Kazimierz Zakrzewski (elektrotechnik)


Kazimierz Andrzej Zakrzewski, urodzony 6 lutego 1938 roku w Łodzi, był wybitną postacią w świecie nauki, zasłużonym polskim elektrotechnikiem i profesorem. Jego działalność naukowa i badawcza koncentrowała się przede wszystkim na elektrodynamice maszyn elektrycznych oraz transformatorów.

Zakrzewski był również pionierem w zakresie metod komputerowych, które znalazły zastosowanie w procesie modelowania pól elektromagnetycznych, związanych z urządzeniami i przetwornikami elektromechanicznymi. Jego prace miały znaczący wpływ na rozwój tej dziedziny, co pozwoliło mu zdobyć szacunek w kręgach akademickich oraz w przemyśle.

Zmarł 13 września 2016 roku w swojej rodzinnej Łodzi, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz wiele wdzięcznych uczniów.

Życiorys

Kazimierz Zakrzewski to wybitny elektrotechnik, który ukończył z najwyższymi wyróżnieniami XV Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Łodzi w 1954 roku. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, gdzie kształcił się w latach 1954–1959. Rok później, w 1960 roku, objął stanowisko asystenta prof. dr h.c. inż. Eugeniusza Jezierskiego w Katedrze Maszyn Elektrycznych i Transformatorów tejże uczelni. W sumie, jego działalność na Politechnice Łódzkiej trwała aż 54 lata.

W roku 1968 obronił doktorat na tym samym wydziale, a jego promotorem był doc. dr hab. inż. Janusz Turowski. W 1972 roku uzyskał habilitację, a tytuł naukowy profesora został mu nadany w 1983 roku. W 1992 roku prof. Zakrzewski otrzymał tytuł profesora zwyczajnego na Politechnice Łódzkiej. W latach 1981–1987 pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Elektrycznym. Zajmował również stanowisko dyrektora Instytutu Maszyn Elektrycznych i Transformatorów. Później kierował Instytutem Mechatroniki i Systemów Informatycznych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Łódzkiej, gdzie działał w latach 1992-2007.

W 2013 roku uzyskał godność doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. W ciągu swojej kariery wypromował 8 doktorów nauk technicznych, z czego 4 z nich osiągnęło tytuły profesora nauk technicznych.

Prof. Zakrzewski jest autorem ponad 230 publikacji naukowych, które ukazały się w krajowych i zagranicznych czasopismach oraz materiałach konferencyjnych. Jego prace koncentrują się na elektrodynamice maszyn elektrycznych i transformatorów, zjawiskach polowych w materiałach ferromagnetycznych, a także modelowaniu fizycznym i matematycznym urządzeń elektrycznych. Ponadto, współpracował przy publikacjach książkowych, w tym przy „Analiza i synteza pól elektromagnetycznych” pod redakcją J. Turowskiego oraz „Computational magnetics” pod redakcją J. Sykulskiego.

W latach 2003–2011 pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk oraz kierował Sekcją Maszyn Elektrycznych i Transformatorów tego komitetu od 1997 roku. Był także Honorowym Przewodniczącym Komitetu Elektrotechniki PAN. Dodatkowo, posiadał wieloletnie doświadczenie jako Przewodniczący Rady Naukowej branżowego Instytutu Elektrotechniki w Warszawie od 1999 roku. W ramach działalności naukowej, był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz International Compumag Society.

Prof. Zakrzewski współpracował z licznymi fabrykami przemysłu elektromaszynowego w Polsce, takimi jak ELTA-Łódź, EMIT-Żychlin, Dolmel we Wrocławiu czy BOBRME-Komel w Katowicach. Wykonywał także ekspertyzy dla przemysłu, m.in. dla Huty Łaziska oraz Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Brał udział w stażach naukowych w Transformatoren – Union w Bad-Cannstatt oraz w Instytucie Budowy Transformatorów w Zaporożu na Ukrainie.

W 1990 roku pełnił funkcję Profesor Associe w Universite des Science et Technologies de Lille we Francji. Jego wszechstronność zaowocowała wykładami na renomowanych uczelniach, takich jak Uniwersytet Southampton, Strathclyde, Vigo, Leuven, Liège, Pawia i Politechnika w Kijowie, a także w Łotewskiej Akademii Nauk w Rydze.

Prof. Zakrzewski był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych w latach 2000–2012. Działał również w Radzie Redakcyjnej „International Journal for Mathematics and Computation in Electrical and Electronic Engineering COMPEL” (Wielka Brytania), kwartalniku PAN „Archives of Electrical Engineering”, a także w wielu krajowych i zagranicznych Komitetach Konferencji Naukowych. Został uhonorowany tytułem członka honorowego Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Nagrody i odznaczenia

Kazimierz Zakrzewski, jako wybitny elektrotechnik, został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami oraz odznaczeniami za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki i edukacji.

  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Odznaka Zasłużonego dla Politechniki Łódzkiej,
  • Odznaka Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej,
  • Medal Alessandro Volty Uniwersytetu w Pawii,
  • Złota Odznaka Stowarzyszenia Elektryków Polskich,
  • Medale Stowarzyszenia SEP, w tym medale im.: Michała Doliwo-Dobrowolskiego, Eugeniusza Jezierskiego, Pawła Jana Nowackiego, Stanisława Fryze oraz Józefa Węglarza,
  • Laureat trzech Nagród Ministra za osiągnięcia naukowe,
  • Laureat Nagrody Wydziału IV Nauk Technicznych PAN,
  • Laureat Nagrody Sekretarza Naukowego PAN,
  • Odznaka Honorowa Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Te wyróżnienia stanowią dowód na jego zaangażowanie i znaczący wkład w rozwój elektrotechniki oraz edukacji technicznej w Polsce.

Przypisy

  1. Zmarł Kazimierz Zakrzewski. nekrologi.net. [dostęp 16.09.2016 r.]
  2. Profesor Kazimierz Zakrzewski

Oceń: Kazimierz Zakrzewski (elektrotechnik)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:9