Tadeusz Marszał


Tadeusz Marszał, urodzony 12 lutego 1952 roku, to polski geograf i ekonomista, który zdobył uznanie jako profesor oraz ekspert w dziedzinie geografii społeczno-ekonomicznej oraz gospodarki przestrzennej. Jego rodzina, którą tworzą syn Mariana i Zofii, stanowi ważny element jego życia osobistego; w 1973 roku ożenił się z Elżbietą Czyżewską, a ich rodzina liczy cztery córki: Annę, Katarzynę, Małgorzatę i Magdalenę.

Tadeusz Marszał zakończył edukację w IV Liceum Ogólnokształcącym im. E. Sczanieckiej w Łodzi, a w 1974 roku uzyskał tytuł magistra z zakresu ekonomii, specjalizując się w ekonomice handlu zagranicznego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jego dalsza kariera naukowa prowadziła przez doktorat, którego obrona miała miejsce w 1982 roku; tytuł rozprawy brzmiał „Zmiany w strukturze przestrzennej włókiennictwa na świecie w latach sześćdziesiątych – siedemdziesiątych”, a jego promotorem był profesor Ludwik Straszewicz. W 1990 roku Marszał uzyskał stopień doktora habilitowanego, a tytuł profesorski przyznany mu został w 2002 roku.

Jako osoba związana z Uniwersytetem Łódzkim od 1974 roku, prof. Marszał zajmował wiele istotnych stanowisk, w tym prodziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi oraz dziekana Wydziału Nauk Geograficznych. Jest również twórcą Zakładu, który przekształcił się w Katedrę Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej, a obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej.

W swoich badaniach Tadeusz Marszał koncentruje się na zagadnieniach polityki przestrzennej, a jego prace obejmują między innymi zagospodarowanie przestrzenne, rozwój lokalny, metropolizację oraz kwestie dotyczące lokalizacji działalności gospodarczej. Jego dorobek naukowy liczy ponad dwieście publikacji, w tym prace wydawane w takich krajach jak Francja, Hiszpania, USA oraz Holandia.

Jako członek różnych komitetów naukowych, Marszał angażował się w badania dotyczące zagospodarowania przestrzennego, m.in. w Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Ponadto pełnił istotne role w międzynarodowych organizacjach badawczych oraz był aktywnym organizatorem naukowych kongresów.

Wyróżniony wieloma nagrodami, w tym Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, prof. Marszał jest również stypendystą zagranicznym, w tym na Uniwersytecie w Poitiers. Jego pasje prywatne obejmują regionalistykę oraz genealogiczne badania rodziny.

Dokumentując swoje zainteresowania i osiągnięcia, Tadeusz Marszał jest również autorem wielu publikacji, w tym znanej monografii „Szadek. Monografia miasta”, a także licznych artykułów dotyczących problematyki przestrzennej w kontekście przemysłowym.

Oprócz pracy naukowej, prof. Marszał z nawiązką wprowadził ważne innowacje w kształceniu na kierunkach związanych z gospodarką przestrzenną. Wspólnie z Tadeuszem Markowskim, współtworzył program studiów, które zwracają się ku potrzebom rynku pracy oraz zmieniającym się wymaganiom społecznym.

Przypisy

  1. Obecnie kierownika Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Wydziału Zarządzania UŁ.
  2. W 2002 Tadeusz Marszał został profesorem zwyczajnym nauk o ziemi (w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej).
  3. Uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w zakresie geografii (specjalność: geografia ekonomiczna i polityczna).
  4. Uzyskał wtedy stopień doktora nauk geograficznych.
  5. Odpowiednio przez Katedrę Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej WNG i Katedrę Zarządzania Miastem i Regionem WZ.

Oceń: Tadeusz Marszał

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:23