Michał Andrzej Fiszer, urodzony 14 września 1962 roku w Łodzi, to postać niezwykle cenna w polskim społeczeństwie. Jako polski żołnierz oraz mjr rez. pilot, odznacza się specjalistyczną wiedzą wojskową oraz wieloma osiągnięciami w swojej karierze. Jego doświadczenie obejmuje zarówno aspekt praktyczny, jak i teoretyczny, co czyni go ekspertem w dziedzinie obronności.
Oprócz kariery wojskowej, Michał Fiszer pełni również funkcję dziennikarza, dostarczając cennych informacji na temat strategii i polityki obronnej. Jako wykładowca studiów strategicznych, przekazuje swoją wiedzę studentom w Collegium Civitas, prywatnej uczelni, która cieszy się dużym uznaniem za jakość kształcenia w zakresie nauk społecznych i strategii.
Życiorys
Michał Fiszer, urodzony w Łodzi, pochodzi z rodziny o tradycjach inżynieryjnych i pedagogicznych, gdzie jego ojciec był inżynierem w zakładzie papierniczym, a matka nauczycielką. Już jako nastolatek, w wieku zaledwie 16 lat, rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem. Latał na szybowcach w Aeroklubie Łódzkim, co otworzyło przed nim drzwi do dalszej kariery. Wiosną 1981 roku przystąpił do szkolenia na samolocie Zlin 42M, a w tym samym roku pomyślnie zdał egzamin maturalny.
W lipcu 1981 roku uczestniczył w kursie Lotniczego Przysposobienia Wojskowego w Krośnie, a następnie, w Aeroklubie Pomorskim, podjął szkolenie na Zlinie 526F. Po zakończeniu tego szkolenia we wrześniu 1981 roku, rozpoczął naukę w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, kształcąc się w dziedzinie lotnictwa wojskowego.
Po pomyślnym ukończeniu WOSL, Fiszer został przydzielony do 8 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Mirosławcu. W trakcie swojej służby latał na samolotach Lim-6M. Zdobywszy II klasę pilota wojskowego, przeniósł się do 40 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Świdwinie, gdzie przeszkolił się na Su-22. Po dwóch latach wrócił do 8 plmb w Mirosławcu, kiedy jego jednostka została przezbrojona na nowe samoloty Su-22. Wkrótce uzyskał uprawnienia instruktorskie i objął stanowisko dowódcy klucza lotniczego, a następnie pełnił funkcję szefa rozpoznania powietrznego eskadry oraz zastępcy dowódcy eskadry. W sumie wylatał ponad 1000 godzin zarówno na szybowcach, jak i na różnych typach samolotów.
W 1992 roku, Michał Fiszer został zaangażowany w misje wojskowe w byłej Jugosławii, gdzie służył do grudnia 1993 roku. Jednocześnie pełnił rolę obserwatora wojskowego w misji ONZ UNIKOM w Iraku i Kuwejcie. Od 1995 roku pracował jako analityk w Oddziale Rozpoznania w Dowództwie Sił Powietrznych. W 1997 roku przeszedł do Wydziału Spraw Interesów w Oddziale Łącznikowym Biura Ataszatów Wojskowych, gdzie spędził rok jako obserwator wojskowy w Iraq i Kuwejcie. W 2000 roku oficjalnie przeszedł do rezerwy. Aktualnie otrzymuje emeryturę wojskową, a w latach 2006-2008 pracował jako półetatowy pracownik cywilny w wojsku.
Michał Fiszer jest również aktywnym dziennikarzem. Jego prace publikowane są w takich czasopismach jak „Najwyższy CZAS!”, „Lotnictwo” (gdzie od 2000 roku zajmuje stanowisko zastępcy redaktora naczelnego), „Polityka”, amerykański „Journal of Electronic Defense” oraz w „Angorze”. Wraz z synem Jackiem Fiszerem, napisał cykl artykułów dotyczących konfliktu w Ukrainie, które ukazały się w „Polityce” w 2022 roku. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, kandydował z listy Unii Polityki Realnej.
W połowie lat 90. XX wieku ukończył studia magisterskie na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie, w latach 2004–2008, zrealizował studia doktoranckie w Akademii Obrony Narodowej, kończąc to osiągnięcie obroną doktoratu ze sztuki operacyjnej lotnictwa w 2009 roku. Dziś jest wykładowcą na Collegium Civitas.
Michał Fiszer regularnie pojawia się jako ekspert w programach informacyjnych, takich jak Fakty TVN oraz TVN24, zwłaszcza podczas istotnych wydarzeń, w tym inwazji wojsk sprzymierzonych na Irak w 2003 roku, a także po katastrofie C-295M pod Mirosławcem oraz tragedii polskiego Tu-154M w Smoleńsku.
Życie prywatne
Michał Fiszer jest osobą, która prowadzi życie rodzinne, otaczając się bliskimi i kochającymi osobami. Jego żona, Elżbieta, odgrywa istotną rolę w jego codzienności.
W ich rodzinie znajdują się również dwie córki: Natalia, która przyszła na świat w 1985 roku, oraz Agata, która urodziła się w 1992 roku. Warto zaznaczyć, że Agata ma także bliźniaka, Jacka, który również przyszedł na świat w 1992 roku. Oprócz tego, czołową rolę w ich rodzinnych relacjach pełni najmłodszy członek rodziny, Michał, który urodził się w 2014 roku.
Wybrane publikacje
Oto wybrane prace Michała Fiszera, które koncentrują się na ważnych tematach dotyczących strategii militarnej i bezpieczeństwa:
- Lotnictwo w osiąganiu celów strategicznych operacji militarnych, Warszawa, Wydawnictwo Trio, 2011,
- Czy Polska się obroni?, Warszawa, 3S Media, 2020.
Przypisy
- a b c FISZER Michał, mjr rezerwy, dr inż.. Collegium Civitas. [dostęp 16.08.2016 r.]
- Joanna Walczak: Rozmowa z Michałem Fiszerem. samoloty.pl, 10.12.2009 r. [dostęp 16.08.2016 r.]
- Marcin Austyn. WSI na odsiecz Klichowi. „Nasz Dziennik”, 15.06.2010 r. [dostęp 16.08.2016 r.]
- Altair - Major WSI wspiera Bogdana Klicha. [dostęp 07.11.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Andrzej Rosiński (wojskowy) | Zdzisław Głuszczyk | Paweł Dobrodziej | Czesław Twardowski | Jan Kowalewski | Konrad Bugajak | Stanisław Wolski (podchorąży) | Mieczysław Teodorczyk (oficer) | Kazimierz Jesionowski | Wacław Frankowski (żołnierz) | Sławomir Stasiak (wojskowy) | Bogdan Malinowski | Franciszek Berezka-Bereszko | Czesław Jakubowski (podpułkownik) | Albert Traeger | Stefan Orzechowski (żołnierz) | Jan Tadeusz Łukaszewski | Michał Bierzyński | Ryszard Wilczyński (generał) | Włodzimierz FalcmanOceń: Michał Fiszer