Andrzej Rosiński (wojskowy)


Andrzej Rosiński, urodzony 22 czerwca 1948 roku, to wybitna postać w polskiej marynarce wojennej, znany nie tylko jako kontradmirał, ale również jako inżynier specjalizujący się w technice nawigacji. Jego kariera wojskowa rozpoczęła się w 1966 roku, kiedy to wstąpił do Sił Zbrojnych, co otworzyło przed nim drzwi do wielu ważnych ról oraz odpowiedzialności.

W trakcie służby dowodził 2. dywizjonem Kutrów Rakietowo-Torpedowych oraz 9. Flotyllą Obrony Wybrzeża, co podkreśla jego doświadczenie oraz umiejętności w kierowaniu jednostkami militarnymi. Od 2005 roku pełni funkcję szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego, będącego jednocześnie zastępcą szefa Szkolenia Marynarki Wojennej, co dowodzi jego znaczącej roli w kształtowaniu młodych oficerów i rozwijaniu zdolności operacyjnych polskiej floty.

Wykształcenie

Andrzej Rosiński przyszedł na świat 22 czerwca 1948 roku w Łodzi. W latach 1966–1970 zdobywał swoją wiedzę w dziedzinie wojskowej, kończąc wyższe zawodowe studia w zakresie nawigacji na Wydziale Pokładowym wyżej wspomnianej uczelni, która znajduje się w Gdyni. Ukończył je z tytułem inżyniera statku morskiego, co stanowi solidny fundament jego kariery.

W jego edukacyjnej ścieżce warto również zaznaczyć, że został absolwentem studiów dowódczo-sztabowych w Akademii Marynarki Wojennej ZSRR, z siedzibą w Leningradzie, gdzie kształcił się w latach 1980–1982. Był to czas intensywnego poszerzania wiedzy w zakresie strategii wojskowej.

Dodatkowo, w okresie 1991–1992 Rosiński odbył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, co dodatkowo wzbogaciło jego kompetencje wojskowe.

Służba wojskowa

Andrzej Rosiński to postać o znaczącej karierze wojskowej, która rozpoczęła się w Gdyni, gdzie jako młody oficer został przypisany do 3 dywizjonu kutrów torpedowych. Jego pierwsza rola jako dowódcy działu II rakietowo-artyleryjskiego kutra rakietowego projektu 205, ORP „Hel”, miała miejsce w 3 Brygadzie Kutrów Torpedowych. W 1973 roku, Rosiński objął podobne obowiązki na okręcie ORP „Oksywie”, który był częścią 1. dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych 3 Flotylli Okrętów.

Na przestrzeni lat 1974–1980, Andrzej Rosiński piastował liczne ważne stanowiska, w tym obowiązki oficera flagowego broni rakietowo-artyleryjskiej oraz szefa Sztabu w 2 dywizjonie Kutrów Rakietowo-Torpedowych. Jego doświadczenie zostało wzbogacone przez funkcję starszego oficera w Oddziale Operacyjnym Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. W latach 1985–1988 pełnił funkcję dowódcy 2 dywizjonu.

W 1988 roku, Rosiński został szefem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego w 3 Flotylli Okrętów, a od 1990 do 1996 roku kierował Sztabem tej samej flotylli, pozostając jednocześnie I zastępcą dowódcy. Jego kariera wojskowa odbiła się również w Akademii Marynarki Wojennej, gdzie zajmował stanowisko zastępcy komendanta ds. ogólnych. Od 2002 roku dowodził 9 Flotyllą Obrony Wybrzeża.

W 2005 roku był szefem Szefostwa Szkolenia Morskiego, wchodząc tym samym w struktury Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni. Ostatecznie, po wielu latach służby, odszedł w stan spoczynku, a uroczystość pożegnania, w tym także pozostałych odchodzących oficerów, odbyła się 30 stycznia 2008 roku.

Awansował kolejno na stopnie oficerskie:
  • podporucznika marynarki – 1970
  • porucznika marynarki – 1973
  • kapitana marynarki – 1977
  • komandora podporucznika – 1981
  • komandora porucznika – 1985
  • komandora – 1989
  • kontradmirała – 2002

Odznaczenia

Andrzej Rosiński, jako zasłużony wojskowy, zdobył wiele prestiżowych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w obronność kraju oraz służbę dla ojczyzny. Lista wyróżnień obejmuje:

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • złoty krzyż zasługi,
  • złoty medal Siły „Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • brązowy medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • złoty medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
  • srebrny medal za zasługi dla obronności kraju,
  • brązowy medal za zasługi dla obronności kraju.

Przypisy

  1. Pożegnanie z mundurem. Marynarka Wojenna, 31.01.2008 r. [dostęp 12.07.2018 r.]
  2. M.P. z 2002 r. nr 37, poz. 584

Oceń: Andrzej Rosiński (wojskowy)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:6