Stefan Krakowski


Stefan Krakowski był niezwykle wpływowym przedstawicielem polskiej historiografii. Urodził się 5 czerwca 1912 roku w Łodzi, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz młodość, a jego życie zakończyło się w tym samym mieście 24 lutego 1999 roku.

W trakcie swojej kariery naukowej, specjalizował się w badaniach nad okresem średniowiecza, co przyniosło mu uznanie jako mediewisty i historiografa. Jego prace znacząco przyczyniły się do zrozumienia różnych aspektów historii Polski oraz Europy w tym zakresie.

Życiorys

Stefan Krakowski był znakomitym historykiem, który swoją edukację rozpoczął w Państwowym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie ukończył naukę w 1931 roku. Następnie studiował historię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie miał zaszczyt być uczniem cenionego Stanisława Franciszka Zajączkowskiego.

Po zakończeniu nauki, w 1939 roku, rozpoczął pracę w Archiwum Państwowym w Wilnie. Po II wojnie światowej, w 1946 roku, związał swoje życie zawodowe z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie jego kariera naukowa nabrała tempa. W 1948 roku obronił pracę doktorską pt. „Studia nad dziejami Częstochowy 1225-1655”, co zapewniło mu uznanie w kręgach akademickich.

Od 1951 roku pełnił funkcję adiunkta, a w latach 1963-1982 był profesorem nadzwyczajnym. W 1960 roku stanął na czele Katedry Historii Polski Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii do końca XV wieku w Instytucie Historii UŁ. Jego dorobek naukowy oraz zaangażowanie doprowadziły go do członkostwa w Polskim Towarzystwie Historycznym oraz Łódzkim Towarzystwie Naukowym.

W ramach swoich badań, Krakowski koncentrował się na historii wojskowości w średniowieczu oraz na genezie rozwoju miast w Polsce w tym okresie. Jego wpływ na młodsze pokolenie historyków był znaczący, a wśród jego uczniów znaleźli się Jan Szymczak, Stanisław Marian Zajączkowski oraz A. Świeżawski.

Wybrane publikacje

Oto wybrane prace Stefana Krakowskiego, które pokazują jego wkład w historiografię oraz badania dotyczące Polski w różnych okresach.

  • „Korjatowicze i sprawa podolska w 14 w. w oświetleniu najnowszej historjografji polskiej”, Wilno 1938,
  • „Powiat wołkowyski w końcu w. 17: (próba odtworzenia stosunków administracyjnych, gospodarczych i ludnościowych na podstawie taryfy podymnego z r. 1690)”, Wilno 1939,
  • „Stara Częstochowa: studia nad genezą, ustrojem i strukturą ludnościową i gospodarczą Częstochowy (1220-1655)”, Częstochowa: Księgarnia Katolicka M. Stawarz – W. Nagłowski i Ska 1949,
  • „Kościół a państwo polskie do początków XIV w.”, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1950,
  • „Problematyka miejska w historiografii polskiej: informacje bibliograficzne, metodologia, zagadnienia: ze szczegółowym uwzględnieniem okresu: 1929-1949”, Łódź 1950,
  • „Polska w walce z najazdami tatarskimi w XIII wieku”, Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1956,
  • „Ze studiów nad dziejami Częstochowy i jej okolic w wiekach XV-XVII”, Łódź: Łódzkie Towarzystwo Naukowe 1960,
  • „Z dziejów osadnictwa miejskiego w średniowiecznej Polsce”, Łódź: Łódzkie Towarzystwo Naukowe 1963.

Przypisy

  1. Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi - Stefan Krakowski [online], www.koper.org.pl [dostęp 11.12.2023 r.]

Oceń: Stefan Krakowski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:14