Olga Marta Podfilipska-Krysińska, urodzona w 1974 roku w Łodzi, jest znaną polską złotniczką, która zdobyła tytuł doktora nauk o sztukach pięknych. Jej wkład w dziedzinę sztuki nie ogranicza się tylko do działalności twórczej; sprawuje także rolę nauczycielki akademickiej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi artystami.
Aktualnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie ma okazję kształcić przyszłe pokolenia twórców, inspirując ich do rozwoju i eksploracji w zakresie sztuk pięknych.
Życiorys
Olga Podfilipska-Krysińska jest utalentowaną artystką, która nabyła swoje umiejętności w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Jej pasja do sztuki zaowocowała studiami z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1992–1995, które ukończyła z wyróżnieniem. Następnie wykształciła się w Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi, specjalizując się w Pracowni Projektowania Biżuterii Andrzeja Szadkowskiego, którą ukończyła w 1999 roku.
W swojej karierze zdobywała doświadczenie za granicą, studiując i stażując w galerii bursztynu w Nidzie na Litwie oraz na Wydziale Projektowania Biżuterii Politechniki w Lahti w 1999 roku. Po dwuletnim okresie od 2000 do 2002, spędzonym we Florencji, gdzie uczyła się w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile, odbyła staż projektowy w renomowanej firmie jubilerskiej Torrini.
Od 2003 do 2006 roku Olga współpracowała z Autorskim Biurem Projektów „Wzornik” w Milanówku. Przez cały okres od 2000 do 2004 roku pracowała jako projektantka wnętrz dla łódzkiej firmy Medical Magnus. Od 2004 roku włączyła się również w działalność akademicką, stając się wykładowczynią w Katedrze Projektowania Biżuterii na ASP w Łodzi (aktualnie Instytut Biżuterii).
W 2011 roku uzyskała stopień doktora nauk o sztukach pięknych w zakresie sztuk projektowych, przedstawiając pracę pt. „Światło jako zaczyn sztuki, niewyrażalne pulsowanie i wibracje współczesnej biżuterii”, której promotorem był Andrzej Boss. W 2019 roku, 19 grudnia, otrzymała stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Jasna strona. Biżuteria”. Od 2013 roku pełniła funkcję adiunktki, a we wrześniu 2020 roku została profesorem uczelni. Do tego czasu zarządzała również Instytutem Biżuterii, a także prowadziła Pracownię Emalii.
W jej pracy badawczej szczególną uwagę poświęcano różnicom w fakturach i ażurach oraz wizualizacji form biżuterii w programie 3D. W latach 2020–2024 pełniła funkcję dziekanki Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi, a od 2024 roku objęła stanowisko prorektorki do spraw rozwoju i współpracy tej uczelni.
Olga jest także stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Collegium Invisibile w dziedzinie teorii sztuki. Brała udział w licznych konkursach i wystawach zarówno w Polsce, jak i zagranicą – jej prace są prezentowane m.in. na Litwie, we Włoszech, w Niemczech oraz w Korei Południowej. W 2003 roku otrzymała I nagrodę w kategorii Młody Projektant w polskiej edycji konkursu ProDeco czasopisma „Elle Decoration”. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Wystawy indywidualne
Olga Podfilipska-Krysińska ma na swoim koncie wiele indywidualnych wystaw, które przyciągają uwagę miłośników sztuki oraz projektowania. Wśród nich można wymienić:
- 2023 – „Ślad”, Akademickie Centrum Designu ASP w Łodzi,
- 2023 – „l’arbre magique. magiczne drzewo”, instalacja świetlna podczas 13. Light Move Festival w Łodzi,
- 2018 – „Światło – Cienie”, Galeria YES w Poznaniu,
- 2016 – „Jasna strona. Biżuteria”, Galeria Otwarta w Sandomierzu,
- 2012 – „Świetlna Biżuteria” podczas drugiej edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi,
- 2012 – wystawa indywidualna podczas targów „Kobieta w wielkim mieście”, Łódź,
- 2011 – „Światło jako zaczyn sztuki”, ASP, Łódź,
- 2008 – „W stronę biżuterii”, Teatr Współczesny w Warszawie,
- 2002 – wystawa indywidualna w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji.
Każda z tych wystaw podkreśla unikalne podejście artystki do sztuki świetlnej oraz biżuterii, a także jej zdolność do tworzenia instalacji, które angażują publiczność i zapraszają do refleksji.
Nagrody i wyróżnienia
Olga Podfilipska-Krysińska zdobyła szereg prestiżowych nagród oraz wyróżnień w swojej karierze. Poniżej przedstawiono niektóre z nich:
- 2008 – BRYLANT/BRYLART – Galeria YES, Poznań – wyróżnienie,
- 2003 – konkurs ProDeco organizowany przez Elle Decoration – kategoria Młody Projektant – I nagroda.
Przypisy
- Władze [online], asp.lodz.pl [dostęp 03.10.2024 r.]
- Ślad. Olga Podfilipska-Krysińska [online], www.asp.lodz.pl [dostęp 08.03.2024 r.]
- Craftly | DominikC.| D. Stawicki Craftly | DominikC.| D., Light Move Festival | Strona główna łódzkiego festiwalu światła [online], www.lmf.com.pl [dostęp 08.03.2024 r.] (ang.).
- Dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.08.2021 r.]
- Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych [online], asp.lodz.pl [dostęp 26.01.2021 r.]
- Uchwała Rady do spraw Stopni ASP w Łodzi z dnia 19.12.2019 r. w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego Oldze Podfilipskiej-Krysińskiej [online], asp.lodz.pl, 19.12.2019 r.
- Olga Podfilipska-Krysińska [online], asp.lodz.pl [dostęp 10.12.2018 r.]
- Struktura [online], asp.lodz.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Raport Collegium Invisibile [online], 2007 [dostęp 10.12.2018 r.]
- GALERIA OTWARTA – autorski projekt Mariusza Pajączkowskiego [online], galeriaotwarta.pl [dostęp 10.12.2018 r.]
- Olga Podfilipska-Krysińska ŚWIATŁO-CIENIE [online], Galeria YES – Biżuteria artystyczna polskich projektantów [dostęp 10.12.2018 r.]
- Pracownia Emalii [online], asp.lodz.pl [dostęp 10.12.2018 r.]
- Biuletyn prac stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 1991/92, t. 6, Warszawa: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, 1993, s. 61.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Sławomir Maciejewski | Czesław Lasota | Melania Fogelbaum | Piotr Siadul | Joanna Holcgreber | Anna Beata Bohdziewicz | Władysław Eiger | Paweł Perliński | Dorota Chróścielewska | Jerzy Rutowicz | Michał Jarmicki | Małgorzata Braszka | Szczepan Andrzejewski | Małgorzata Potocka (aktorka) | Andrzej Włast | Szaja Kozłowski | Aron Haber Beron | Bolesław Pacanowski | Ewa Filipczuk | Igor OmuleckiOceń: Olga Podfilipska-Krysińska