Jadwiga Szmidt-Czernyszew, znana również jako Ядвига Ричардовна Шмидт-Чернышева, urodziła się 8 września 1889 roku w Łodzi, a jej życie zakończyło się tragicznie w kwietniu 1940 roku w Leningradzie.
Była to polsko-rosyjska fizyczka, która prowadziła istotne badania w wielu dziedzinach naukowych, takich jak optotechnika, radiologia, radioaktywność oraz elektrotechnika.
Życiorys
Jadwiga Szmidt przyszła na świat w 1889 roku w Łodzi, w rodzinie Ryszarda Szmidta. W pierwszych latach swojego życia rozwijała edukację w Warszawie, a w 1905 roku rozpoczęła studia w Żeńskim Instytucie Pedagogicznym w Petersburgu. Po ich ukończeniu pełniła funkcję nauczycielki fizyki w Żeńskim Gimnazjum Tagancewa w Sankt Petersburgu. Warto zaznaczyć, że Szmidt aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z grupą fizyków, do której należeli m.in. Paul Ehrenfest, Abram Ioffe oraz Dmitrij Rożdiestwienski.
W 1911 roku wyjechała na sześciomiesięczne szkolenie do paryskiej Sorbony. Dzięki wsparciu fizyka Jana Kazimierza Danysza, mimo braku licencjatu, mogła rozpocząć pracę w laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie współpracowała z tak uznanymi postaciami, jak Ellen Gleditsch, May Sybil Leslie oraz Eva Ramstedt.
Po powrocie do Petersburga ponownie zaangażowała się w nauczanie fizyki, jednak z równoległymi badaniami w dziedzinie optotechniki pod kierunkiem profesora Aleksandra Griszuna. W latach 1913–1914 kontynuowała edukację na Uniwersytecie Manchesterskim, gdzie równolegle pracowała w laboratorium Ernesta Rutherforda. Jej badania nad radioaktywnością zaowocowały publikacją dwóch artykułów w „Philosophical Magazine”, w których porównywała promieniowanie gamma emitowane przez różne pierwiastki promieniotwórcze oraz analizowała absorpcję tego promieniowania przez gazy.
Podczas jednej z prac w laboratorium, Szmidt uległa poważnemu wypadkowi, który ocierał się o śmierć. Próbując otworzyć pojemnik z dwutlenkiem siarki, prawie dusiła się tą niebezpieczną substancją. W latach 1915–1916 kontynuowała swoje studia na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. W trakcie I wojny światowej angażowała się w pomoc uchodźcom, organizując dla nich naukę języka polskiego w szkole, co dowodzi jej zaangażowania społecznego.
Następnym krokiem w jej karierze zawodowej było zatrudnienie w nowo powstałym Petersburskim Uniwersytecie Politechnicznym. W 1918 roku, w ramach organizowania uniwersytetu, założono Instytut Rentgenowski i Radiologiczny, który został stworzony przez Joffego i jego współpracowników. Joffe przez wiele lat pełnił funkcję kierownika tego instytutu, który po jego śmierci przekształcono na Instytut Fizyki i Techniki im. Ioffego.
Jadwiga Szmidt miała decydujący wpływ na rozwój tej instytucji. Zajmowała się organizacją zajęć studenckich w laboratoriach radiologicznych, nadzorując przeprowadzane przez studentów eksperymenty oraz prowadząc wykłady z zakresu radioaktywności. W szczególności interesowała się promieniowaniem rentgenowskim, co doprowadziło do opracowania filtra monochromatycznego używanego w medycznych metodach obrazowania wykorzystujących to promieniowanie.
W 1923 roku poślubiła Aleksandra Czernyszewa, który był również jej kolegą oraz zastępcą dyrektora Instytutu. Razem rozpoczęli pracę w dziedzinie elektrotechniki, a także zostali prekursorami technologii telewizyjnej, uzyskując patent na oscyloskop. W późniejszych latach Szmidt przetłumaczyła szereg prac naukowych. W 1938 roku Czernyszew musiał przenieść się do Moskwy, podczas gdy Szmidt pozostała w Leningradzie, więc utrzymywali ze sobą kontakt jedynie listownie.
Jadwiga Szmidt zmarła w kwietniu 1940 roku w Leningradzie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy oraz pamięć jako wybitna postać w dziedzinie fizyki.
Przypisy
- Sabine Brombach, Bettina Wahrig, LebensBilder: Leben und Subjektivität w neueren ansatzach Gender Studies, transcript Verlag, 31.07.2015 r., s. 57.
- Marilyn Bailey Ogilvie, Joy Dorothy Harvey, The Biographical Dictionary of Women in Science: L-Z, Taylor & Francis, 2000 r., s. 1258.
- M. Cieślak, M. Golonka i inni, Jadwiga Szmidt (1889–1940), pionierka w naukach jądrowych i elektrotechnicznych, „American Journal of Physics”, 62 (10), 1994 r., s. 947–948, DOI: 10.1119/1.17687.
- Jadwiga Schmidt – Piękniejsza Strona Nauki [online] [dostęp 07.12.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marian Świderek | Witold Filipczak | Ewelina Nurczyńska-Fidelska | Teresa Tomaszkiewicz | Maria Szapiro | Andrzej Krzysztof Łuczak | Andrzej Gałęski | Witold Tarczyński | Włodzimierz Tadeusz Kowalski | Ryszard Wyrzykowski | Władysława Matuszewska | Tadeusz Pakuła | Mariusz Zubert | Zdzisław Spieralski | Tadeusz Markowski (ekonomista) | Mirosław Cygański | Sławosz Uznański | Teresa Kukołowicz | Mieczysław Wroński (chemik) | Franciszka BaumgartenOceń: Jadwiga Szmidt