Łukasz Sułkowski


Łukasz Sułkowski, urodzony 18 września 1972 roku, jest wybitnym polskim profesorem nauk ekonomicznych oraz humanistycznych, który specjalizuje się w obszarze nauk o zarządzaniu. Jego kariera akademicka związana jest z Instytutem Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju badań z tego zakresu.

W przeszłości pełnił funkcję dyrektora amerykańskiego programu Clark University w Społecznej Akademii Nauk. Dodatkowo, zdobył cenne doświadczenie jako wiceprzewodniczący ds. międzynarodowych oraz ekspert ds. jakości w Polskiej Komisji Akredytacyjnej, gdzie wpływał na standardy edukacyjne w Polsce.

Obecnie Łukasz Sułkowski jest prezesem PCG Polska oraz od 2022 roku sprawuje funkcję Prorektora ds. Badań Naukowych i Rozwoju Kadr w Akademii WSB, gdzie kieruje rozwojem kadry akademickiej oraz wspiera badania naukowe, przyczyniając się do innowacji oraz rozwoju w dziedzinach zarządzania.

Życiorys

Łukasz Sułkowski to wybitna postać akademicka, która z sukcesem rozpoczęła swoją edukację w I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Po ukończeniu szkoły średniej zdecydował się na dalsze kształcenie, podejmując studia magisterskie na kierunku „Socjologia” na Uniwersytecie Łódzkim.

Jego naukowa kariera nabrała tempa w 1999 roku, kiedy to uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. W 2003 roku obronił pracę habilitacyjną, a kilka lat później, w 2010 roku, został profesorem nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W roku 2014 osiągnął kolejny kamień milowy, zdobywając stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 2006 roku Łukasz Sułkowski jest związany z Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego. W swojej karierze zawodowej pełnił różnorodne role, w tym profesora, kierownika katedry, dyrektora, oraz prorektora, łącząc te doświadczenia z działalnością w Społecznej Akademii Nauk.

W 2004 roku przyczynił się do powołania międzynarodowego programu Clark University Branch Campus w Polsce, współpracując z partnerami z USA. Jako ekspert, stał się członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a od 2016 roku piastował stanowisko Wiceprzewodniczącego PKA, odpowiedzialnego za międzynarodową współpracę. W latach 2012–2017 intensywnie pracował nad projektami mającymi na celu rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce.

Jego kariera zawodowa rozpoczęła się już na drugim roku studiów magisterskich, kiedy to podejmował pracę w międzynarodowych korporacjach oraz firmach doradczych i szkoleniowych. Dzięki prawie dwudziestoletniemu doświadczeniu w polskich oraz międzynarodowych instytucjach akademickich, zyskał reputację kompetentnego lidera. W 2017 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu Public Consulting Group, działającej w ramach amerykańskiej korporacji zajmującej się konsultingiem oraz wspieraniem organizacji publicznych w realizacji ich misji.

Działalność naukowa i akademicka

Łukasz Sułkowski pełni rolę kierownika Katedry Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest również profesorem w Clark University oraz Społecznej Akademii Nauk. Od 2008 roku sprawuje funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „Journal of Intercultural Management” wydawanego przez DeGruyter.

W latach 2004–2011 był redaktorem naczelnym innego kwartalnika – „Organizacja i Kierowanie”, publikowanego przez Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk. Jako autor lub współautor, Łukasz Sułkowski ma na swoim koncie ponad 300 publikacji, w tym 14 monografii, które ukazały się w renomowanych wydawnictwach, takich jak Springer, Lexington, Palgrave (w innych językach), Emerald, Lang (w innych językach), PWN oraz PWE.

W jego dorobku znajduje się także zarządzanie lub koordynowanie 16 różnorodnymi projektami badawczymi w ramach funduszy Unii Europejskiej, w tym VI PR oraz EQUAL, a także grantami z NCN, MNiSW, MNiI oraz KBN. Obecnie kieruje projektami „UNIFUT – University of the Future. Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości”, finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie „Dialog”.

Członkostwo Sułkowskiego obejmuje cztery międzynarodowe stowarzyszenia badawcze, a są to AAM, EURAM, IFERA oraz PGV. Od roku 2014 jest aktywnie zaangażowany w Komisję Zarządzania Kulturą i Mediami w Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). Dodatkowo, przewodniczy cyklicznym konferencjom takim jak „Family Business. Zarządzanie firmami rodzinnymi” (sześć edycji) oraz „Intercultural Management. Zarządzanie międzykulturowe” (jedenaście edycji).

W roli promotora Łukasz Sułkowski nadzorował 14 rozpraw doktorskich, które zostały obronione na pięciu różnych uczelniach. Jego doświadczenie obejmuje także recenzowanie setek postępowań dotyczących nadania tytułów profesorskich, habilitacyjnych i doktorskich. Ponadto, jest członkiem komitetów naukowych dziewięciu międzynarodowych i krajowych czasopism oraz aktywnie uczestniczy w sześciu radach naukowych konferencji.

Jego dorobek został doceniony przez akademickie środowisko, czego dowodem są liczne nagrody – 15 nagród rektorskich przyznanych przez Uniwersytet Jagielloński, SAN, SWSPiZ oraz Clark University, a także inne nagrody oraz odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi.

Zainteresowania naukowe

Łukasz Sułkowski ma szerokie spektrum naukowych zainteresowań, które ściśle łączą się z zarządzaniem oraz badaniami w obszarze edukacji. Jego pasje obejmują:

  • zarządzanie instytucjami edukacji wyższej i nauki oraz zarządzanie publiczne,
  • teorię organizacji oraz epistemologię i metodologię zarządzania,
  • kulturę organizacyjną i zarządzanie międzykulturowe,
  • zarządzanie przedsiębiorstwami rodzinnymi,
  • rozwój zasobów ludzkich oraz przywództwo,
  • marketing.

Doświadczenia praktyczne w zarządzaniu

Łukasz Sułkowski posiada niezwykle bogate doświadczenie w zarządzaniu, które rozciąga się na ponad 20 lat zarówno w obszarze działalności biznesowej, jak i doradczej. Aktualnie pełni on rolę Prezesa Zarządu PCG Polska, będącej oddziałem renomowanej firmy Public Consulting Group, z siedzibą w Bostonie.

Misją PCG jest analiza, opracowywanie oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu wsparcie instytucji publicznych, takich jak szkoły, uczelnie wyższe, jednostki służby zdrowia oraz samorządy. W skład holdingu PCG w Polsce wchodzi szereg spółek, w tym PCG Polska w Warszawie, PCG Academia w Rzeszowie, PCG Edukacja w Katowicach oraz PCG Health w Łodzi.

Karierę zawodową Łukasza Sułkowskiego rozpoczął od stanowisk kierowniczych w marketingu, pracując w takich firmach jak Goplana, Nestle, Fazer oraz Polski Len w drugiej części lat 90. XX wieku. Następnie pełnił funkcję Dyrektora ds. Marketingu w polsko-francuskiej firmie FPL Consultant.

W kolejnych latach jego kariera skupiła się na zarządzaniu akademickim, a także na współpracy z różnymi firmami doradczymi, gdzie realizował szereg strategicznych projektów na rzecz instytucji takich jak PARP, PTE, Ecorys, PKA oraz MNiSW. Projekty obejmowały m.in. akredytacje międzynarodowe oraz przegląd dotyczący umiędzynarodowienia programów edukacyjnych.

Warto również zaznaczyć, że w ramach delegacji ogólnopolskich organizacji pracodawców, takich jak BCC oraz Lewiatan, Łukasz Sułkowski został dwukrotnie wybrany na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a w obecnej kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącego ds. międzynarodowych. Ponadto, zdobył cenne doświadczenie w zasiadaniu w radach nadzorczych oraz doradczych różnych przedsiębiorstw i stowarzyszeń biznesowych.

Działalność międzynarodowa

W 2004 roku Łukasz Sułkowski zainicjował w Polsce pionierski program podwójnego dyplomu magisterskiego we współpracy z Clark University. Obecnie pełni funkcję dyrektora programowego tego przedsięwzięcia, które od tego czasu zaowocowało uzyskaniem amerykańskiego dyplomu magisterskiego przez ponad 1000 absolwentów z 21 krajów.

Już od 2000 roku, Sułkowski odgrywa kluczową rolę jako koordynator programów międzynarodowych w SAN (Erasmus+), gdzie buduje sieć współpracy z ponad 100 instytucjami akademickimi. Nadzołuje również realizację ponad 150 projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.

Jako visiting professor, Łukasz Sułkowski prowadził wykłady oraz badania w kilkudziesięciu renomowanych uniwersytetach na całym świecie. Do znaczących uczelni, w których prowadził działalność dydaktyczną, należą m.in. Clark University, Universidad de Alcala, Universidad del Occidente, Universite de Grenoble oraz Temple University.

Sułkowski brał także udział w realizacji 12 międzynarodowych programów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej, w tym takich jak VI Program Ramowy czy EQUAL. Jest aktywnym członkiem kilku międzynarodowych organizacji naukowych, w tym American Academy of Management, International Family Enterprises Research Association oraz European Academy of Management.

W swojej działalności reprezentuje także polskie organizacje w procesach akredytacji oraz w międzynarodowych stowarzyszeniach takich jak NCFMEA, ENQA, NEASC, CEEMAN czy FEDE.

Życie prywatne

Łukasz Sułkowski prowadzi życie, które łączy zarówno obowiązki rodzinne, jak i zawodowe. Jego żona, Joanna Sułkowska, jest wykwalifikowanym profesorem nauk medycznych, posiadającym specjalizację w otorynolaryngologii. Obecnie pełni funkcję Dyrektora w NZOZ „Medkos”.

Jako dumny ojciec trójki dzieci – Igi, Juliana oraz Adama, Łukasz stara się zapewnić swojej rodzinie ciepło i wsparcie, a jego rodzinna atmosfera sprzyja dynamicznemu rozwojowi dzieci. Rodzina razem mieszka w Łodzi, co stanowi silny fundament dla ich życia prywatnego.

Ponadto, Łukasz jest osobą o szerokich zainteresowaniach. Wśród jego pasji znajdują się: podróże, które pozwalają mu odkrywać nowe kultury, nauka języków, która umożliwia mu komunikację i poznawanie ludzi z różnych zakątków świata, oraz popularyzacja nauki, która jest dla niego sposobem na dzielenie się wiedzą z innymi.

Publikacje

Łukasz Sułkowski to osoba z imponującym dorobkiem naukowym, obejmującym przeszło 300 publikacji dotyczących zarządzania i teorii organizacji w latach 1999–2017. W jego pracach można znaleźć różnorodne formy, takie jak monografie, artykuły w krajowych i międzynarodowych czasopismach oraz rozdziały w książkach, napisane w języku polskim, angielskim i francuskim.

Monografie

  • Sułkowski, Łukasz (2017), Fuzje uczelni. Czy w szaleństwie jest metoda, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 978-83-01-19702-5,
  • Sułkowski, Łukasz (2016), Kultura akademicka. Koniec utopii, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 978-83-01-18524-4,
  • Sułkowski, Łukasz, Chmielecki, Michał (red.) (2017), Metaphors in Management – Blend of Theory and Practice, seria: New Horizons in Management Sciences, tom 5, Frankfurt am Main: Peter Lang International, ISSN 2194-153X (online), ISBN 978-3-631-71611-3 (druk),
  • Sułkowski, Łukasz (red.) (2013), Epistemology of Management, seria: New Horizons in Management Sciences, tom 2, Frankfurt am Main: Peter Lang International, ISBN 978-3-631-64013-5,
  • Sułkowski, Łukasz (2012), Epistemologia i metodologia zarządzania, Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne (PWE), ISBN 978-83-208-2027-0,
  • Sułkowski, Łukasz (2012), Neodarwinism in Organization and Management, seria: New Horizons in Management Sciences, tom 1, Frankfurt am Main: Peter Lang International, ISBN 978-3-631-63750-0,
  • Sułkowski, Łukasz (2009), Firmy rodzinne – jak osiągnąć sukces w sztafecie pokoleń, Warszawa: Wydawnictwo Poltext, ISBN 978-83-7561-185-4.

Rozdziały i artykuły naukowe

  • Sułkowski, Łukasz (2017), The Culture of Control in the Contemporary University, w: The Future of University Education, Izak, Michał, Kostera, Monika, Zawadzki, Michał (red.), seria: Palgrave Critical University Studies, s. 85–108, Cham: Springer International Publishing, ISBN 978-3-319-46893-8,
  • Sułkowski, Łukasz (2017), Social Capital, Trust and Intercultural Interactions, w: Intercultural Interactions in the Multicultural Workplace. Traditional and Positive Organizational Scholarship, Rozkwitalska, Małgorzata, Sułkowski, Łukasz, Magala, Slawomir (red.), s. 155–171, Cham: Springer International Publishing, ISBN 978-3-319-39770-2,
  • Sułkowski, Łukasz, Chmielecki, Michał (2017), Application of Neuroscience in Management, w: Neuroeconomic and Behavioral Aspects of Decision Making: Proceedings of the 2016 Computational Methods in Experimental Economics (CMEE) Conference, Nermend, Kesra, Łatuszyńska, Małgorzata (red.), s. 49–62, Cham: Springer International Publishing, ISBN 978-3-31962937-7,
  • Sułkowski, Łukasz, Chmielecki, Michał (2017), Positive Cross-Cultural Scholarship Research, w: Intercultural Interactions in the Multicultural Workplace. Traditional and Positive Organizational Scholarship, Rozkwitalska, Małgorzata, Sułkowski, Łukasz, Magala, Slawomir (red.), s. 19–35, Cham: Springer International Publishing, ISBN 978-3-319-39770-2,
  • Sułkowski, Łukasz (2017), Understanding Organizational Intercultural Interactions in Corporations, w: Intercultural Interactions in the Multicultural Workplace. Traditional and Positive Organizational Scholarship, Rozkwitalska, Małgorzata, Sułkowski, Łukasz, Magala, Slawomir (red.), s. 3–17, Cham: Springer International Publishing, ISBN 978-3-319-39770-2,
  • Sułkowski, Łukasz, Kaczorowska–Spychalska Dominika (2016), Management of Enterprise of the Future in the Ecosystem of the Internet of Things, w: Advances in Ergonomics of Manufacturing: Managing the Enterprise of the Future, Schlick, Christopher Marc, Trzcieliński, Stefan (red.), s. 179–191, Cham: Springer International Publishing, ISBN 978-3-319-41696-0 (druk), ISBN 978-3-319-41697-7 (online),
  • Rozkwitalska, Malgorzata, Chmielecki, Michał, Przytuła, Sylwia, Sułkowski, Łukasz, Basińska, Beata, Aleksandra (2017), Intercultural interactions in multinational subsidiaries: employee accounts of „The dark side” and „The bright side” of Intercultural contacts, w: Baltic Journal of Management, tom 12, nr 2, s. 214–239, Emerald Group Publishing Limited, ISSN 1746-5265,
  • Chmielecki, Michał, Sułkowski, Łukasz (2017), Goal vs. Relationship-Based Approach. A Comparative Study between American, Chinese, and Polish Negotiators, w: Approaches to conflict. Theoretical, Interpersonal, and Discursive Dynamics, Barbara Lewandowska-Tomaszczyk, Paul A. Wilson, Stephen M. Croucher, Lexington Books (red.), s. 93–110, Londyn: Lexington Books, ISBN 978-8-1-4985-3545-8,
  • Raczkowski, Konrad, Sułkowski, Łukasz, Fijałkowska, Justyna (2016), Comparative Critical Review of Corporate Social Responsibility Business Management Models, w: International Journal of Contemporary Management, tom 15, nr 2/2016, s. 123–150, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytet Jagielloński Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ISSN 2449-8920, ISSN 1643-5494.

Redakcje naukowe

  • Rozkwitalska, Małgorzata, Sułkowski, Łukasz, Magala, Slawomir (red.) (2017), Intercultural Interactions in the Multicultural Workplace. Traditional and Positive Organizational Scholarship, Cham: Wydawnictwo Springer International Publishing, ISBN 978-3-319-39770-2,
  • Sułkowski, Łukasz (red.) (2016), Management and Culture of the University, seria: New Horizons in Management Sciences, tom 6, Frankfurt am Main: Peter Lang International, ISBN 978-3-631-71804-9,
  • Raczkowski, Konrad, Sułkowski, Łukasz (red.) (2014), Tax Management and Tax Evasion, seria: Horizons in Management Sciences, tom 4, Frankfurt am Main: Wydawnictwo Peter Lang International, ISBN 978-83-631-65190-2,
  • Sułkowski, Łukasz, Ignatowski, Grzegorz (red.) (2017), Komunikacja i zarządzanie międzykulturowe. Współczesne wyzwania prawno-organizacyjne, Warszawa: Wydawnictwo Difin, ISBN 978-83-8085-497-0,
  • Sułkowski, Łukasz, Kożuch, Barbara (red.) (2015), Instrumentarium zarządzania publicznego, Warszawa: Difin, ISBN 978-83-7930-739-5,
  • Otto, Jacek, Sułkowski, Łukasz (red.) (2014), Metody zarządzania marketingowego, Warszawa: Wydawnictwo Difin, ISBN 978-83-7930-541-4,
  • Sułkowski, Łukasz, Sikorski, Czesław (red.) (2014), Metody zarządzania kulturą organizacyjną, Wydawnictwo Difin, ISBN 978-83-7930-551-3.

Przypisy

  1. Władze - Akademia WSB [online], wsb.edu.pl [dostęp 16.01.2023 r.]
  2. PCG | Public Consulting Group | Zarząd [online], pcgpolska.pl [dostęp 13.11.2017 r.]
  3. Medkos - Medycyna | Kosmetologia | Fitness [online], medkos.pl [dostęp 13.11.2017 r.]
  4. Projekty w trakcie realizacji – Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego [online], isp.uj.edu.pl [dostęp 26.10.2017 r.]
  5. Projekty w trakcie realizacji – Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego [online], isp.uj.edu.pl [dostęp 25.10.2017 r.]
  6. Kadra dydaktyczna – Clark University [online], clarkuniversity.eu [dostęp 25.10.2017 r.]
  7. Łukasz Sułkowski – Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego [online], isp.uj.edu.pl [dostęp 24.10.2017 r.]
  8. Lista ekspertów uczestniczących w pracach Polskiej Komisji Akredytacyjnej [online], pka.edu.pl [dostęp 23.10.2017 r.]
  9. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13.01.2009 r. nr 115-1-09 o nadaniu tytułu profesora [online], prawo.sejm.gov.pl [dostęp 23.10.2017 r.]
  10. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Nominacje / Wręczenie nominacji profesorskich [online], prezydent.pl [dostęp 06.06.2019 r.]
  11. MAłgorzaty M. Kosały, Marii M. Urbaniec, Krzysztofa K. Wacha, Leksykon polskich badaczy przedsiębiorczości, s. 85–86, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2016.
  12. Journal of Intercultural Management [online], 25.04.2014 r. [dostęp 23.10.2017 r.]
  13. PKA wybrała wiceprzewodniczących oraz członków Zespołu ds. Etyki. [online], pka.edu.pl [dostęp 24.10.2017 r.]
  14. Zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu PCG Polska [online], pcgacademia.pl [dostęp 25.10.2017 r.]
  15. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego w Łodzi: Kadra medyczna [online], barlicki.pl [dostęp 25.10.2017 r.]
  16. Władze Uczelni, Społeczna Akademia Nauk [online], lodz.san.edu.pl [dostęp 23.10.2017 r.]

Oceń: Łukasz Sułkowski

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:22