Władysława Matuszewska


Władysława Matuszewska, znana również jako „druhna Władka”, to postać, której życie i osiągnięcia pozostają w pamięci wielu pokoleń. Urodzona 28 listopada 1908 roku, zmarła w 1999 roku w Łodzi. Była niezwykle wszechstronną osobą, pełniącą ważne role w harcerstwie oraz edukacji jako pedagog. Władysława Matuszewska była komendantką Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Przed wybuchem II wojny światowej aktywnie kierowała pracą wspomnianej chorągwi, gdyż była to czas, w którym urlop pełniła hm. Anna Dylikowa. Jej zaangażowanie w harcerstwo nie zakończyło się jednak na przedwojennych działaniach. W trakcie hitlerowskiej okupacji, Władysława objęła stanowisko komendantki Pogotowia Harcerek w Łodzi, gdzie harcerki wykazywały się niezwykłą odwagą oraz determinacją, pomagając więźniom w Radogoszczu. Ponadto, pełniły rolę kurierek oraz kolportowały prasę, co miało istotne znaczenie w trudnych czasach.

Władysława Matuszewska przeszła przez piekło obozów koncentracyjnych, została wywieziona do żeńskiego obozu w Wolfen, gdzie zdołała prowadzić tajne nauczanie dla Polek. Jej droga wiodła także przez oboz Ravensbrück. Po wyzwoleniu w 1945 roku, zdecydowała się na ewakuację do Szwecji. W Doverstorp zorganizowała drużynę harcerską „Wędrowne Ptaki”, składającą się z 40 młodych dziewcząt w przedziale wiekowym od 14 do 20 lat, co dowodzi jej nieprzerwanego zaangażowania i chęci niesienia pomocy innym.

Po powrocie do Polski we wrześniu 1945 roku, Władysława objęła Komendę Chorągwi ZHP w Łodzi w marcu 1946. W 1956 roku, po reaktywowaniu polskiego harcerstwa, pełniła funkcję komendantki Chorągwi Łódzkiej ZHP do 1961 roku. Jej działalność przyczyniła się do rozwoju referatu Nieprzetartego Szlaku w Łodzi, który skupiał drużyny harcerzy z niepełnosprawnościami, funkcjonujące w szkołach specjalnych. Wspólnym wysiłkiem stworzyła artykuł o drużynach „Nieprzetartego szlaku” w szkołach specjalnych, zamieszczony w pracy zbiorowej zatytułowanej Szkolnictwo specjalne m. Łodzi: studia i materiały (Łódź: ZNP Oddział w Łodzi, Kuratorium Okręgu Szkolnego m. Łodzi, 1974, s. 91-94; współautor Barbara Fiszer-Cichecka).

W uznaniu za swoje niezwykłe osiągnięcia, Władysława Matuszewska została laureatką Nagrody Miasta Łodzi w 1984 roku, która miała na celu uhonorowanie jej wyjątkowego wkładu w działalność harcerską oraz oświatową. Pochowana jest na cmentarzu Mania w Łodzi.

Co więcej, jej dziedzictwo wzbogaca harcerski świat - jest patronką 61 Łódzkiej Drużyny Harcerek im. hm. Władysławy Matuszewskiej, co dowodzi, że jej wpływ trwa w sercach wielu młodych harcerek i harcerzy.

Przypisy

  1. Historia - Cmentarz Św. Antoniego (Mania) - Łódź [online], www.cmentarze-lodz.pl [dostęp 03.02.2018 r.]
  2. Urząd Miasta Łodzi :: serwis BIP [online], archiwum.bip.uml.lodz.pl [dostęp 03.02.2018 r.]
  3. https://forum.zhp.pl/viewtopic.php?t=2843

Oceń: Władysława Matuszewska

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22