Zdzisław Jan Głowacki to postać, której wkład w polską sztukę i edukację artystyczną jest nieoceniony. Urodził się 20 lipca 1919 roku w Łodzi i związał swoje życie zarówno z malarstwem, jak i z nauczaniem akademickim.
O jego dorobku artystycznym świadczy szczególnie zaangażowanie w sztukę socrealistyczną, która zdominowała polskie środowisko artystyczne w okresie powojennym.
Głowacki zmarł 14 marca 1987 roku w tym samym mieście, w którym przyszedł na świat, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo twórcze.
Życiorys
Zdzisław Głowacki, utalentowany artysta, kształcił się w Państwowym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie swoje umiejętności malarskie rozwijał pod okiem Antoniego Wippela. W 1938 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale z powodu wybuchu II wojny światowej musiał je na pewien czas przerwać.
Po zakończeniu wojny Głowacki wrócił na uczelnię, gdzie w 1947 roku uzyskał dyplom w pracowni znanej prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1949 roku podjął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, obecnie znanej jako Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, gdzie pełnił rolę asystenta u Leona Ormezowskiego.
Artysta nie tylko uczył, ale również aktywnie uczestniczył w życiu akademickim, będąc wykładowcą oraz pełniąc funkcje prorektora, a także rektora trzykrotnie w latach 1963–1971. Głowacki był jednym z inicjatorów założenia grupy artystycznej „Piąte Koło” i brał udział w licznych wystawach artystycznych. Wśród nich były Festiwale Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki w Warszawie w 1955 roku, jak również III Wystawa Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959 roku, gdzie exhibował m.in. z Teresą Tyszkiewicz.
W ciągu swojej kariery Głowacki był również członkiem Kolegium Rzeczoznawców Ministerstwa Kultury i Sztuki od 1960 roku oraz Komisji Ochrony Dóbr Kultury i Muzeów Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi od 1962 roku. Działał także w Radzie Głównej Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1966–1968.
Jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1955 roku, Głowacki był w Prezydium Zarządu Okręgu Łódzkiego aż do 1983 roku. W 1968 roku wszedł w szeregi PZPR, gdzie przewodził czterem zespołom problemowym Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi oraz pełnił rolę członka Komitetu Łódzkiego oraz Komitetu Dzielnicowego.
Twórczość
Zdzisław Głowacki był artystą uznawanym za barwnego kolorystę, który sprzeciwiał się tendencjom konstruktywistycznym, reprezentowanym przez Władysława Strzemińskiego, jednego z założycieli PWSSP w Łodzi. Jego twórczość, uważana za czołowe osiągnięcie socrealizmu, obejmuje wiele realistycznych portretów polskich oraz zagranicznych działaczy komunistycznych, takich jak Julian Marchlewski, Róża Luksemburg, Franciszek Jóźwiak czy Józef Stalin, a także liczne, propagandowe sceny zbiorowe, w których pojawiają się postaci takie jak Włodzimierz Lenin czy Feliks Dzierżyński.
Jednakże jego artystyczna wizja zaczęła ewoluować po podróży do Włoch w drugiej połowie lat 50-tych. Głowacki stopniowo wycofywał się z utartych norm socrealizmu, kierując swoją uwagę ku koncepcji taszystowskiej. W miarę upływu czasu jego prace zaczęły przybierać elementy faktury, co prowadziło do poszukiwań coraz bardziej złożonej struktury formy artystycznej.
W 1967 roku, w towarzystwie Tadeusza Śliwińskiego, Tadeusza Wolańskiego oraz Tomasza Jaśkiewicza, uczestniczył w III Sympozjum „Złotego Grona” w Zielonej Górze, gdzie ich wspólna instalacja została przyjęta z ogromnym uznaniem przez przedstawicieli nowej sztuki. Pomimo tego, że Głowacki eksperymentował z różnymi kierunkami, nie zaprzestał tworzenia portretów, które wciąż były obecne w jego dorobku.
Prace artysty miały swoje miejsce zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych, które odbywały się w Polsce (1956, 1957, 1958, 1963, 1969, 1980 w Łodzi oraz w 1962 w Warszawie) oraz za granicą (Segedyn, Karl-Marx-Stadt). Swoje obrazy zaprezentował w około stu wystawach malarstwa w kraju i za granicą, w takich miejscach jak Berlin, Mińsk, Kijów, Dania czy Holandia.
Wielu z jego dzieł można odnaleźć w renomowanych zbiorach, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Historii Miasta Łodzi. Ponadto, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Nagrody i odznaczenia
W trakcie swojej kariery Zdzisław Głowacki zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń, które świadczą o jego osiągnięciach i zaangażowaniu w życie publiczne oraz kulturalne. Poniżej prezentujemy główne nagrody, które przyznano mu w różnych latach:
- Nagroda miasta Łodzi, przyznana w 1955 roku,
- Międzynarodowa Nagroda Młodzieży i Studentów, również z 1955 roku,
- Nagroda resortowa, zdobyta w 1968 roku,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, przyznany w 1955 roku,
- Medal 30-lecia Polski Ludowej,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”.
Wszystkie te odznaczenia podkreślają nie tylko jego talent, ale również znaczenie działań Głowackiego w dążeniu do budowy i rozwoju polskiej kultury oraz edukacji.
Przypisy
- a b c d Zdzisław Głowacki - G [online], 01.02.2018 r. [dostęp 01.02.2018 r.]
- a b c d Głowacki Zdzisław - malarz, Polska, baza artystów Agra-Art [online], 01.02.2018 r. [dostęp 01.02.2018 r.]
- Zdzisław Głowacki | artdone [online], artdone.wordpress.com [dostęp 01.02.2018 r.]
- Stalin jako dziadunio - zdjęcie nr 2, „archive.is”, 01.02.2018 r. [dostęp 01.02.2018 r.]
- MieczysławM. Jagoszewski MieczysławM., Nie tylko o malarstwie Zdzisława Głowackiego, „Dziennik Popularny”, 23.02.1980 r.
- Nasz wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906–2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Henryk Władysław Skorek (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi i Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, 2006 r. s. 491. ISBN 83-908655-0-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Madejski | Jacek Bierezin | Wojciech Król (operator) | Teofila Reich-Ranicka | Anna Orlikowska | Włodzimierz Nowak (aktor) | Sara Gliksman | Katarzyna Łaniewska | Lena Pillico | Marian Wojtczak | Lucyna Skompska | Zbigniew Niciński | Serge Silberman | Wacław Solski | Don Vasyl | Ewa Adamska | Władysław Grabowski (fotograf) | Anna Kaźmierczak | Jarosław Antoszczyk | Sława LisieckaOceń: Zdzisław Głowacki