Uniwersytet Medyczny w Łodzi


Uniwersytet Medyczny w Łodzi to publiczna uczelnia medyczna, która rozpoczęła swoją misję edukacyjną 1 października 2002 roku. Ta instytucja powstała w wyniku połączenia dwóch znanych łódzkich uczelni – Akademii Medycznej, założonej w 1950 roku, oraz Wojskowej Akademii Medycznej, która rozpoczęła działalność w 1957 roku. Dzięki temu, uczelnia kontynuuje wieloletnią tradycję obu akademii, które miały znaczący wpływ na rozwój kształcenia medycznego w Polsce.

Geneza Uniwersytetu Medycznego sięga lat 1945-1949, kiedy to funkcjonował Wydział Lekarski Uniwersytetu Łódzkiego. Ostatnia zmiana w strukturze uczelni została zatwierdzona na mocy Ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pierwszym rektorem nowo powstałej uczelni, na podstawie decyzji ministra zdrowia, został prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński, który jest zarówno absolwentem, jak i wieloletnim nauczycielem akademickim Akademii Medycznej w Łodzi. Jego wkład w rozwój uczelni jest nieoceniony, a jego autorytet wpływa na jej prestiż.

Warto podkreślić, że w 2013 roku Uniwersytet Medyczny w Łodzi zajął 7. miejsce w Polsce wśród uczelni medycznych w rankingu webometrycznym uniwersytetów świata, opracowanym przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas, co plasuje go na 2707. miejscu na świecie wśród wszystkich typów uczelni. Z kolei według wydania miesięcznika "Perspektywy" z 2021 roku, uczelnia znalazła się na 5. miejscu w kraju w tej samej kategorii.

Uczelnia jest potocznie nazywana skrótowo Umedem, co świadczy o jej obecności w świadomości lokalnej społeczności oraz wśród studentów. Z każdym rokiem Uniwersytet Medyczny w Łodzi umacnia swoją pozycję jako jeden z wiodących ośrodków edukacyjnych w dziedzinie medycyny w Polsce.

Władze uczelni

Władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które będą pełniły swoje funkcje w kadencji 2024–2028, prezentują się w następujący sposób:

  • rektor: prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski,
  • prorektor do spraw klinicznych (pierwszy zastępca): prof. dr hab. n. med. Adam Antczak,
  • prorektor do spraw studenckich: prof. dr hab. n. med. Adam Durczyński,
  • prorektor do spraw rozwoju: prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak,
  • prorektor do spraw wojskowej służby zdrowia: dr hab. n. med. Waldemar Machała,
  • prorektor do spraw nauki: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Piastowska-Ciesielska,
  • prorektor do spraw współpracy międzynarodowej: prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak,
  • prorektor do spraw kształcenia: prof. dr hab. n. med. Marzenna Zielińska.

Wydziały i kierunki kształcenia

Aktualnie, w roku akademickim 2020/21, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oferuje szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych dla studentów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Uczelnia prowadzi dwanaście kierunków na trzech wydziałach, co sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe dla przyszłych medyków.

Każdy z wydziałów kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie swoich studentów, co potwierdza ich rosnąca popularność oraz kompetencje absolwentów na rynku pracy.

Historia

Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Medycznego

W historii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uhonorowano wiele wybitnych osobistości tytułem doktora honoris causa. Zaczynając od roku 2003, pierwszym laureatem był Antoni Gabryelewicz (ur. 1928), profesor zwyczajny medycyny, który pełnił rolę kierownika kliniki gastroenterologicznej oraz był dziekanem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. Jego specjalizacja obejmowała gastroenterologię, a w szczególności endoskopię.

Również w 2003 roku, tytuł został przyznany Victorowi Warrenowi Fazio (ur. 1940), amerykańskiemu profesorowi medycyny i chirurga, który pełnił funkcję dyrektora Instytutu Chirurgii w Cleveland. Fazio był pionierem wielu nowoczesnych technik w chirurgii kolorektalnej, zajmując się między innymi wrzodziejącym zapaleniem jelit i chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także rakiem jelita grubego.

Kolejną osobą wyróżnioną w tym samym roku był Andrzej Szczeklik (ur. 1938), znany polski internista, który posiadał wiele zainteresowań naukowych, w tym pulmonologię i kardiologię. Publikował swoje prace w renomowanych czasopismach takich jak „Nature” czy „Lancet”, a także pełnił funkcję kierownika Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Można dowiedzieć się więcej o jego dokonaniach poprzez ten link.

W 2004 roku Franciszek Kokot (ur. 1929) stał się kolejnym laureatem, osiągając sukcesy w dziedzinie nefrologii i endokrynologii, a także zajmując stanowisko rektora Śląskiej Akademii Medycznej. Jego eksploracje w obszarze funkcji układu wewnątrzwydzielniczego i badań dotyczących niewydolności nerek przekładają się na szereg nagród i uznania na całym świecie. Kokot może poszczycić się także ośmioma doktoratami honoris causa.

Tego samego roku wyróżniono również Hendrika Timmermanna (ur. 1937), emerytowanego profesora chemii i farmakologii z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie, oraz Herberta Budkę (ur. 1946), dyrektora Instytutu Neurologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, którego zainteresowania skoncentrowały się na neuropatologii oraz neurologii związanej z guzami mózgu.

W 2005 roku tytuł otrzymał Andrzej Tarkowski (ur. 1933), profesor Uniwersytetu Warszawskiego, którego badania w dziedzinie embriologii przyniosły wiele nowości. Był członkiem nie tylko PAU, ale również Francuskiej i Amerykańskiej Akademii Nauk, a jego osiągnięcia zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami, w tym „Nagrodą Japońską”, nazywaną „japońską Nagrodą Nobla”.

W kolejnych latach Uniwersytet Medyczny w Łodzi nadal przyznawał tytuły honorowe, któremu towarzyszyły nazwiska takich osób jak Tadeusz Tołłoczko (2007, link), Andrzej Kurnatowski (2008, link), a także Jerzy Vetulani (2008, link).

Lista honorowych doktorów przeciąga się przez wiele kolejnych lat, a ich osiągnięcia w medycynie i naukach pokrewnych są nieocenione i to właśnie oni przyczyniają się do rozwoju dziedzin medycznych na poziomie krajowym i zagranicznym.

Przypisy

  1. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 30.06.2024 r., Główny Urząd Statystyczny [dostęp 30.06.2024 r.]
  2. Władze, Uniwersytet Medyczny w Łodzi [dostęp 18.11.2024 r.]
  3. Doktoraty Honoris Causa [online], Uniwersytet Medyczny w Łodzi [dostęp 23.03.2024 r.]
  4. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 12.08.2021 r., ranking.perspektywy.pl [dostęp 12.08.2021 r.]
  5. Władze - Uniwersytet Medyczny w Łodzi. umed.pl. [dostęp 01.10.2016 r.]
  6. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
  7. Ustawa z dnia 27.07.2002 r. o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Dz.U. z 2002 r. nr 141, poz. 1184).
  8. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.10.1949 r. w sprawie założenia Akademii Lekarskich w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Wrocławiu (Dz.U. z 1949 r. nr 58, poz. 450).
  9. Rozporządzenie Ministra Oświaty z dnia 27.08.1945 r. w sprawie powołania do życia nowych wydziałów na Uniwersytecie Łódzkim (Dz.U. z 1945 r. nr 43, poz. 243).
  10. Doktorzy Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2003).

Oceń: Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:10