Włodzimierz Zalewski


Włodzimierz Zalewski, urodzony 1 marca 1951 roku w Łodzi, to wybitny polski artysta operowy, który szczyci się karierą jako śpiewak basowy. Jego talent i pasja do sztuki muzycznej zaowocowały długotrwałą współpracą z wieloma prestiżowymi instytucjami kultury.

Zalewski jest przede wszystkim związany z Teatrem Wielkim w Warszawie oraz teatrem w Łodzi, gdzie dał się poznać jako utalentowany wykonawca znany z niezapomnianych ról operowych. Jako pedagog, prowadził wykłady i zajęcia dla młodych adeptów sztuki w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Jego wkład w rozwój polskiej muzyki oraz opera pozostaje niezwykle istotny zarówno dla muzyków, jak i miłośników sztuki, którzy dzięki niemu mogą cieszyć się niepowtarzalnym światem operowym.

Życiorys

Włodzimierz Zalewski, to postać, której osiągnięcia artystyczne są studyjnym przykładem dla wielu młodych artystów. Ukończył z wyróżnieniem XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi, a następnie, w roku 1975, zdobył dyplom Wydziału Wokalno-Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w klasie prof. Zdzisława Krzywickiego.

Jego kariera artystyczna jest pełna zaawansowanych projektów oraz znakomitych występów w takich krajach jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Grecja czy Holandia. Zalewski uczestniczył w premierach światowych i krajowych znaczących dzieł operowych, w tym: Drausen von der Tur autorstwa Sándora Balassy, Kohlhaas Karla Koglera, oraz występował w kreacjach dla Maria Stuart i Lord Jim autorstwa Romualda Twardowskiego. Był też zaangażowany w realizację Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego i Wyrywacz serc Elżbiety Sikory.

Oprócz pracy na scenie, artysta nagrywał płyty oraz występował w programach radiowych i telewizyjnych, a także wykonywał repertuar oratoryjny. W ciągu swojej kariery współpracował z wieloma uznawanymi dyrygentami, w tym: Zygmuntem Latoszewskim, Jerzym Katlewiczem, Jerzym Semkowem, Henrykiem Czyżem, oraz innymi znanymi postaciami jak Antoni Wicherek, Bogusław Maday, Antoni Wit, Semion Byczkow, Manfred Mayrhofer, Gerd Mediez, Roman Zeilinger oraz Christian Thieleman.

Już w trakcie studiów rozpoczął pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi (1974), zdobywając uznanie za swoje debiutanckie role: Ramfisa w Aidzie G. Verdiego oraz Bonzy w Madame Butterfly G. Pucciniego. W roku 1975 dał się poznać jako solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, odgrywając rolę Don Basilia w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Główne zainteresowanie warszawskiej publiczności wzbudziła jego kreacja Hrabiego Horna w Balu Maskowym G. Verdiego.

Od 1979 roku artysta zaangażował się również w działalność pedagogiczną. Jest autorem licznych wykładów na temat nauczania śpiewu oraz prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych talentów, zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. w Szwecji, Austrii czy Turcji. Od 2004 roku jest współautorem kursów mistrzowskich i koncertów Glanzlichter der Oper w Rheinsbergu, a także promotorem doktoratów honoris causa dla śpiewaczek Teresy Kubiak i Christy Ludwig. W latach 2002–2005 pełnił funkcję kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Warszawie, a przez okres 2002–2008 był dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej samej uczelni. Uzyskał tytuł profesora w 2001 roku.

W styczniu 2020 roku Zdzisław Zalewski obchodził wyjątkowe 45-lecie swojej pracy artystyczno-pedagogicznej. W 2021 roku otrzymał także złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego osiągnięcia artystyczne zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, w tym:

  • 1979: nagroda „Srebrny Pierścień” za rolę tytułową w musicalu „Zorba” Johna Kandera w Teatrze Wielkim w Łodzi,
  • 2003: nadanie odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz szkolnictwa artystycznego na wniosek Ministra Kultury,
  • 2013: laureat Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • 2020: laureat Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • 2020: laureat Nagrody ARION Sekcji Teatrów Muzycznych przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich za wybitne osiągnięcia wokalno-aktorskie, za całokształt pracy artystycznej oraz działalność na rzecz ZASP.

Przypisy

  1. Strona XXI LO w Łodzi [online], lo21.szkoly.lodz.pl [dostęp 15.07.2023 r.] .
  2. Odznaczenia dla pracowników szkół artystycznych [online], Niezależna.pl, 05.07.2021 r. [dostęp 06.07.2021 r.] .
  3. Akademia Muzyczna w Łodzi – ZALEWSKI Włodzimierz [online], www.amuz.lodz.pl [dostęp 01.08.2021 r.] .
  4. a b c Włodzimierz Zalewski – Łódz Teatr [online] [dostęp 01.08.2021 r.] (pol.).
  5. „Glanzlichter der Oper” Abschlusskonzert des Internationalen Meisterkurses Gesang von Prof. Wlodzimierz Zalewski (mit Publikumswertung) [online], www.dpgberlin.de [dostęp 01.08.2021 r.] (pol.).
  6. Łódź. Jubileusz Włodzimierza Zalewskiego | e-teatr.pl [online], Teatr w Polsce – polski wortal teatralny [dostęp 01.08.2021 r.] (pol.).
  7. a b c Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, prof. zw. dr hab. Włodzimierz Zalewski. chopin.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-29)].
  8. a b Operomania, Włodzimierz Zalewski – bas.

Oceń: Włodzimierz Zalewski

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15