dr hab. Alina Barszczewska-Krupa,
- 1990–1996 – prof. dr hab. Wiesław Puś,
- 1996–2002 – prof. dr hab. Jan Szymczak,
- 2002 – prof. dr hab. Barbara Tuchańska (p.o.),
- 2002–2008 – dr hab. Stefan Pytlas,
- 2008–2016 – prof. dr hab. Zbigniew Anusik,
- 2016–2024 – prof. dr hab. Maciej Kokoszko,
- od 2024 – dr hab. Marek Gensler.
Każda z tych postaci wniosła istotny wkład w rozwój tego wydziału i jego reputacji na arenie akademickiej. Niezależnie od pełnionych funkcji, ich praca przyczyniła się do kształtowania oferty edukacyjnej oraz badań w obszarze filozofii i historii.
Przypisy
- Władze - WFH UŁ. [dostęp 15.09.2024 r.]
- IA UŁ. [dostęp 25.04.2023 r.]
- IEiAK UŁ – Dyrekcja. [dostęp 25.04.2023 r.]
- IF UŁ. [dostęp 25.04.2023 r.]
- IH UŁ. [dostęp 25.04.2023 r.]
- IHS UŁ – Dyrekcja. [dostęp 25.04.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej | Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego | Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi | Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej | Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi | Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi | Collegium Anatomicum w Łodzi | Katedra Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej | Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej | Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego | Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej | Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi | Katedra Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego | Politechnika Łódzka | Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego | Polski Uniwersytet Wirtualny | Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego | Uniwersytet Medyczny w ŁodziOceń: Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego