XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi


XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa to renomowana szkoła ponadpodstawowa znajdująca się w Łodzi, oferująca uczniom szeroką gamę możliwości edukacyjnych.

Instytucja ta kładzie duży nacisk na wysoką jakość nauczania oraz wszechstronny rozwój swoich uczniów, co sprawia, że jest jednym z wyróżniających się liceów w regionie.

Historia

Historia jednej z ważniejszych łódzkich szkół sięga 1 lutego 1945 roku, kiedy to powstało Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Jarosława Dąbrowskiego Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łodzi, podczas gdy jego siedziba znajdowała się przy ul. Jaracza 26. Na stanowisku dyrektora zasiadła dr Genowefa Szwejkowska.

W maju 1949 roku, szkoła przyjęła nową nazwę: I Ogólnokształcąca Szkoła TPD Stopnia Podstawowego i Licealnego im. J. Dąbrowskiego w Łodzi. W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych zarządzanie placówką przejął dyrektor Franciszek Czerwiński. W tym okresie dotychczasowa „jedenastolatka” rozwijała swoje skrzydła. Pierwsze egzaminy maturalne miały miejsce w 1951 roku.

Na początku 1957 roku szkoła zmieniła swoją nazwę na XXI Liceum Ogólnokształcące i została przeniesiona do budynku Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego w Łodzi, ulokowanego przy alei Kościuszki 65. W tym samym obiekcie można było spotkać również dwa inne licea dzienne (VII LO oraz X LO) oraz dwie szkoły wieczorowe.

14 marca 1959 roku społeczność szkoły uhonorowała swojego patrona, którym został Bolesław Prus. Po kilku latach, 8 czerwca 1961 roku, liceum zyskało nową siedzibę przy ul. Kopernika 2. W 1976 roku miało miejsce wydarzenie szczególne – po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły, do którego muzykę skomponowała Janina Golańska, a słowa napisała Liliana Rodewald.

Warto zauważyć, że przez pewien czas liceum dzieliło budynek z II Korespondencyjnym Liceum Wieczorowym dla Pracujących, co w 1976 roku doprowadziło do utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Zespół ten został rozwiązany w 1980 roku przez władze oświatowe, a liceum dla dorosłych przeniosło się do innej lokalizacji.

W latach 1992-2011, dyrektorem XXI LO był Janusz Bąk. Po jego odejściu, stanowisko objęła wicedyrektor, Małgorzata Zaradzka-Cisek. W 2006 roku społeczność szkolna z dumą obchodziła 60-lecie istnienia placówki, co zaowocowało zjazdem absolwentów oraz publikacją Encyklopedii XXI LO.

Dyrektorzy

W historii XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi zasłużeni dyrektorzy odegrali istotną rolę w kształtowaniu placówki. Oto lista osób, które kierowały szkołą na przestrzeni lat:

  • Genowefa Szwejkowska,
  • Ignacy Stankiewicz,
  • Franciszek Czerwiński,
  • 1956–1961 – Marcin Białek,
  • Genowefa Jędrzejczak-Karbowska,
  • Henryk Rybak,
  • 1966–1976 – Anna Kałła,
  • 1976–1984 – Jan Wilczewski,
  • 1984–1990 – Maria Malinowska,
  • 1990–1992 – Bożena Cichoń,
  • 1992–2011 – Janusz Bąk,
  • 2011–2021 – Małgorzata Zaradzka-Cisek,
  • od 2021 – Sylwia Blomberg.

Każdy z nich wniósł coś wyjątkowego, wpływając na rozwój oraz renomę liceum.

Znani uczniowie

Wśród absolwentów kształcącego uzdolnioną młodzież XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi, można znaleźć wiele osobowości, które po ukończeniu nauki osiągnęły znaczącą renomę w różnych dziedzinach. Oto niektórzy z nich:

Tak zróżnicowany zbiór osobistości, od artystów po naukowców, świadczy o bogatej tradycji edukacyjnej tej szkoły. Młodzież dotychczas kształcona w XXI LO może mieć powody do dumy, podążając śladami tak znakomitych absolwentów.


Oceń: XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:18