Zdzisław Głuszczyk urodził się 23 sierpnia 1934 roku w Łodzi, a zmarł 17 lutego 2017 roku w Poznaniu.
Był to generał brygady Wojska Polskiego, którego życie i kariera są ważnym elementem historii polskich sił zbrojnych.
Życiorys
Zdzisław Głuszczyk przyszedł na świat 23 sierpnia 1934 roku w Łodzi, w rodzinie Jana oraz Apolonii. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego Mikołaja Kopernika w Łodzi, w latach 1951–1952, rozpoczął swoją karierę zawodową w spółdzielni tekstylnej w swoim rodzinnym mieście.
W we wrześniu 1952 roku podjął naukę w Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, która zakończyła się w sierpniu 1955 roku. Uzyskał tam bardzo dobre wyniki i dzięki interwencji gen. dyw. Wsiewołoda Strażewskiego, otrzymał stopień podporucznika w korpusie oficerów wojsk pancernych. Wkrótce potem rozpoczął służbę jako dowódca plutonu dział pancernych SU-76 w 41 Pułku Piechoty w Szczecinie. Już od 1958 roku obejmował rolę dowódcy kompanii czołgów T-34 w tym samym pułku, zdobywając złotą odznakę oraz tytuł „Wzorowego Dowódcy”. Od 7 stycznia 1962 roku pełnił funkcję dowódcy batalionu czołgów średnich w 9 Zaodrzańskim Pułku Zmechanizowanym 12 Dywizji Zmechanizowanej w Stargardzie Szczecińskim.
W roku 1965 został skierowany na Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów dla dowódców batalionu czołgów w Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych w Poznaniu, gdzie również odniósł sukces, kończąc kurs z oceną bardzo dobrą. Następnie, w październiku 1966 roku, rozpoczął studia w Akademii Sztabu Generalnego WP im. gen. broni Karola Świerczewskiego w Rembertowie, które trwały do sierpnia 1969 roku. Po tym okresie objął funkcję szefa sztabu 25 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich w Szczecinie.
W roku 1971, po odbyciu kursu o charakterze operacyjno-taktycznym, został dowódcą 41 Pułku Zmechanizowanego im. mjr. Bronisława Lachowicza w Szczecinie. Jego pułk osiągnął wysokie wyniki szkoleniowe, co przyniosło mu dwukrotne wyróżnienie w dyrektywach szkoleniowych MON, a także zdobycie tytułu „Mistrza Gospodarności” w latach 1972 oraz 1973.
Od sierpnia 1974 roku studiował w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR im. Klimenta Woroszyłowa w Moskwie. Po zakończeniu studiów przez 4 miesiące pełnił funkcję szefa sztabu 20 Warszawskiej Dywizji Pancernej im. Konstantego Rokossowskiego w Szczecinku. Następnie, od 15 listopada 1976 roku, został dowódcą 5 Saską Dywizją Pancerną im. gen. bryg. Aleksandra Waszkiewicza w Gubinie.
W dniu 9 października 1980 roku, na mocy uchwały Rady Państwa PRL, został awansowany na stopień generała brygady. Uroczystość nominacji miała miejsce w Belwederze, 11 października 1980 roku, gdzie wręczył mu ją przewodniczący Rady Państwa, prof. Henryk Jabłoński.
Od 30 października 1980 roku piastował stanowisko komendanta – rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Po reorganizacji szkolnictwa wojskowego, skierowano go na stanowisko komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, gdzie jego kierownictwo doprowadziło do trzykrotnego zdobycia tytułu „Przodującej uczelni WP”. Od listopada 1994 roku był w dyspozycji ministra Obrony Narodowej, a do momentu zakończenia służby pełnił funkcję kierownika zespołu badawczego, który zajmował się badaniami dotyczącymi właściwości taktyczno-ogniowych czołgu PT-91 Twardy.
31 stycznia 1994 roku, po zakończeniu zawodowej służby wojskowej, został uroczyście pożegnany przez p. o. ministra obrony narodowej, Jerzego Milewskiego oraz szefa Sztabu Generalnego WP, gen. broni Tadeusza Wileckiego. Z uwagi na osiągnięcie ustawowej granicy wieku, 5 kwietnia 1995 roku, przeszedł w stan spoczynku.
W latach 80. był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze (1980) oraz w Poznaniu (1988-1990). Jako autor ponad 20 publikacji dotyczących taktyki oraz szkolenia ogniowego wojsk pancernych, w 1991 roku pełnił funkcję konsultanta w filmie „Kroll”. W stanie spoczynku zasiadał w prezydium Stowarzyszenia Czołgistów Polskich oraz angażował się w działalność Ligi Obrony Kraju w Poznaniu.
Ostatecznie, Zdzisław Głuszczyk został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu junikowskim (AZ-3-L-42). Podczas ceremonii pogrzebowej nie zorganizowano asysty wojskowej, a dowódca garnizonu Poznań, płk dypl. pil. Jacek Pszczoła, nie wyjaśnił przyczyn takiej decyzji.
Awanse
Przebieg kariery Zdzisława Głuszczyka odzwierciedla jego awanse wojskowe, które miały miejsce w różnych latach. Oto szczegółowy wykaz jego stopni oficerskich:
- podporucznik – 1955,
- porucznik – 1958,
- kapitan – 1962,
- major – 1966,
- podpułkownik – 1971,
- pułkownik – 1976,
- generał brygady – 1980.
Ordery i odznaczenia
Zdzisław Głuszczyk zdobył liczne odznaczenia w uznaniu jego zasług oraz osiągnięć w różnych dziedzinach życia. Jego kariera była pełna wyróżnień, które świadczą o jego oddaniu i pracy na rzecz kraju. Wśród najbardziej znaczących odznaczeń znajdują się:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1987 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1978 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany w 1970 roku,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, przyznany w 1975 roku,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, przyznany w 1979 roku,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany w 1982 roku,
- Medal Za zasługi dla Pomorskiego Okręgu Wojskowego, przyznany w 1974 roku,
- Medal Za zasługi dla Śląskiego Okręgu Wojskowego, przyznany w 1980 roku,
- inne odznaczenia.
Te wyróżnienia stanowią nie tylko osobisty dorobek Głuszczyka, ale także są dowodem jego wspaniałej służby narodowej oraz zaangażowania w rozwój Polski.
Życie prywatne
Urodził się jako syn Jana, który był zaangażowany w pracę na kolei w ramach PKP, oraz Apolonii. Jego życie miało miejsce w Poznaniu, gdzie spędził znaczną część swojego istnienia.
Zdzisław był mężem Róży Głuszczyk, a ich rodzina powiększyła się o dwoje dzieci, co świadczy o silnych więziach rodzinnych oraz zaangażowaniu w życie domowe.
Przypisy
- Łukasz Cieśla, Michał Jurek, Skandal na pogrzebie gen. Zdzisława Głuszczyka, w: Głos Wielkopolski, 24.02.2017 r., s.10
- Informacje na stronie um.poznan.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Paweł Dobrodziej | Czesław Twardowski | Jan Kowalewski | Konrad Bugajak | Stanisław Wolski (podchorąży) | Mieczysław Teodorczyk (oficer) | Kazimierz Jesionowski | Wacław Frankowski (żołnierz) | Juliusz Roman Heinzel | Edward Rajpold | Andrzej Rosiński (wojskowy) | Michał Fiszer | Sławomir Stasiak (wojskowy) | Bogdan Malinowski | Franciszek Berezka-Bereszko | Czesław Jakubowski (podpułkownik) | Albert Traeger | Stefan Orzechowski (żołnierz) | Jan Tadeusz Łukaszewski | Michał BierzyńskiOceń: Zdzisław Głuszczyk