Tadeusz Markowski, urodzony 28 marca 1949 roku w Łodzi, to wybitny polski ekonomista oraz urbanista. Jako profesor, od 2006 roku pełni funkcję prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich, co świadczy o jego znaczącej roli w dziedzinie urbanistyki. Od listopada 2001 roku przewodniczy Komitetowi Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy prezydium Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla jego wpływ na politykę przestrzenną w kraju.
Markowski miał zaszczyt przewodniczyć Polskiej Sekcji Europejskiego Stowarzyszenia Badań Regionalnych w latach 2003–2011. Jako wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim, angażuje się nie tylko w kształcenie studentów, ale również w promowanie oraz recenzowanie prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Jego wszechstronna działalność obejmuje także roles w wielu organizacjach naukowych oraz społecznych.
Nie można zapominać o jego dorobku naukowym – jest autorem licznych publikacji, w szczególności z zakresu ekonomii, zarządzania, a także gospodarki przestrzennej, co potwierdza jego ogromny wpływ na rozwój badań w tych dziedzinach.
Życiorys
W 1973 roku Tadeusz Markowski ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Po obronie pracy doktorskiej w 1979 roku, rozpoczął swoją karierę naukową oraz dydaktyczną, pracując na tej samej uczelni. Następnie w 1987 roku habilitował się, co potwierdziło jego znaczącą pozycję w świecie akademickim.
W latach 1985–1986 pełnił funkcję zastępcy kierownika Zakładu Ekonomiki Rozwoju Miast w Instytucie Polityki Regionalnej UŁ, a od 1989 do 1994 roku był jego kierownikiem. Podczas swojego stypendium naukowego w Stanach Zjednoczonych miał okazję obserwować amerykański sposób zarządzania administracją publiczną, z szczególnym naciskiem na planowanie przestrzenne.
Na przełomie lat 80. i 90. był zaangażowany w proces tworzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Łodzi, który musiał być dostosowany do nowo powstałej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej, związanej z gospodarką wolnorynkową.
Profesor Markowski był również jednym z twórców Wydziału Zarządzania UŁ, który został utworzony w 1994 roku, a następnie pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych oraz współpracy z zagranicą w latach 1996–2002, a później dziekana w latach 2002–2005. W 1999 roku opublikował książkę, która stała się jedną z pierwszych pozycji poświęconych zarządzaniu miastami w Polsce po reformie administracyjnej z 1999 roku.
W 2006 roku, za sprawą starań profesora Markowskiego oraz Tadeusza Marszała, udało się otworzyć jeden z pierwszych w Polsce interdyscyplinarnych kierunków studiów w zakresie gospodarki przestrzennej, który łączył różne wydziały Uniwersytetu Łódzkiego. Na kierunku tym prowadzone są zajęcia przez wykładowców z różnych dziedzin, w tym biologii, ekonomii oraz prawa.
Profesor Markowski prowadził wykłady z przedmiotów takich jak: Ekonomika miast i regionów, Planowanie przestrzenne oraz Zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym, a także seminaria dyplomowe.
W dniu 19 listopada 2008 roku, jako prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich i przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, wystosował wniosek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, apelując o zawetowanie nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Argumenty przedstawione w wniosku spotkały się z akceptacją prezydenta, który nie podpisał ustawy, jednak Sejm później odrzucił jego weto.
W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński powołał profesora Markowskiego do Narodowej Rady Rozwoju. W 2013 roku został uhonorowany Nagrodą Miasta Łodzi za swoje wkład w rozwój lokalnej społeczności.
Przypisy
- Nagrody Miasta Łodzi. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łodzi (bip.uml.lodz.pl). [dostęp 25.09.2022 r.]
- Członkowie Narodowej Rady Rozwoju. prezydent.pl. [dostęp 16.10.2015 r.]
- Ustawa z dnia 10.10.2008 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
- T. Markowski, Zarządzanie rozwojem miast, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
- Obecnie kierownika Katedry Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej UŁ oraz dziekana Wydziału Nauk Geograficznych UŁ.
- Obecnie na Wydziale Zarządzania UŁ jest kierownikiem Katedry Zarządzania Miastem i Regionem – informacja z witryny KZMiR.
- Informacja ze strony Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
- Za którą otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w 1981.
- Dostęp do tytułów niektórych prac Tadeusza Markowskiego w elektronicznej bazie Biblioteki Narodowej oraz w katalogu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
- Informacje o prof. Markowskim z Prof. dr hab. Tadeusz Markowski, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.11.2008 r.]
- Wykaz zajęć profesora Markowskiego na stronie Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studenta Uniwersytetu Łódzkiego.
- Treść skierowanego do prezydenta wniosku Towarzystwa Urbanistów Polskich i Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
- Ze strony czasopisma „Rzeczpospolita”.
- Informacja ze strony Polskiego Radia.
- Struktura władz TUP ze strony Towarzystwa.
- Skład KPZK ze strony Komitetu.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zdzisław Spieralski | Mariusz Zubert | Tadeusz Pakuła | Władysława Matuszewska | Jadwiga Szmidt | Marian Świderek | Witold Filipczak | Ewelina Nurczyńska-Fidelska | Teresa Tomaszkiewicz | Maria Szapiro | Mirosław Cygański | Sławosz Uznański | Teresa Kukołowicz | Mieczysław Wroński (chemik) | Franciszka Baumgarten | Idaliana Kaczor | Grażyna Pomian | Ewa Marynowicz-Hetka | Magdalena Przybysz-Stawska | Stefan PągowskiOceń: Tadeusz Markowski (ekonomista)