Danuta Jędrzejczak


Danuta Jędrzejczak to znacząca postać w świecie akademickim, urodzona 13 września 1952 roku w Łodzi. Jest specjalistką w dziedzinie filologii klasycznej oraz doktorem nauk humanistycznych, co podkreśla jej głęboką wiedzę i zaangażowanie w naukę.

W latach 2008–2010 pełniła funkcję dziekana Wydziału Filologicznego w Wschód Zachód Szkole Wyższej im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi, gdzie miała znaczący wpływ na rozwój oraz kierunek działania tej instytucji. Jej wiedza oraz doświadczenie przyczyniły się do podniesienia standardów akademickich w tej placówce. Od 1 października 2010 roku pełni rolę rektora, co odzwierciedla jej uznanie w środowisku akademickim oraz zaufanie, jakim obdarzyli ją współpracownicy i studenci.

Przez swoją karierę zyskała szacunek nie tylko wśród studentów, ale również w kręgach akademickich, przyczyniając się do rozwoju filologii klasycznej w Polsce.

Edukacja

Danuta Jędrzejczak rozpoczęła swoją edukacyjną drogę w Szkole Podstawowej nr 109 w Łodzi, a następnie kontynuowała naukę w XXXI Liceum Ogólnokształcącym w tym samym mieście. W latach 1972–1977 podjęła studia z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończyła z wyróżnieniem, obroniwszy pracę magisterską zatytułowaną „Rekonstrukcja tragedii Kwintusa Enniusza: Ifigenia w Aulidzie”. Jej promotorem był profesor dr hab. Stefan Oświecimski.

Początkowo po zakończeniu studiów Danuta Jędrzejczak rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka łacińskiego w kilku łódzkich liceach ogólnokształcących. W 1983 roku zdecydowała się na dalsze kształcenie, uczestnicząc w Podyplomowym Studium Neolatynistycznym, które prowadzono pod kierunkiem profesora Jerzego Starnawskiego. Jej zaangażowanie w rozwój edukacji objawiało się także poprzez działalność na szczeblu okręgowym w Olimpiadzie Języka Łacińskiego.

W ramach swoich obowiązków zawodowych, współpracowała z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i brała udział w przemyśle nad wprowadzeniem „Nowej Matury”, co świadczy o jej aktywności i zaangażowaniu w rozwój edukacji w Polsce.

Działalność akademicka

Od 1984 roku Danuta Jędrzejczak pełniła rolę nauczyciela akademickiego w Katedrze Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Na przestrzeni lat przechodziła przez różne stanowiska, począwszy od starszego asystenta w latach 1984–1992, następnie adiunkta od 1992 do 2005 roku, a kończąc jako starszy wykładowca w 2005–2007.

W 1992 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa na podstawie pracy doktorskiej zatytułowanej Prodikos z Keos a „Cyropedia” Ksenofonta, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Bohdana Wiśniewskiego.

W ciągu swojej kariery naukowej wielokrotnie wyjeżdżała na staże oraz kwerendy zagraniczne, odwiedzając takie miasta jak Rzym w wrześniu 2002 roku oraz Ateny w maju 2003 i wrześniu 2004. Jej badania naukowe miały międzynarodowy zasięg, a w lutym 2006 roku otrzymała stypendium Fundacji z Brzezia Lanckorońskich w Rzymie.

W marcu 2007 roku złożyła do druku swoją dysertację habilitacyjną, której tytuł to Sulpicja Młodsza w świetle własnej twórczości oraz w opinii współczesnych i potomnych, a jej praca uzyskała uznanie w postaci pozytywnych recenzji wydawniczych. Chwilę później, w październiku 2007 roku, otrzymała nagrodę naukową Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za cykl prac związanych z twórczością Sulpicji Młodszej.

Od 1 października 2008 roku kontynuuje swoją karierę w Wschód Zachód Szkole Wyższej im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi. Do 30 września 2010 pełniła funkcję dziekana Wydziału Filologicznego tej instytucji. Następnie, 1 października 2010, została powołana na stanowisko Rektora uczelni.

Zainteresowania naukowe

Dr Danuta Jędrzejczak prowadzi prace badawcze w wielu interesujących obszarach. Jej główne zainteresowania obejmują wczesną filozofię grecką, a także sofistykę grecką. Wnikliwie analizuje również filozofię i myśl filozoficzną rozwijającą się w czasach cesarstwa rzymskiego. Prowadzi badania nad twórczością Arystofanesa i Ksenofonta, a także nad literaturą rzymską, szczególnie koncentrując się na wkładzie pisarek oraz poetek tego okresu, w tym Sulpicji Młodszej i jej działalności literackiej oraz opozycyjnej.

W jego obszarze zainteresowań znalazła się także satyra rzymska, Marcjalis oraz tematyka epigramatyki rzymskiej. Istotnym tematem badań są również lokalne wyrażenia wulgarne w językach klasycznych, a także recepcja kultury antycznej i historia filologii klasycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi. Ponadto, dr Jędrzejczak zajmuje się dydaktyką języków klasycznych.

Wybrane publikacje polskojęzyczne

  • Prodikos z Keos a “Cyropedia” Ksenofonta, “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria” 31, 1991, s. 153–189,
  • Istota pobożności w “Cyropedii” Ksenofonta, [w:] Collectanea Philologica III Deodato Wiśniewski septuagenario dicata, edenda curaverunt W. Wróblewski et K. T. Witczak, Łódź 1999, s. 85–95,
  • Sulpicja Młodsza jako ziemskie wcielenie nimfy Egerii, “Meander” 58, nr 1, 2003, s. 59–72,
  • Dwuwiersz Sulpicji Młodszej, “Collectanea Philologica” 5, 2003, s. 91–105,
  • O niektórych nazwach określających gunaikeion aidoion u Arystofanesa, [w:] Gościwit Malinowski (red.), Thaleia. Humor w antyku. Księga ku czci prof. Janiny Ławińskiej-Tyszkowskiej, “Classica Wratislaviensia” XXIV, Acta Universitatis Wratislaviensis No. 2656, Wrocław 2004, s. 49–57,
  • Wulgaryzm w twórczości Sulpicji Młodszej?, [w:] Ireneusz Mikołajczyk (red.), Sapere aude. Księga pamiątkowa ofiarowana Profesorowi dr. hab. Marianowi Szarmachowi z okazji 65. rocznicy urodzin, Toruń 2004, s. 131–140,
  • Egeria – “jeziorna” bogini?, “Meander” 60(2), 2005, s. 78–86,
  • Wygnania filozofów za czasów Domicjana, [w:] Ryszard Sajkowski, Miron Wolny (red.), Grecja – Kartagina – Rzym, Olsztyn 2009, s. 119-126,
  • Przyczyny sukcesów i klęsk narodu rzymskiego w świetle Sulpiciae conquestio de statu republicae et temporibus Domitianis, [w:] A. Marchewka (red.), ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΖΗΤΩ / Szukam Człowieka. Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Krzysztofowi Głombiowskiemu w 65. rocznicę urodzin, Gdańsk 2012, s. 133–145.

Wybrane artykuły obcojęzyczne

  • Distich of Sulpicia Minor, “Antiquité Vivante” 54(1–2), 2004, s. 83–96,
  • Latin cadurcum ‘Female Genitals’ and Hesychian Greek kaduros ‘Hog’: Is There Any Connection Between the Words?, “Maia” 58(1), 2006, s. 69–74,
  • Sulpicia as a Woman-Singer, “Latomus” 68, 2009, s. 695-697.

Oceń: Danuta Jędrzejczak

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:12