Hanna Mikuć, urodzona 8 sierpnia 1955 roku w Łodzi, to znana polska aktorka, która zdobyła uznanie zarówno w filmie, jak i w teatrze.
Jej talent i charyzma sprawiły, że stała się znaczącą postacią w polskiej kulturze artystycznej.
Życiorys
Hanna Mikuć to utalentowana aktorka, która przyszła na świat w Łodzi, w rodzinie z artystycznymi tradycjami. Jest córką znanych aktorów, Wandy Chwiałkowskiej i Bohdana Mikucia. Choć od najmłodszych lat często odwiedzała teatr, nie planowała kariery aktorskiej aż do czasów szkolnych, kiedy to zadecydowała o wyborze tej ścieżki życiowej.
Ukończyła XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi w 1974 roku, a następnie podjęła studia na Wydziale AktorskimPWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, które ukończyła w 1978 roku.
Po zakończeniu studiów, Mikuć zaczęła swoją karierę w warszawskich teatrach, takich jak Ateneum (1978–1982), Rozmaitości (1982–1991) i Dramatycznym (1991–1994). Jej debiut filmowy miał miejsce jeszcze w czasach szkolnych, gdy zagrała epizodyczną rolę łączniczki w filmie Hubal (1973).
W ciągu swojej kariery, zagrała wiele ważnych ról w filmach, w tym pod kierunkiem Stanisława Różewicza. W filmie Pensja pani Latter (1982) oraz w ekranizacji Emancypantek Bolesława Prusa wcieliła się w postać Madzi Brzeskiej. W Kobiecie w kapeluszu (1984) stworzyła jedną z najważniejszych ról w swojej karierze, grając młodą aktorkę Ewę, której życie osobiste oraz zawodowe przyprawiało o wiele problemów, co przyniosło jej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Mikuć zagrała również w filmach reżyserowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa, takich jak Nieciekawej historii (1982), gdzie wcieliła się w postać wychowanki profesora medycyny. W Pismaku (1984) zagrała rolę kochanki byłego zakonnika, który wplątał się w skomplikowane wydarzenia miłosne. Rola w Spowiedzi dziecięcia wieku (1985) podkreśliła jej umiejętności aktorskie pod okiem Marka Nowickiego, a także występ w Seksmisji (1983) jako strażniczka Linda przyniosły jej dużą popularność.
W latach 90. artystka poświęciła się życiu rodzinnemu, ograniczając swoje występy w teatrze i filmie. W 2001 roku miała premierę filmu Pieniądze to nie wszystko, w którym grała drugoplanową rolę. W tym samym czasie dołączyła do głównego zespołu serialu M jak miłość, w którym wciela się w postać Krystyny Filarskiej-Marszałek. W kolejnych latach Mikuć wystąpiła w pojedynczych odcinkach trzech różnych seriali telewizyjnych.
Życie prywatne
Hanna Mikuć jest wdową po znanym operatorze filmowym Piotrze Sobocińskim. Para doczekała się trojga dzieci – dwóch synów, Piotra oraz Michała, którzy poszli w ślady ojca, również zostając operatorami filmowymi. Oprócz nich, mają również córkę Marię, która zdecydowała się na karierę aktorską.
Filmografia
Hanna Mikuć, znana aktorka, od lat ukazuje swoje umiejętności w polskim kinie oraz na małym ekranie, występując w licznych produkcjach filmowych i serialach telewizyjnych. W 1973 roku zadebiutowała jako łączniczka w filmie Hubal. Kolejne lata przyniosły jej role w takich filmach jakZagrożenie z 1976 roku, gdzie wcieliła się w postać dziewczyny pytającej o słynne schody odeskie, oraz Honor dziecka, gdzie zagrała Krysię Boratyńską, córkę generała.
W serialu Daleko od szosy również z 1976 roku, Mikuć pojawiła się jako młoda matka odwiedzająca pediatrę, a w Wszyscy i nikt z roku 1977 zagrała czarnowłosą postać. Wraz z rozpoczęciem lat osiemdziesiątych, jej kariera dalej się rozwijała, a ona sama miała okazję wystąpić w filmach takich jak Zmory (1978), w którym wcieliła się w postać Balbiny, oraz w Do krwi ostatniej… (1978), grając rolę żołnierza o imieniu Krysia.
W 1981 roku pojawiła się w filmie Ryś jako dziewczyna w ciąży, a rok później w obsypanym nagrodami dramacie Przesłuchanie, gdzie wystąpiła w roli kobiety w szpitalu więziennym. W 1983 roku aktorka dołączyła do obsady Widziadła, gdzie zagrała Paulinę, a w kultowym Seksmisji wcieliła się w strażniczkę Lindę.
Nie można pominąć jej roli w serialu M jak miłość, gdzie od 2001 roku wciela się w postać Krystyny Filarskiej-Marszałek. Zagrała także w tego typu serialach jak Na dobre i na złe (2009) oraz Ojciec Mateusz (2017).
W zakresie dubbingu, głos Hanny Mikuć był słyszany w serialu Ja, Klaudiusz, gdzie użyczyła go postaci Heleny, a także w produkcji Pogoda dla bogaczy.
Nagrody
Hanna Mikuć, znana polska aktorka, otrzymała szereg cennych nagród w swojej karierze, które podkreślają jej osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Oto niektóre z nich:
- 1984: Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawana przez tygodnik „Ekran”,
- 1987: Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia w kategorii teatru „za dotychczasowe osiągnięcia aktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem kreacji w filmie Kobieta w kapeluszu”.
Przypisy
- XXI LO w Łodzi – wybitni absolwenci.
- a b KatarzynaK. Jaraczewska KatarzynaK., Moje życie bez prądu [online], kobieta.interia.pl.
- a b Hanna Mikuć w bazie filmpolski.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr Butkiewicz | Dagmara Dryl | Jerzy Zarzycki | Ludwik Jerzy Kern | Grażyna Krukówna | Rachel Grynfeld | Milena Lisiecka | Witold Leszczyński | Lea Koenig | Hanna Ewa Stańska | Marian Neuteich | Kazimierz Sowiński | Paweł Rurak-Sokal | Iwona Borowicka | Olga Iliwicka-Dąbrowska | Sławomir Piestrzeniewicz | Tomasz Mędrzak | Eliezer Grynfeld | Izumi Yoshida | Halina Buyno-ŁozaOceń: Hanna Mikuć