Halina Elczewska


Halina Elczewska, z domu Goldblum, to postać o niezwykłym dorobku i historii. Urodziła się 11 listopada 1919 roku w Łodzi, a odeszła z tego świata 2 grudnia 2013 roku w Warszawie. Była polską działaczką społeczną, która walczyła o pamięć i prawa ludzi, a także była więźniarką getta łódzkiego, co znacząco wpłynęło na jej późniejsze działania.

Jednym z jej kluczowych osiągnięć było zaprojektowanie Parku Ocalałych w Łodzi, miejsca, które jest hołdem dla ofiar Holokaustu oraz przestrzenią dla refleksji nad historią i kulturą żydowską. Działania Elczewskiej pozostawiły trwały ślad w społeczności lokalnej oraz w sercach wielu ludzi, którzy pamiętają jej oddanie i pasję.

Życiorys

Halina Elczewska przyszła na świat w żydowskiej rodzinie, która w znacznej mierze utożsamiała się z polską kulturą. Była córką Maurycego i Franciszki Goldblumów. Jej ojciec pełnił funkcję dyrektora w firmie Markusa Kohna, która mieściła się przy ulicy Łąkowej 3/5. W tym właśnie miejscu rodzina mieszkała aż do wybuchu II wojny światowej. Kiedy Halina ukończyła Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej, które znajdowało się przy alei Tadeusza Kościuszki 21, zdała maturę i rozpoczęła pracę w firmie Angielsko-Polskie Towarzystwo Handlowe z siedzibą przy alei Tadeusza Kościuszki 1.

Niestety, dramatyczne wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej spowodowały, że we wrześniu Niemcy zajęli Łódź, co zmusiło rodzinę Elczewskiej do przeprowadzki do getta. W końcu 1939 roku musieli opuścić swoje dotychczasowe mieszkanie i zamieszkać w getcie, przy ulicy Brzezińskiej 39 (obecnie znanej jako Wojska Polskiego). W getcie, ojciec Haliny przez pewien czas sprawował funkcję kierownika poczty, jednak utrata pracy była spowodowana brakiem znajomości języka jidysz.

W trakcie pobytu w getcie Halina podjęła pracę w Komisji Kontroli, która mieściła się przy placu Kościelnym 4, oraz w Urzędzie Pracy. W 1942 roku wzięła ślub i wraz z mężem Pinkusem Inzelsztajnem przeniosła się na ulicę Jakuba 10. Podczas tragicznej likwidacji getta, 24 sierpnia 1944 roku, została deportowana z rodziną do obozu zagłady Auschwitz. Tam zginęli jej mąż, rodzice oraz młodsza siostra Inka. Jedynie Halina, jej siostra Jadwiga oraz szwagier Arnold Mostowicz przetrwali tą tragedię. Z Auschwitz Halina została przewieziona do obozu Gross Rosen, a następnie do Halbstadt, gdzie doczekała się wyzwolenia 9 maja 1945 roku.

Po krótkim czasie, bo zaledwie po dziesięciu dniach, Halina podjęła nowe wyzwanie i osiedliła się w Mieroszowie, gdzie objęła stanowisko wiceburmistrza. Siostra Jadwiga zajmowała się odnalezionym mężem, Arnoldem Mostowiczem. W 1946 roku obie siostry przeniosły się do Wrocławia. Halina zaczęła pracować w wielu instytucjach, ale najważniejszym z jej osiągnięć była rola dyrektora szkoły radców zakładowych, dla której w 1950 roku wybudowano nowy budynek — pierwszy nowy obiekt po wojnie w Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tam wyszła po raz drugi za mąż za Macieja Elczewskiego.

Między 1951 a 1953 rokiem pełniła funkcję dyrektora oddziału RSW „Prasa”. Kolejne lata były związane z przenosinami do Warszawy, gdzie pracowała w centrali tej samej instytucji. Po śmierci swojego męża w 1957 roku, Halina związała się zawodowo z Telewizją Polską, pracując w dziale popularnonaukowym do 1969 roku. W wyniku antysemickiej nagonki z 1968 roku, jej dwie córki, Ala i Majka, zdecydowały się na emigrację do Skandynawii. Ona sama pozostała w kraju z chorą córką, co skłoniło ją do odejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat. Okazjonalna współpraca z Telewizją trwała aż do 1985 roku.

W latach późniejszych, od 1993 roku, aktywnie uczestniczyła w działaniach społecznych w Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów i Poszkodowanych przez II wojnę światową. Do 2004 roku była członkiem Zarządu. W 2004 roku zainicjowała pomysł na utworzenie w Łodzi Parku Ocalałych, który miał stanowić miejsce, w którym ocaleni z Litzmannstadt Getto mogliby sadzić drzewa. Halina miała zaszczyt posadzić pierwsze drzewko, oznaczone numerem „0”, za co otrzymała stosowny certyfikat. Wzdłuż alei Parku Ocalałych umieszczone są tabliczki z imionami i nazwiskami ocalonych oraz numerami drzew.

29 sierpnia 2012 roku, w Parku Ocalałych, wręczała wspólnie z innym ocalałym z Litzmannstadt Getto Yehudą Widawskim certyfikaty, m.in. Hanie Svirski (wówczas Ostern), co były punktem wyjścia do stworzenia reportażu fotograficznego, który zrealizował Mirosław Zbigniew Wojalski.

Podczas swojego pobytu w Łodzi Halina miała okazję odwiedzić swoje przedwojenne mieszkanie oraz spacerować po Parku Ocalałych. Na koniec tego etapu swojego życia, udzieliła 10-minutowego wywiadu dla Klubu Kuriera, który został nagrany przez Monikę Tanas i Natalię Kazimierczak. Halina Elczewska spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A23-tuje-10). Jej pogrzeb odbył się 9 grudnia 2013 roku.

Odznaczenia

17 maja 2013 roku w Łodzi, Halina Elczewska odebrała prestiżową odznakę, która została jej przyznana przez Radę Miejską w Łodzi. Wyróżnienie nosi nazwę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”, co podkreśla jej znaczący wkład w rozwój miasta.

Przypisy

  1. Halina Elczewska w Łodzi, 17.05.2013 r. centrumdialogu.com.
  2. Joanna Podolska, Halina Elczewska – przeżyła i zaproponowała Łodzi Park Ocalałych, „Gazeta Wyborcza – Łódź”, 20.08.2009 r.
  3. Park ocalałych, Żeby ten krzyk nie przeminął. Materiały z obchodów 60. Rocznicy Zagłady Litzmannstadt Getto 1944-2004, Łódź 2005 r., Biblioteka Kroniki miasta Łodzi t. 1., s. 133.
  4. Odznaka "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" dla Haliny Elczewskiej.
  5. Pogrzeb Haliny Elczewskiej. centrumdialogu.com.
  6. Odeszła Halina Elczewska. centrumdialogu.com.
  7. Księga adresowa miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego (…). Rocznik 1937–1939, Zarząd Miejski w Łodzi, Łódź 1937, s. 139, Dział II Wykaz mieszkańców m. Łodzi.

Oceń: Halina Elczewska

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:7