Andrzej Krzysztof Łuczak


Andrzej Krzysztof Łuczak, urodzony 4 stycznia 1946 roku w Łodzi, a zmarły 26 lipca 2010 roku w Gałkowie Dużym, był osobą o wielu talentach i osiągnięciach. Inżynier włókiennictwa oraz doktor nauk technicznych, swoją karierę akademicką poświęcił kształceniu przyszłych pokoleń studentów.

Nie tylko jako nauczyciel akademicki zyskał uznanie, ale także jako zapaleniec kolekcjonowania książek, co pokazało jego zamiłowanie do literatury i wiedzy. Dodatkowo, pasjonując się historią, zdobijał wiedzę jako historyk amator. Jego zaangażowanie w promowanie kultury regionalnej było widoczne poprzez założenie Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym.

W latach 2004–2010 był również prezesem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, organizacji, która ma na celu propagowanie czytelnictwa i kultury książkowej. Andrzej Łuczak jest także autorem wielu prac naukowych oraz popularnonaukowych, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w jego dziedzinie.

Życiorys

Pochodził z rodziny Łuczaków, która mieszkała w Gałkowie. Jego rodzice, w trudnych czasach okupacji, byli członkami Armii Krajowej, dzięki czemu nadali swojemu pierworodnemu synowi imiona Andrzej Krzysztof, upamiętniając prześladowaną w Polsce Ludowej organizację. Jego dziadkiem był Wiktor Łuczak, który posiadał Fabrykę Karoserii Samochodowych oraz firmę meblową w Łodzi.

Andrzej ukończył studia techniczne na Politechnice Łódzkiej, wówczas na Wydziale Włókiennictwa, który obecnie nosi nazwę Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Po zakończeniu studiów podjął pracę jako mistrz salowy w Zakładach 1 Maja, gdzie pracował przez dwa lata (1970–1972). Następnie, przez kolejny rok, był zatrudniony w Zjednoczeniu Przemysłu Bawełnianego. W trakcie tego okresu uczestniczył również w studiach doktoranckich na swojej uczelni.

W 1984 roku Andrzej Krzysztof Łuczak uzyskał tytuł doktora nauk technicznych i rozpoczął pracę na Politechnice Łódzkiej jako adiunkt. Przez 25 lat pełnił rolę nauczyciela akademickiego, ściśle współpracując z Katedrą Technologii i Budowy Przędz, którą kierowała prof. dr hab. Krystyna Przybył. Jego aktywność naukowa obejmowała udział w licznych konferencjach krajowych oraz zagranicznych, a także publikowanie artykułów naukowych w dziedzinie włókiennictwa.

W roku 2001, z przyczyn zdrowotnych, podjął decyzję o przejściu na emeryturę, jednak nie zrezygnował z pracy naukowej oraz działalności dydaktycznej, pozostając aktywnym nawet po zakończeniu zawodowego etapu życia.

Działalność na rzecz wiedzy o książce, literaturze i historii

Zamiłowanie do literatury i książek to cecha, którą Andrzej Krzysztof Łuczak odziedziczył po swoim pradziadku, który w zaborze pruskim prowadził polską bibliotekę. Z biegiem lat stał się pasjonatem literatury, a później kolekcjonerem książek oraz starodruków. Wśród jego szczególnych zainteresowań znajdowała się produkcja wydawnicza firmy Elsevier, co zaowocowało wieloma publikacjami na temat starodruków.

W latach 90. XX wieku, we współpracy z dr. Jerzym Andrzejewskim, dyrektorem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, oraz antykwariuszem Ireneuszem Dominiekiem, Łuczak zrealizował album poświęcony dawnym fotografiom Łodzi, które wykonał Bronisław Wilkoszewski. Był również aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Książki.

Od 2004 do 2010 roku, aż do swojej przedwczesnej śmierci, pełnił funkcję prezesa Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki. W tym okresie organizował wiele spotkań, prelekcji oraz koncertów, a także zainicjował Święto Niezapominajki – Koncerty dla Przyjaciół. Uczestniczył również w Festiwalu Czterech Kultur, jak również w Festiwalach Nauki, Techniki i Sztuki. Jego pasje odnajdowały też swoje miejsce w mediach – wygłaszał prelekcje na antenie Radia Łódź.

W ostatnich latach życia Andrzej Krzysztof Łuczak skoncentrował się na badaniach regionalnych. Publikował artykuły dotyczące historii Gałkowa oraz Gałkówka, a także badał parafię rzymskokatolicką pod wezwaniem św. Trójcy w Gałkowie Dużym. Przygotował biogramy proboszczów gałkowskich i współorganizował wystawę „Gałkówek na starej fotografii” w 2001 roku. Dwa lata później, wraz z Małgorzatą Pakułą i Tadeuszem Stawiakiem, założył Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym.

Należał do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Łodzi oraz Koła w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie aktywnie działał na rzecz parafii gałkowskiej, będąc członkiem Rady Parafialnej. Pełnił także funkcję prezesa Koła Inteligencji Katolickiej w Gałkowie, organizując wydarzenia dla jego członków.

Łuczak zmarł niespodziewanie w Gałkowie, a jego ostatnim miejscem spoczynku stał się rodzinny grobowiec na cmentarzu rzymskokatolickim w Gałkowie Dużym. Pozostawił żonę Malinę oraz dwoje dzieci: córkę Annę Marię i syna Macieja.

Wybrane publikacje

Andrzej Krzysztof Łuczak jest autorem oraz współautorem wielu istotnych publikacji naukowych z zakresu włókiennictwa oraz historii lokalnej. Jego wkład w te dziedziny jest widoczny w licznych pracach, które przyczyniły się do rozwoju kultury i nauki w Polsce.

  • (współautorzy: Barbara Czajka, Krystyna Przybył, Kazimierz Przybysz), Paderewski, Hoover and Cotton or the Forgotten Element from the History of Establishing the Gdynia Cotton Association, w: The 8-th International Cotton Conference in Gdynia – Systems of Cotton Assement, Processing and Marketing in the 21st Century, ISBN 83-916006-2-9, Gdynia 2005, s. 263-267,
  • (współautorzy: Barbara Czajka, Krystyna Przybył, Kazimierz Przybysz), Cotton Contribution to the Development of Culture and Science, w: The 8-th International Cotton Conference in Gdynia – Systems of Cotton Assement, Processing and Marketing in the 21st Century, ISBN 83-916006-2-9, Gdynia 2005, s. 281-288,
  • (wspólnie z prof. Krystyną Przybył) Wybrane zagadnienia z dziejów włókiennictwa w Polsce, w: IX Conference of Faculty of Engineering and Marketing of Textiles, 10 March, 2006 r., Łódź 2006, s. 1-4,
  • (wspólnie z K. Przybył) Ewolucja polskiego włókiennictwa, „Przegląd Włókienniczy – Włókno, Odzież, Skóra” 2007, nr 1,
  • (wspólnie z K. Przybył) Czy kształcić się w zakresie historii technik włókienniczych?, „Przegląd Włókienniczy – Włókno, Odzież, Skóra” 2007, nr 6,
  • (wspólnie z Janem Krzysztofem Klukiem i Krystyną Przybył) Doktor nauk wyzwolonych, „Przegląd Włókienniczy – Włókno, Odzież, Skóra” 2008, nr 8,
  • (wspólnie z K. Przybył) Włókna naturalne w nowoczesnej inżynierii i wzornictwie tekstyliów, „Przegląd Włókienniczy – Włókno, Odzież, Skóra” 2009, nr 10,
  • (współautorzy: Bronisław Wilkoszewski, Jerzy Andrzejewski, Ireneusz Domienik), Łódź: album Bronisława Wilkoszewskiego po stu latach, Perfekt, Łódź 1995, wyd. 2 – Łódź 2002,
  • Zabytki na starym cmentarzu przykościelnym w Gałkowie, Gałków 2000,
  • Najstarsza metryka z archiwum parafialnego w Gałkowie, Gałków 2001,
  • Budowniczy ołtarza w Gałkowie. (115. rocznica śmierci ks. Bertolda Suchcickiego, karmelity trzewiczkowego), „Niedziela. Tygodnik katolicki” 2002, nr 32 (edycja łódzka),
  • Dzwony gałkowskie, Gałków 2002,
  • Gałków w roku 1842, Gałków 2002,
  • (wspólnie z Tadeuszem Stawiakiem) Cmentarze w Gałkowie, Gałków 2002,
  • Dzieje Gałkowa w pigułce. Gałkówek w powstaniu 1863 roku, Gałków 2003, Muzeum im. Leokadii Maciniakówny w Gałkowie,
  • Gałkówek – dobra biskupie, ISBN 83-60604-08-8, Łódź 2006, „Piktor”, s. 130,
  • Ojciec Bertold Suchcicki, rozdział w książce: ks. dr Stanisław Banach, Historia parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie pontyfikatami proboszczów pisana, Głowno 2007.

Oceń: Andrzej Krzysztof Łuczak

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:15