Marek Kazimierz Cybulski


Marek Kazimierz Cybulski jest wybitnym polskim historykiem języka, którego osiągnięcia miały znaczący wpływ na rozwój tej dziedziny. Urodził się 24 marca 1948 roku w Łodzi, a jego praca naukowa przyniosła mu uznanie w kraju i za granicą.

Obecnie piastuje stanowisko profesora zwyczajnego, co podkreśla jego wysoką pozycję w środowisku akademickim. Jego badania koncentrują się na historii języka polskiego oraz jego ewolucji, co stanowi ważny wkład w filologię i lingwistykę.

Życiorys

W latach 90. XX wieku Marek Kazimierz Cybulski pełnił znaczące funkcje akademickie, obejmując w latach 1990–1993 zadania prodziekana, a następnie, w okresie 1996–2002, dziekana Wydziału Filologicznego UŁ. W latach 2000–2013 kierował Katedrą Historii Języka Polskiego na Uniwersytecie Łódzkim. Swój tytuł doktora nauk humanistycznych zdobył w 1978 roku pod opieką prof. Karola Dejny, na podstawie rozprawy na temat „Język ksiąg radzieckich i ławniczych Sandomierza z lat 1543–1767”. W 1987 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie językoznawstwa polonistycznego i słowiańskiego, przedstawiając książkę pt. „Język piętnastowiecznej części Psałterza floriańskiego. Ortografia, fonetyka, fleksja”. Tytuł profesora nauk humanistycznych nadano mu w 1994 roku.

W jego badaniach naukowych szczególnie istotne miejsce zajmuje historia języka polskiego, obejmująca w szczególności dialektologię historyczną oraz gramatykę historyczną. Dodatkowo, Cybulski interesował się historią języka literackiego, a także socjolingwistyką i pragmatyką językową w perspektywie historycznej. Ważnym aspektem jego dorobku są analizy wpływu wcześniej wykształconych języków literackich, głównie czeskiego i łaciny, na język dawnych Polaków.

Był zaangażowany w pracę redakcyjną, pełniąc rolę redaktora w Redakcji Naukowo-Dydaktycznej czasopisma „Acta Universitatis Lodziensis, Folia Linguistica”. Wchodził również w skład redakcji „Rozpraw Komisji Językowej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego”, a od 2003 roku był przewodniczącym Komisji Językowej tego towarzystwa.

W uznaniu jego osiągnięć naukowych i dydaktycznych, zdobył liczne odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi (2002) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (1993). Ponadto, kilkakrotnie był nagradzany przez Ministra za swoje publikacje naukowe.

Publikacje

Oto zestawienie ważnych publikacji Marka Kazimierza Cybulskiego, które stanowią znaczący wkład w dziedzinie językoznawstwa:

  • Język piętnastowiecznej części Psałterza floriańskiego. Ortografia, fonetyka, fleksja, Acta Universitatis Lodziensis, Łódź 1988,
  • Język piętnastowiecznej części Psałterza floriańskiego. Składnia zdania pojedynczego, Acta Universitatis Lodziensis, Łódź 1993,
  • Indeks łacińsko-polski do Psałterza floriańskiego, Warszawa 1995 (współautorstwo z Marią Kamińską),
  • Staropolskie przekłady Psałterza, Rozprawy Komisji Językowej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego 41, 1996,
  • Słownik polsko-łaciński do średniowiecznych psałterzy polskich. Wyrazy autosemantyczne, Łódź 2000 (współautorstwo z Marią Kamińską i Danutą Kowalską),
  • Obyczaje językowe dawnych Polaków. Formuły werbalne w dobie średniopolskiej, Łódź 2003,
  • (red.) Wybór tekstów do dziejów języka polskiego, t. 1-2, Łódź 2015,
  • (red.) Historia języka polskiego jako doświadczenia wspólnotowego, t. 1, Zielona Góra 2021 (z S. Borawskim).

Przypisy

  1. Słownik członków Łódzkiego Towarzystwa Naukowego 2010–2015 (pod redakcją Marioli Antczak przy współpracy Magdaleny Przybysz-Stawskiej), Łódź 2018 r., s. 66–67.
  2. Prof. dr hab. Marek Kazimierz Cybulski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.04.2019 r.]

Oceń: Marek Kazimierz Cybulski

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:16