Bronisław Świderski


Bronisław Świderski to postać wyjątkowa w polskiej literaturze. Urodził się 19 kwietnia 1946 roku w Łodzi, co wpłynęło na jego późniejsze zainteresowania literackie oraz działalność twórczą.

Jest nie tylko pisarzem, ale również eseistą i tłumaczem, co pokazuje jego wszechstronność oraz głęboką pasję do literatury.

Życiorys

Bronisław Świderski przyszedł na świat w Warszawie, gdzie po zakończeniu drugiej wojny światowej mieszkał z rodzicami. W 1964 roku uzyskał wykształcenie średnie, kończąc XXXIV Liceum Ogólnokształcące. Następnie krótko studiował na kierunku polonistyka, jednak w 1966 roku związał się z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie podjął studia na Wydziale Socjologii i Filozofii.

Wkrótce po rozpoczęciu studiów został członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej, ale w 1967 roku został z niego wykluczony. Jego zaangażowanie w protesty studenckie w marcu 1968 doprowadziło do tego, że został wcielony do kompanii karnej, a w kwietniu tego samego roku relegowano go z uczelni. W lutym 1970 roku zdecydował się na trwałe osiedlenie w Danii. Tam wznowił swoje kształcenie na Uniwersytecie Kopenhaskim, jednocześnie podejmując różne prace fizyczne w celu wsparcia swojego utrzymania. W 1977 roku obronił swoją pracę magisterską.

W latach 1980–1994 pracował w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Kopenhadze, w tym okresie aktywnie współpracując z Centrum Badawczym Sørena Kierkegaarda, gdzie pełnił rolę tłumacza. Mimo życia na emigracji, regularnie publikował prace dotyczące Polski, a od 1990 roku także w polskich czasopismach krajowych. Prace prozatorskie Świderskiego ukazywały się w takich renomowanych wydaniach jak Res Publica, Res Publica Nowa, Życie Warszawy, Teksty Drugie, Przegląd Polityczny, Zeszyty Literackie, Znak, Literatura na Świecie, Rzeczpospolita, Tygodnik Powszechny, Krytyka Polityczna, Czas Kultury oraz Kronos.

W 1998 roku opublikował swoją powieść pt. Słowa obcego, która zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie Wydawnictwa „Znak” oraz została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jego kolejna książka, Asystent śmierci, wydana w 2007 roku, również uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Od 1998 roku jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Publikacje

Książki własne

Bronisław Świderski jest autorem licznych publikacji, które poruszają różnorodne tematy. Jego pierwsza książka, Revolutionen som dialog. Die polske konspiratorer imod Rusland 1861-1864, została wydana w 1981 roku przez Københavns Universitets Slaviske Institut w Kopenhadze.

Rok później, w Londynie, ukazała się jego Autobiografie, doskonała lektura dla tych, którzy pragną poznać osobiste doświadczenia autora. W 1984 roku opublikował Polen efter 1945. En bibliografii over informationsmidler, jeszcze raz współpracując z tym samym instytutem.

Kolejną istotną książką jest Myth and Scholarship. University students and political development in XIX century Poland, wydana w Kopenhadze w 1988 roku, która analizuje dynamiczne zmiany w polskim szkolnictwie wyższym.

W 1996 roku Świderski wydał Gdańsk i Ateny. O demokracji bezpośredniej w Polsce, kreśląc ważne konteksty demokratyczne w naszym kraju, a jego praca Słowa obcego z 1998 roku, która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike w 1999 roku, bada kwestie związane z językiem i tożsamością.

W 2007 roku swoją książką Asystent śmierci zyskał uznanie, osiągając finał Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2008. Jednakże nie zatrzymał się na tym, kontynuując istotne refleksje w Kiedy mogę zabić. Dyskusje o kulturze i przemocy, opublikowanej w 2012 roku.

Ostatnią pozycją z tej kategorii jest Czepiam się Kierkegaarda, wydana w 2015 roku przez Fundację Augusta hrabiego Cieszkowskiego w serii Biblioteka Kwartalnika Kronos.

Tłumaczenia

Do obszaru działalności Świderskiego należy również tłumaczenie. W 1992 roku przetłumaczył Powtórzenie. Próba psychologii eksperymentalnej autorstwa Sørena Kierkegaarda, które ukazało się nakładem Fundacji Aletheia, natomiast w 2000 roku wydał tłumaczenie Powtórzenie. Przedmowy wydane przez W.A.B. w Warszawie. Te prace stanowią ważny wkład w popularyzację myśli Kierkegaarda w Polsce.

Przypisy

  1. Nominowani 2008 | Nagroda Literacka Gdynia [online], nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 01.12.2015 r.]
  2. Nagroda Nike 2008. nike.org.pl. [dostęp 20.07.2015 r.]
  3. Nagroda Nike 1999. nike.org.pl. [dostęp 20.07.2015 r.]
  4. Tadeusz Rutkowski: Na styku nauki i polityki. Uniwersytet Warszawski w PRL 1944–1989. W: Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego po 1945. Piotr M. Majewski (red.). Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2016.

Oceń: Bronisław Świderski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:11