Izumi Barbara Yoshida, urodzona 22 czerwca 1989 roku w Łodzi, to utalentowana polska reżyserka oraz scenarzystka, specjalizująca się w filmach animowanych. Jej prace zdobyły uznanie w branży filmowej, a jej twórczość łączy w sobie pasję do sztuki animacji z wyjątkową narracją i wizją artystyczną.
Zarówno jej reżyseria, jak i scenariusze są przykładem nowoczesnego podejścia do animacji, które przyciągają różnorodne widownie, oferując im nie tylko rozrywkę, ale także głębsze przemyślenia.
Życiorys
Izumi Yoshida jest uznaną postacią w świecie sztuki filmowej. UkończyłaVIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi w 2009 roku, a następnie kontynuowała edukację na studiach dotyczących filmu animowanego oraz efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, gdzie zakończyła kształcenie w 2014 roku. Po kilku latach, w 2022 roku, obroniła pracę doktorską na Szkole Filmowej w Łodzi pod tytułem „Esej dokumentalny w technice animacji lalkowej. Most – Historia Dzieci Syberyjskich”, której mentorem byli Piotr Dumala oraz Anna Maria Zarychta.
Oprócz twórczości filmowej, Izumi prowadzi wykłady na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie naucza podstaw animacji oraz animacji przestrzennej. W swojej karierze zdobyła prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znane jako „Młoda Polska”, przyznane w 2018 roku. Jej prace filmowe były przedstawiane na ponad pięćdziesięciu festiwalach filmowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, co świadczy o jej talentach i uznaniu w branży.
Życie prywatne
Izumi jest córką Polki – Barbary oraz Japończyka – Masakatsu Yoshidy, który jest wykładowcą języka japońskiego w Zakładzie Azji Wschodniej na Uniwersytecie Łódzkim.
Scenariusz i reżyseria
Izumi Yoshida to reżyserka, która zdołała wpisać się w krajobraz współczesnego kina poprzez swoją twórczość. Jej filmy, charakteryzujące się głęboką narracją i estetycznym stylem, zdobyły uznanie widzów i krytyków. Poniżej przedstawiamy lista znaczących dzieł, które zrealizowała w ciągu swojej kariery.
- „Przebudzenie” (2010),
- „Miraż” (2012),
- „Kigo” (2013),
- „Kinki” (2015),
- „Most” (2022).
Wszystkie te filmy są dowodem na jej umiejętność tworzenia poruszających historii. Źródło: FilmPolski.pl.
Wyróżnienia
Indywidualne
Izumi Yoshida zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień, które doceniają jej wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie sztuki. W 2012 roku przyznano jej Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia na rzecz studentów uczelni artystycznych.
W 2023 roku artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi, uznając jej wkład w twórczość artystyczną oraz działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. To potwierdza jej zaangażowanie w rozwój lokalnej kultury oraz kreatywności.
Nagrody dla filmów
W ciągu swojej kariery filmowej, Yoshida zdobyła wiele nagród dla swoich prac, w tym:
- 2013: „Kigo” – zdobył Dyplom Uznania na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA,
- „Kigo” – wyróżnienie w kategorii filmu studenckiego na Krakowskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA,
- „Kigo” – nagroda za najlepszą animację na Festiwalu Filmów Studenckich „Cinemaiubit” w Bukareszcie,
- 2014: „Kigo” – wyróżnienie za oszczędność środków w obrazowaniu poezji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje” w Bydgoszczy,
- 2015: „Kinki” – Nagroda Specjalna w Konkursie Filmów Krótkich w Splicie,
- 2016: „Kinki” – Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu,
- „Kinki” – wyróżnienie specjalne na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w kategorii „Formanimy”,
- 2022: „Most” – nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu,
- 2023: „Most” – Grand Prix – George Lucas Award na Short Shorts Film Festival & Asia w Tokio,
- „Most” – nagroda dla najlepszej krótkiej animacji na Short Shorts Film Festival & Asia w Tokio,
- „Most” – II Nagroda „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w konkursie „Teraz dzieci mają głos! Kategoria Szkolna Empatia 12+”,
- „Most” – nagroda Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich w kategorii: Najlepsze opracowanie plastyczne.
Te osiągnięcia odzwierciedlają niezwykły talent i pasję Izumi Yoshidy w tworzeniu animacji, które są zarówno inspirujące, jak i innowacyjne.
Źródło: FilmPolski.pl.
Przypisy
- Japonia: Grand Prix dla polskiego filmu o dzieciach syberyjskich – Redakcja Polska – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 17.05.2024 r.]
- Nagrody [online], uml.lodz.pl [dostęp 17.04.2024 r.]
- Japońska animacja niezależna vol. 1 [online], Konnichiwa.pl, 11.06.2015 r. [dostęp 17.05.2024 r.]
- AnnaA. Gronczewska AnnaA., On przyjechał do Łodzi z Sapporo, ona z Opola [online], Dziennik Łódzki, 26.06.2010 r.
- a b c d e f g Izumi Yoshida [online], FilmPolski.pl.
- a b c d e JacekJ. Adamczak JacekJ., Dokumentacja przewodu doktorskiego w dziedzinie sztuki, dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne Pani Izumi Yoshidy [online], Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Eliezer Grynfeld | Tomasz Mędrzak | Sławomir Piestrzeniewicz | Olga Iliwicka-Dąbrowska | Iwona Borowicka | Paweł Rurak-Sokal | Kazimierz Sowiński | Marian Neuteich | Hanna Mikuć | Piotr Butkiewicz | Halina Buyno-Łoza | Monika Rosca | Janusz Galewicz | Wojciech Zieliński (aktor) | Janina Krzemińska | Jan Skotnicki (reżyser) | Piotr Szczepański (filmowiec) | Stanisław Ścieszko | Eugenia Herman | Bogumił AntczakOceń: Izumi Yoshida