Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi


Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi jest instytucją edukacyjną, która kształci przyszłych pedagogów. Jest to niepubliczna uczelnia zawodowa o profilu pedagogicznym, która została uruchomiona na mocy zgody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Uczelnia została wpisana do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych pod numerem 124 w kwietniu 2003 roku.

Inicjatorem utworzenia tej uczelni była mgr Małgorzata Cyperling, która związała się z nią nie tylko jako założyciel, ale również pełniła funkcję kanclerza. W momencie powstania, była to jedyna wyższa szkoła pedagogiczna w regionie łódzkim, co czyniło ją wyjątkowym ośrodkiem kształcenia nauczycieli w tym rejonie.

Historia

W 1999 roku, pod przewodnictwem mgr Małgorzaty Cyperling, otwarto pierwszy w regionie łódzkim niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli CSP „Edukacja”. Już w 2003 roku nastąpiła jego przemiana w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, co zostało zatwierdzone przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, umożliwiając uczelni oferowanie kształcenia na poziomie wyższych studiów zawodowych w zakresie pedagogiki. Prof. dr Dorota Podgórska-Jachnik została pierwszym rektorem tej uczelni.

Rola rektora przeszła następnie w ręce prof. zw. dr hab. Bogusława Śliwerskiego, który sprawował tę funkcję do maja 2010 roku. Kolejnymi osobami zarządzającymi uczelnią byli dr n. med. Leszek Cezary Szymański, dr hab. Sławomir Sztobryn oraz dr Barbara Olszewska. W 2005 roku, na podstawie decyzji MENiS, Wyższa Szkoła Pedagogiczna uzyskała prawo do prowadzenia studiów zawodowych w zakresie pedagogiki specjalnej.

W roku 2007 więcej niż 120 studentów kierunku pedagogika odebrało dyplomy ukończenia studiów pierwszego stopnia. W tymże roku uczelnia uzyskała również pozytywną ocenę dla kierunku pedagogika na mocy Uchwały Nr 487/2007 Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która przyznała maksymalny pięcioletni okres do kolejnej oceny jakości kształcenia.

W ciągu swojej działalności uczelnia zorganizowała 19 konferencji oraz debat edukacyjnych, poruszających istotne tematy, takie jak:

  • elastyczne formy zatrudnienia – szansa na integrację zawodową niepełnosprawnej młodzieży,
  • przemoc w Internecie – dzieci w zagrożeniu,
  • zagrożenie samobójstwem wśród uczniów,
  • przeciwdziałanie agresji – interwencja placówki oświatowej,
  • wychowanie w duchu integracji osób niepełnosprawnych.

WSP uruchomiła także specjalistyczny portal edukacyjny, który funkcjonował aż do października 2016 roku. Był to serwis obywatelski, w którym studenci, nauczyciele oraz naukowcy mieli możliwość wyrażania swoich poglądów na forum, publikowania artykułów, recenzji, felietonów, a także informowania o wydarzeniach oświatowych w Polsce oraz w swoich lokalnych społecznościach.

W 2015 roku uczelnia zmieniła właściciela. W kolejnym roku, we wrześniu, rektor WSP dr Krzysztof Kamiński złożył wymówienie, a począwszy od stycznia 2017 roku, uczelnia rozpoczęła proces przygotowań do likwidacji.

Wykładowcy

W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi zatrudniono ponad 100 wykładowców, wśród których znajdują się uznani naukowcy, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Wybitne osobistości to m.in.:

  • prof. zw. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska,
  • dr hab. Jadwiga Hanisz,
  • prof. zw. dr hab. Bogdan Szczepankowski,
  • dr hab. Sławomir Sztobryn,
  • dr hab. Tadeusz Szewczyk.

Kierunki kształcenia

Do 2016 roku oferta edukacyjna uczelni obejmowała trzy kierunki na poziomie licencjackim, w tym:

  • nauki pedagogiczne,
  • specjalistyczną pedagogikę,
  • socjologię.

Jednak w styczniu 2017 roku uczelnia skupiła się głównie na studiach podyplomowych, koncentrując się na zagadnieniach związanych z naukami pedagogicznymi oraz społeczno-obywatelskimi.

Kształcenie studentów niepełnosprawnych

Wydział Pedagogiczny WSP szczególnie uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych w procesie kształcenia. Uczelnia aktywnie wdraża zasadę integracji w praktyce edukacyjnej. W gronie wykładowców znajdują się także osoby z niepełnosprawnościami, takie jak wykładowcy niewidomi czy głusi, którzy są ekspertami w swoich specjalizacjach. Polityka kadrowa promująca różnorodność i integrację została doceniona w 2006 roku, kiedy uczelnia zdobyła I nagrodę w regionalnym Konkursie „Lodołamacze” w Łodzi.

Baza lokalowa

Wyższa Szkoła Pedagogiczna posiada rozbudowaną bazę lokalową, która zajmuje łącznie ponad 5000 m². Obiekty uczelni znajdują się przy ul. Stefana Żeromskiego 115 oraz przy ul. Piotrkowskiej 243. Warto zauważyć, że drugi z wymienionych adresów mieści się w historycznym budynku, który wcześniej był siedzibą Niemieckiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Ten cenny gmach został odkupiony przez uczelnię od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego za kwotę 2,5 mln zł na początku drugiej dekady XXI wieku. Po nabyciu obiekt przeszedł gruntowny remont, na który przeznaczono około 1 mln zł. Dzięki tym inwestycjom, uczelnia zyskała nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie do nauki i działalności dydaktycznej.

Przypisy

  1. a b c d Maciej Kałach: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi zostanie zlikwidowana?. [w:] Portal „Dziennika Łódzkiego”. dzienniklodzki.pl > Edukacja [on-line], 26.01.2017 r. [dostęp 26.01.2017 r.]
  2. Strona WSP na gazeta.edu.pl. [dostęp 01.10.2016 r.]
  3. Dr Barbara Olszewska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.02.2015 r.]
  4. [bez autora]: Regionalni Laureaci Konkursu Lodołamacze 2006. Oddział Łódzki. [w:] Strona Konkursu „Lodołamacze”. lodolamacze.info.pl > Poprzednie edycje – Lodołamacze 2006 – Zwycięzcy regionalni [on-line], 18.05.2006 r. [dostęp 26.01.2017 r.]

Oceń: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:25